Norové si brousí zuby na Sapporo

Tak jako ve všech ostatních skokanských týmech i v Norsku vrcholí přípravy na sezónu a už nyní se dá s jistotou říci, že seveřané budou opět výrazně promlouvat do výsledkových listin.

Přestože v závodech Světového poháru se na nejvyšších příčkách objevují jen občas (výjimkou bylo například druhé místo Ljökelsöye v konečném pořadí SP v sezónách 2004 a 2005), v rámci první desítky se v konečném pořadí závodů objeví vždy několik norských vlaječek. Specialitou norského týmu je ale vynikající připravenost na vrcholné události sezóny. Vzpomeňme například na úspěchy Siggurda Pettersena na Turné čtyř můstků, nebo naposledy na olympijské zlato a bronz Larse Bystöla v Turíně.

Letos si Norové za prioritní staví úspěch na Mistrovství světa v Sapporu. Mika Kojonkoski sází nejen na ostřílené borce, ale i na nováčky a mladíky, kteří osvěží reprezentační tým už při Světovém poháru. Lídry družstva budou samozřejmě Ljökelsöy, Romören a Bystöl. Roar Ljökelsöy si však ještě před začátkem sezóny otevírá zadní vrátka. „Může se dost dobře stát, že skončím. Splnil jsem si mnoho svých snů a už si nemusím nic dokazovat,“ uvedl v rozhovoru pro norský deník Adressavisen.

Z těch, kteří budou oživovat norský tým, spočívá největší tíha na nováčkovi jménem Tom Hilde, který vyhrál norský šampionát na velkém můstku, nechal za sebou zbytek reprezentačního A-týmu a na jeho bedrech leží velký tlak. Nijak se netají ambicemi stát se pátým mužem do týmu pro Sapporo. Tom Hilde je především nadšený ze spolupráce s Kojonkoskim: „Je skvělé, že se zaměřuje se na to, aby z nás dostal jen pozitiva.“ Společně s Hildem byl do „áčka“ povolán i jedenadvacetiletý Anders Jacobsen, který skončil v letní Grand Prix na celkovém desátém místě. Norové mají ještě dva „záložníky“ Anderse Bardala a Henninga Stensruda, oba jsou ale momentálně příliš nestabilní, co se formy týče, a nemají tak velkou podporu u hlavního trenéra.

Stensrud loňskou sezónu usiloval o nominaci do olympijského týmu, ale neuspěl. Pro letošek změnil manažera a jeho zástupcem ve věci Stensrud a národní tým nebude nikdo menší, než někdejší veleúspěšný reprezentant Norů Espen Bredesen. „Espen byl kdysi ve stejné situaci jako já. Myslím si, že je ten pravý typ, který by mi mohl v reprezentaci pomoci,“ vysvětluje svůj postup Stensrud.

Otázkou zůstává, jak se o místa v reprezentaci na MS popere zbytek týmu, především Siggurd Pettersen a letec Tommy Ingebrigtsen, jejichž výkonnostní křivka je příliš nestabilní. V létě ukončil kariéru Daniel Forfang, přesto mají Norové stále z čeho vybírat a podobu reprezentačního týmu narýsují už první závody, na které norský tým momentálně trénuje doma v Lillehammeru.

zdroj: skispringen.de
foto: Roar Ljökelsöy