Novinky, události, střípky za měsíc červenec

Co zajímavého se ve světě skoků na lyžích v průběhu července odehrálo a my o tom nepsali?

  • Další změny v předpisech FIS
    • FIS oficiálně schválila nový typ můstku, jehož HS se bude pohybovat v rozmezí 150-184 metrů. Tyto můstky se budou nazývat jako „obří“. Aktuálně žádný můstek na světě tímto statusem nedisponuje, ale v současnosti jsou plány na přestavbu dvou areálů; amerického Ironwoodu a velkého můstku v Harrachově, přičemž tyto můstky by v budoucnu mohly patřit právě do této nové kategorie.
    • V rámci SP bychom mohli být svědky nového typu závodu. Jedná se o závod smíšených dvojic, který by se řídil stejnými pravidly jako závody dvojic stejného pohlaví. V kalendáři pro nadcházející sezonu však tento formát prozatím nefiguruje.
    • FIS rozhodla o zrušení ženské série COC a FIS cup. Místo toho zavedla sérii novou, tzv. Interkontinentální pohár (ICOC), který bude plnit funkci „druhé ženské skokanské ligy“. FIS si od tohoto kroku slibuje větší konkurenci a účast na závodech ICOC, než jaká (ne)bývala velmi často k vidění na ženských závodech COC a FIS cup v minulých sezónách. Pro start ve SP či Grand Prix bude nyní vyžadován minimálně 1 získaný bod v těchto soutěžích v kariéře, či umístění do 15. místa v ICOC v předchozí nebo aktuální sezóně.
    • FIS se rovněž rozhodla navýšit prize money na závodech SP a COC/ICOC.
      • Co se týče individuálních závodů SP mužů, celkový objem finančních odměn byl zvýšen ze 79 000 na 86 100 švýcarských franků. Konkrétní částky za jednotlivá umístění nejen v individuálních závodech, ale i v těch týmových nebo závodech dvojic, můžete vidět zde.
      • Co se týče individuálních závodů SP žen, celkový objem finančních odměn byl zvýšen ze 28 100 na 30 229 švýcarských franků. Konkrétní částky za jednotlivá umístění nejen v individuálních závodech, ale i v těch týmových nebo závodech dvojic, můžete vidět zde.
  • V rakouském týmu došlo ke dvěma zraněním
    • To vážnější utrpěl Philipp Aschenwald, který na začátku července neustál svůj tréninkový pokus na můstku v Innsbrucku. Odneslo to jeho levé koleno, konkrétně došlo k utržení předního i zadního zkříženého svalu, stejně jako laterálního menisku. To si bude vyžadovat dlouhou regeneraci a Aschenwalda tak v nadcházející sezóně na můstcích určitě neuvidíme.
    • Zranění kolena si přivodil rovněž Markus Müller. Ten si při tréninku v Bischofshofenu přetrhl vnitřní sval a natáhl křížový sval pravého kolena. Na operaci však na rozdíl od Achenwalda nemusel, a tak se jeho regenerace odhaduje na 6-8 týdnů.
    • Problém s návratem na můstky má také veteránka Daniela Iraschko-Stolz, která trpí na velmi špatný stav jejího kolena po dlouhé skokanské kariéře a několika operacích. Podle svých slov ani sama neví, zda ještě bude někdy normálně chodit, ale i přesto je jejím cílem se vrátit zpět na můstky.
  • Zranění kolena, konkrétně natržení předního křížového svazu, utrpěla i zkušená francouzská skokanka Julia Clair, pro kterou rovněž nadcházející sezóna skončila dříve, než začala.
  • Zranění se nevyhnul ani Daniel André Tande, který si ho však ale nepřivodil na skokanských můstcích. Už v květnu si při fotbalovém utkání zlomil nohu a po regeneraci si při nácviku techniky poškodil chrupavku na pravém koleni. Tande už je ale zpátky na můstcích a zimní sezóna by tedy z jeho pohledu neměla být ohrožena.
  • Noriaki Kasai sní o 570. startu v závodu SP. Legendárního japonského samuraje citoval portál skijumping.pl, kde rovněž došlo ke srovnávání s Jaromírem Jágrem, který je podobným veteránem v ledním hokeji a legendou nejen mezi českými fanoušky. „Vím, že jsme stejně staří, ale nemyslel jsem si, že je stále aktivním hráčem. S vrstevníky, kteří se ještě profesionálně věnují sportu, se setkávám opravdu zřídka. Předpokládám, že stejně jako v mém případě, má Jágr pro svou disciplínu velkou vášeň, a to ho žene do další práce“, poznamenává Noriaki Kasai. Více si můžete přečíst zde.
  • Návrat olympijského medailisty Matthew Soukupa na můstky se stává čím dál více nereálný. Podle jeho slov pro portál skijumping.pl se letos na můstky určitě nevrátí. Život „po kariéře“ si prý užívá, studuje na univerzitě s cílem získat do dvou let titul z financí.
  • Jukija Sato nebyl nominován do japonského národního týmu pro letošní sezónu. O důvodech se však dá pouze spekulovat. Samotný Sato loni zažil velmi nepovedenou sezónu, na druhou stranu tu zažila téměř celá mužská japonská reprezentace. Jedná se o velké překvapení i z toho důvodu, že do národního týmu byl nominován šestatřicetiletý Taku Takeuči, který svou výkonností a dosaženými výsledky lepší než Jukija Sato v minulé sezóně rozhodně nebyl.

Foto: Noriaki Kasai (autor: Andrej Kukumberg)