Co zajímavého se ve světě skoků na lyžích v průběhu října odehrálo a my o tom nepsali?
- Švýcarský reprezentant Dominik Peter se rozhodl pozastavit kariéru. Důvodem by podle rádiové stanice rjb.ch měly být zdravotní a psychické problémy, včetně problémů s výživou. Petera tedy minimálně v následující sezóně 2023/24 na můstcích určitě neuvidíme. Otázkou také zůstává, na kolik v tomto rozhodnutí hrají roli i neshody se švýcarským svazem či trenérem, na které mohlo poukazovat jeho nenominování do závodu na MS na středním můstku v Planici v průběhu minulé sezóny.
- Začátkem října proběhlo jednání skokanské komise FIS v Klingenthalu, kde byl mj. představen nový formát Raw Air turné. Nová pravidla budou platit již od letošní sezóny. V minulých letech se do celkové klasifikace série Raw Air započítávaly skoky ze všech individuálních a týmových soutěží a kvalifikací, ale samotné závody probíhaly podle pravidel Světového poháru. Nový formát bude mít významné změny:
- Soutěž začne tradičně v Oslu, kde budou mít skokani šanci předvést až šest skoků, tedy se budou konat dva individuální závody i s kvalifikacemi tak, jak tomu bylo doposud.
- Do pokračování Raw Air postoupí pouze 50 nejlepších závodníků, kteří se přesunou do nově zrekonstruovaného areálu v Trondheimu. Skokani zde nebudou skákat jen na velkém můstku, ale i na tom středním. Tato destinace dá tedy další čtyři soutěžní kola bez potřeby skákat kvalifikace.
- Poté se závodníci přesunou do Vikersundu, kde se na mamutím můstku odjede kvalifikace pro sobotní závod, do kterého tradičně nastoupí 40 nejlepších.
- Nejvýznamnější a také pravděpodobně nejzajímavější změny dozná nedělní program. V nedělním finále ve Vikersundu se bude konat tříkolový závod, do jehož prvního kola se kvalifikuje pouze 30 nejlepších celkového pořadí Raw Air. Do druhého kola postoupí dvacítka nejlepších a do finálové série pouze nejlepší desítka, přičemž ta nebude určena podle klasifikace soutěže, ale podle aktuálního postavení v Raw Air. Toto nové pravidlo by mělo zvýšit celkovou atraktivitu Raw Air, jelikož finálový závod ve Vikersundu může být obzvláště napínavý a může přinést dramatické zvraty v celkových výsledcích.
- Aleksander Stoeckl, trenér norského skokanského týmu mužů, byl oceněn rakouským vyznamenáním „verdienstabzeichen“ za jeho výjimečné zásluhy a reprezentování Rakouska v zahraničí.
- Rekonstrukce amerického skokanského můstku Copper Peak v Ironwoodu, který by se měl zařadit podobně jako Harrachov do nově vzniklé kategorie obřích můstků, čelí dalšímu zpoždění, a to kvůli inflaci. Původně plánovaný termín dokončení byl posunut oproti původním plánům až na podzim 2025. Více o tom píše deník skijumping.pl zde.
- Čtyřiadvacetiletá bývalá rakouská reprezentantka Sophie Sorschag, týmová mistryně světa z roku 2021, obdržela schválení Mezinárodní lyžařské federace k tomu, aby v nadcházející sezóně zastupovala Kosovo. Po deseti měsících čekání na povolení je nyní připravena závodit za nový národní tým, a to díky úsilí a dodržení předpisů FIS a diplomatickým snahám místní federace. Uvidíme, zda Sorschag uvidíme již při inauguraci SP v norském Lillehammeru.
- Podzimní Rada FIS, která se konala v online režimu 25. října, mj. prodloužila v platnosti současnou politiku (policy) FIS, která neumožňuje ruským a běloruským sportovcům se účastnit akcí po záštitou FIS. Toto rozhodnutí tak trvá i nadále, a to až do odvolání, přičemž důvody pro něj zůstávají naprosto pochopitelné.
Foto: logo Raw Air
Dobrý den, nikde nemohu vyčíst informaci o Michalovi „dodo“ Doležalovi..kde bude působit další sezónu? Děkuji za případnou zprávu. Jirka-Smržovka.
Dobrý den, Michal Doležal působí v roli asistenta Stefana Horngachera u německého „áčka“.
..děkuji, takže stále..supr.