Norský lyžařský svaz společně s partnery z průmyslového odvětví a vědy představily minulou středu při tiskové konferenci svůj nový projekt, který se věnuje aerodynamice při skocích na lyžích. Skoky ovlivňuje mnoho faktorů, jejich porozumění by mohlo vést k efektivnějšímu tréninku a delším skokům.
Věda nápomocna sportu
Sportovní ředitel Clas Brede Brathen si od projektu hodně slibuje. Zatímco skokané pracují s tím, co mají a na nové vymoženosti, které by měly týmu v budoucnu pomoci, se zatím příliš neupínají. „Nám tohle všechno moc neříká,“ přiznal norský reprezentant Rune Velta pro „VG Nett“. Svaz podpořil nový projekt, jehož cílem je nalézt podmínky pro perfektní skok, 5 miliony norských korun (asi 680 000 eur).
Srovnání s Formulí 1
Kromě sportovního ředitele Clas Brede Brathena se zapojením vědy a moderních technologií do skoků na lyžích budou zabývat Elend Oerbekk, výzkumník u norského armádního koncernu Nammo, a vědec Steiner Braten. Jak projekt přesně probíhá a jaké výsledky se očekávají v praxi, nechtějí jeho autoři ještě moc prozrazovat. Výzkum v oblasti aerodynamiky je ale srovnatelný s Formulí 1. Norové jsou hrdí na to, že s tímto projektem jsou oproti jiným národům napřed.
Počítačová technika umožní efektivnější trénink
Nová výpočetní technologie umožní skoky virtuálně simulovat. „Pokud to na počítači reprodukujeme, můžeme analyzovat efekt dosud neznámých parametrů přesněji,“ vysvětluje Oerbekk pro „VG Nett“. Je to důležitý nástroj pro trenéra, aby zjistil například, jak důležité je napětí těla ve srovnání s jinými věcmi. Sportovci by tak na tom mohli cíleněji a efektivněji pracovat.
Norský šampionát jako úvod sezóny
V současné době se tým trenéra Alexandra Stöckla ovšem věnuje ještě klasickému tréninku: V lyžařském středisku Norefjell pilují skokani leteckou techniku. Ještě před začátkem sezony na mezinárodní scéně změří norští reprezentanti síly při národním mistrovství.
Zdroj: skispringen.com, skijumping.pl
Foto: Norský tým (autor: Michaela Vondrášková)