Noriaki Kasai se vrací do SP!

Noriakiho Kasaie fanouškům skoků na lyžích jistě netřeba představovat. Legendární „Nori“ se do starého železa v žádném případě nechystá, právě naopak – podle jeho posledních výkonů a výsledků to vypadá, že zdaleka neřekl poslední slovo.

Jaromír Jágr skoků na lyžích

Mnoho českých fanoušků nazývá jedenapadesátiletého Japonce Jaromírem Jágrem skoků na lyžích. Přestože se oba sporty stěží dají porovnávat, jistá analogie se mezi těmito dvěma legendami svých sportů nabízí. Oba s pěti křížky na krku stále nastupují na nejvyšší úrovni. Oba svými dalšími starty posunují různé mety a milníky. Jaromír Jágr je nejstarším hráčem, který bodoval v extralize, nebo nejstarším hráčem, který kdy zaznamenal hattrick v NHL. Noriaki Kasai je zase nejstarším vítězem závodu Světového poháru nebo nejstarším olympijským medailistou ve skocích na lyžích. Japonský veterán nám své další skoky v SP předvede tento týden v Sapporu v rámci japonské národní skupiny.

Neutuchající entuziasmus veterána podpořený výsledky

Kasai ve Světovém poháru nastoupil naposledy minulou sezonu, taktéž v Sapporu, kde na poslední chvíli nahradil nemocného Rikutu Watanabeho. Tehdy mu kvalifikace na první závod unikla o pouhých 0,4 bodu a umístil se na 51. místě (pro zajímavost, skokanem na 50. místě byl Roman Koudelka, který zde bude letos opět startovat). Neprošel ani kvalifikací na druhý závod, kde skončil na 55. místě. Tutéž sezonu nastoupil ještě v národních závodech, opět v Sapporu, kde zabodoval 26. místem na středním a 8. místem na velkém můstku.

Vedoucí a ambasador japonského týmu Tsuchiya Home Ski Club se pro letošní sezonu nevzdával a vyjádřil svou touhu startovat na letech na lyžích v Planici, nebo dokonce na ZOH 2026 v Milánu a Cortině. Oprávněnost svojí nominace hodlal dokumentovat výkony především na národních závodech a závodech nižší kategorie. V říjnu minulého roku mu nejtěsnějším možným rozdílem 0,1 bodu uniklo pódiové umístění v závodu o pohár UHB (informovali jsme zde). Letos v lednu na Kontinentálním poháru získal velmi pěkná umístění – 9., 21. a 11. místo a na začátku února, kde jinde než v Sapporu, ovládl japonský TVh pohár, kde se mu podařilo zvítězit před Keičim Satem a Reruhim Šimizem. Zajímavostí tohoto závodu je i fakt, že v něm startovala další legenda japonského skoku – 48letý Kazujoši Funaki, který se umístil na 21. místě.

Co můžeme od Noriho čekat? Minimálně boj o kvalifikaci do závodu!

Japonský veterán další skvělý výsledek zaznamenal toto pondělí v japonských závodech o pohár Megmilk, kde se umístil na druhém místě. Tentokrát mu Keiči Sato oplatil porážku vítězstvím o necelých 7,1 bodů. Odhodlanost Kasaie demonstruje fakt, že byl se svými skoky (128 a 141 metrů) nespokojen – dle svého vyjádření totiž cílil na metu 145 metrů. Dále uvedl, že je na závod Světového poháru dobře připraven po fyzické i psychické stránce a chce překonat svůj vlastní rekord – tedy postoupit z kvalifikace a nastoupit do svého již 570. závodu v SP. Zda se mu to povede, uvidíme již tento týden, závody na velkém můstku Okurayama HS137 v Sapporu se budou konat 16. – 18. února. Vše bude vysílat živě Eurosport 1, případně lze přenosy sledovat na webu Eurosportu.

16.2.  (pá) 08:00 SEČ kvalifikace

17.2. (so) 08:00 SEČ první kolo prvního závodu

18.2. (ne) 01:30 SEČ kvalifikace, 03:00 první kolo druhého závodu

Kasaiův vítězný skok v závodu o pohár TVh 3.2.2024 (zdroj: Youtube – Shibeq – Ski Jumping!)

Kasaiův pokus v druhém kole v závodu o pohár Megmilk 12.2.2024 (zdroj: Youtube – Barti)