Zdravím všechny fanoušky a příznivce skoků na lyžích. Zimní sezóna je již nějaký pátek minulostí a než začne ta nová, tak zde budou počátkem každého měsíce vycházet Novinky, události, střípky, které se udály za poslední měsíc ve skokanském světě.
- Novým trenérem polských skokanů se po Michalu Doležalovi stal 32letý Rakušan Thomas Thurnbichler, jenž doposud působil u rakouského týmu jako asistent Andrease Widholzela. Smlouvu podepsal na čtyři roky.
Thomas Thurnbichler a jeho kariéra:
– Na MSJ získal v týmech dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili a dále je bronzovým medailistou v jednotlivcích z juniorského šampionátu v italském Tarvisiu z roku 2007. Ve světovém poháru startoval pouze jednou. V Bischofshofenu v roce 2008 obsadil 45 místo
– V Kontinentálním poháru dokázal vyhrát dva závody. Celkem 19x se umístil do desátého místa.
– Ve Fis cupu zvítězil ve třech závodech a do desátého místa se umístil dvanáctkrát.
- Švýcaři, které trénuje Ronny Hornschuh oznámili složení týmu v nové sezóně.
-status národní reprezentace mají Killian Peier a Gregor Deschwanden
-v A kádru jsou Simon Ammann a Dominik Peter
-B kádr tvoří Sandro Hauswirth a Lean Niederberger
-C kádr Remo Imhof, Yanick Wasser
-zajímavostí je, že pro Simona Ammanna to bude 26. sezóna v kariéře
-Andreas Schuler ukončil kariéru
- Po necelých dvou letech zaviněné zraněním obou kolen se na můstky vrací jednadvacetiletý Francouz Jonathan Learoyd.
- Roman Koudelka bude dále pokračovat ve své kariéře, což je pro nás české fanoušky jistě dobrá zpráva.
- Na jednání FIS, které se uskutečnilo v Curychu, bylo rozhodnuto o zákazu používání vázání od firmy Slatnar.
- Dále bylo rozhodnuto o změně kompenzace za vítr. V roce 2013 bylo rozhodnuto o navýšení bodové hodnoty o 21 % za nepříznivý zadní vítr. Po novu se hodnota zvýší na 50 %. Nejdříve se bude testovat při letních závodech a poté se rozhodne, zda se změna bude týkat i zimní části sezóny.
- Po 15 letech se vrací závody SP do rakouského Villachu. Uskuteční se zde dvě soutěže žen, a to na přelomu roku jako součást Silvestrovského turné. Loni se soutěž uskutečnila jen ve slovinském Ljubnu. Program závodů bude následující: 28-29.12- Villach, 31.12-1.1- Ljubno
- Na zasedání FIS byl přednesen návrh na tzv. soutěž „Super Team“. Jedná se o soutěž dvojic. Každý tým by mohl nasadit jen jednu dvojici. Závod by se skládal ze tří kol, po prvním kole, kde by skákali všichni, by do druhého kola postoupilo jen dvanáct nejlepších a do třetího jen osm nejlepších. Do hodnocení by se počítalo všech šest skoků. První a druhé kolo by probíhalo dle startovní listiny, třetí kolo bude probíhat v obráceném pořadí od nejhoršího po nejlepšího. Osm nejlepších dvojic by získalo body do Poháru národů. Tento formát musí být ještě schválen na květnovém zasedání FIS. Pokud bude schválen, tak tento závod by proběhl poprvé během letní Grand Prix.
- Další novinkou, která byla zveřejněna na zasedání FIS bylo rozhodnutí o schválení letů na lyžích ženám. Samozřejmě, že panují obavy o bezpečnost žen, ale nastal čas dát ženám možnost skákat na mamutích můstcích. Návrh schválilo 14 týmů žádný nebyl proti. Pokud bude návrh 9. května schválen tak by první soutěž proběhla v norském Vikersundu. Zúčastní se jej jen patnáct skokanek. Z toho důvodu nebude soutěž zahrnuta do Světového poháru, ale pravděpodobně bude součástí Raw Air Women 2023.
- Byli zveřejněny předběžné kalendáře příštího ročníku SP. Novinkou je zařazení amerického Iron Moutain. Na můstku HS 133 se naposledy uskutečnily závody SP v roce 2000. Ke kalendářům závodů bude později zveřejněn samostatný článek.
- V předběžném návrhu kalendáře figuruje jako hostitel prvního závodu polská Wisla a to v termínu 5-6. listopadu. Startovaly by zde i ženy, které jinak zahajují sezónu až první prosincový víkend. Byl vznesen návrh, aby tato soutěž proběhla na ledové stopě s dopadem na umělou hmotu. Pokud tento návrh schválen nebude, tak se ve Wisle bude skákat první prosincový víkend. Ovšem to znamená kolizi s termíny zápasů fotbalového mistrovství světa. To se týká i závodů v Ruce, Titisee-Neustadt a Engelbergu.
- Na můstku Cooper Peak bude realizována rychlá rekonstrukce v hodnotě dvacet miliónů dolarů. Můstek může mít, pokud nedojde při rekonstrukci ke změnám po dokončení konstrukční bod na 160 metrech a poprvé by se zde mělo skákat v létě 2024.
- Dalšími novinkami, které musí nejdříve projít schválením, jsou:
-olympijská klání proběhnou bez kvalifikace
-žluté signalizační světlo bude nově svítit 10 až 60 sekund (místo 10 až 45)
– při leteckých závodech bude nově startovat 50 závodníků
-finále sezóny proběhne mezi třiceti nejlepšími, ale startovní listina bude i na leteckém podniku sestavena podle celkového hodnocení SP, ne leteckého pořadí
-dále byl zamítnut návrh, že by bodovalo celkem čtyřicet skokanů
-v platnost vzešel zákaz používání fluorových vosků
-od sezóny 2023/24 bude finančně hodnoceno třicet žen, nyní je finančně honorováno prvních dvacet žen. Od sezóny 2023/24 bude jeden získaný bod bude oceněn 40 švýcarskými franky, v dalších sezónách vzroste odměna postupně na 42 a 45 franků. Od sezóny 2026/27 bude odměna za jeden bod 50 švýcarských franků.
- Japonské skokany už nepovede trenér Hideharu Mijahira. Dočasně, než bude jmenován nový trenér, povede japonský tým bývalý skokan Masahiko Harada.
- Finské skokany dále povede Janne Väätäinen. Po dlouhých letech v zahraničí se do Finska vrací Mika Kojonkoski a to do funkce, ze které bude zodpovídat za rozvoj tréninkového systému ve skocích na lyžích a severské kombinaci.
- Počínaje sezónou 2023/24 zažije premiéru ženské Turné čtyř můstků. Soutěž by měla začít v Ga-Pa (v den kdy začíná mužské turné), novoroční závod by měl proběhnout v Oberstdorfu. O pořadatelích rakouské časti se stále jedná. Není znám ani další osud Silvestrovského turnaje, který je zatím jakousi náhražkou Turné.
- Robert Hrgota nadále zůstává trenérem slovinských skokanů.
- Překvapením je oznámení, že slovinské ženy povede znovu Zoran Župančič, který původně po sezóně u týmu skončil.
- Rakouská veteránka Daniela Iraschko-Stolz, která jako jediná žena skočila 200 metrů, nevylučuje překonání svého rekordu na mamutím můstku ve Vikersundu. Problémem je stav jejího kolene, které už nebude nikdy ve stoprocentním stavu a její pokračování v kariéře je tím pádem velmi nejisté.
- 13. května se rozhodne, zda se na mamutím můstku v Oberstdorfu uskuteční v příští sezóně závody v severské kombinaci. Už v minulé sezóně se objevilo sedm sdruženářů jako testeři před závodem světového poháru ve skocích na lyžích. Pět z nich dokonce překonalo hranici 200 metrů a Manuel Faisst dokonce skočil 227, 5 metru. Rekord mezi sdruženáři drží Rakušan Fabian Steindl s 229 metry, které skočil v Kulmu. Momentálně je nutné najít rovnováhu, jak posuzovat skok na mamutím můstku vůči druhé disciplíně, kterou je běh. Jedním z návrhů je udělovat 0,6 bodu za každý metr, místo 1,2 bodu, které se udělují nyní.
- Po velmi strohém oznámení, které obsahovalo celé čtyři věty, se veřejnost mohla dozvědět, že na Valné hromadě v Pardubicích byl předsedou skoků na lyžích znovu zvolen Jakub Janda. Rada úseku má po novu jen pět členů (původně bylo sedm členů). Dalšími členy jsou místopředseda Jan Baier, Michal Georgiev a nově Ivan Indráček a Stanislav Lasota. Je nutné ještě podotknout, že výše uvedení byli zvoleni na jeden rok.
Článek připravil Petr Franc.
Foto: Můstek ve Wisle (autor: Jan Štěrba)