Janne Happonen, Harri Olli a Ville Larinto. A k nim Kalle Keituri, Sami Niemi a Matti Hautamaeki. Finský reprezentační trenér Janne Vaataainen má ve volbě posil pro Grand Prix 2009 jasno. Svou soupisku odhalil v pondělí. A pochopitelně na ní chybí největší jméno, Janne Ahonen. Ten vzhledem k mezinárodním antidopingovým pravidlům může nastoupit až šest měsíců od návratu k aktivní kariéře, tedy až v samém závěru GP. To kazašský trenér Dionis Vodnev, který své svěřence nedávno prověřil v konfrontaci s Němci, má arsenál nabytý hned od začátku. Jenže sám připustil, že i s „plnou municí“ nemusí stačit třeba na zdánlivě oslabené Finy.
Druhá kola jsou nejistá. Stále jim kolísá technika. Tak vypočítával kazašský šéftrenér Dionis Vodnev slabiny svého kádru pod moderním můstkem v Garmisch-Partenkirchenu. Usuzoval zejména podle právě odskákaného německého mistrovství, kterého se mohli zúčastnit spolu s domácími mistry. Na startovní listině se mezi rodilými Němci ukázala čtveřice Kazachů, kteří si při té příležitosti rovnou zaskákali o titul kazašského mistra. „Exilovým“ šampiónem se stal Radik Zhaparov (133,5 a 120m; 232,8b) před Alexejem Korolevem (125.5 a 127.5m; 230.4b), bronzovou příčku s přehledem uhájil Nikolaj Karpenko (127,5 a 124,5m; 226.6b) před Ivanem Karaulovem (127,5 a 116,0m; 211.8b).
„V první řadě bych chtěl poděkovat německému skokanskému svazu i klubu v Ga-Pa, že jsme se mohli tohoto závodu „první třídy“ vůbec zúčastnit,“ řekl po závodě trenér Dionis Vodnev pro server skispringen.com. „S výsledkem v závodě jednotlivců nejsem sice tak úplně spokojený, když skoro všichni mí svěřenci předvedli ve finálovém kole kratší pokusy než v tom prvním. Když si člověk na výkony jednotlivých závodníků posvítí pod lupou, zjistí, že jejich forma ještě úplně nedosahuje té úrovně pro Světový pohár. Přestože mají za sebou okolo 300 tréninkových skoků, pořád jim chybí stabilní technika,“ rozebíral Vodnev.
Na druhou stranu ale ocenil výkon pětadvacetiletého Zhaparova a dvaadvacetiletého Karaulova v týmovém závodě. Ve druhém kole pokořil Zhaparov značku 134m a Karaulov dokonce 134,5m. K tomu Karaulov vyinkasoval na své poměry vynikající stylové známky, mezi nimiž byla i „snová“ hodnota 18,5. „To je důkaz, že jsme telemark trénovali opravdu poctivě,“ dmul se pýchou trenér.
Pilovat formu hodlají Kazaši v Evropě i nadále, před úvodem Grand Prix je čeká ještě soustředění. Kromě zvedající se formy a technické zdatnosti se na koučově „modlitebním“ seznamu ale objevuje ještě jedna položka. „Moc si přeji, aby se tentokrát zlepšilo počasí,“ rýpl si Vodnev do letošního nestandardního průběhu středoevropského léta, „abychom mohli naše výkony ještě o něco vylepšit.“ Do úvodního, týmového závodu Grand Prix 2009 v sobotu 8. srpna logicky nastoupí již zmíněné kazašské kvarteto.
Zdroj: skispringen.com, skijumping.pl
Foto: Radik Zhaparov (zdroj: Michaela Vondrášková)