Novoroční závody se v německém Garmisch-Partenkirchenu konají už od roku 1921, v roce 1936 Ga-Pa zažilo atmosféru olympiády podpořenou 130 tisíci diváky, na Nový rok 2001 Adam Malysz posunul rekord můstku na 129,5m. A na jaře roku 2007 přišel další historický okamžik – stará „koza“ se srovnala se zemí, aby její místo mohl zaujmout skvost moderní architektury za více jak 11 miliónů eur. Po slavnostním otevření a prvních závodech se novostavba dočkala první den roku 2008 i Turné čtyř můstků…
Můstek v Ga-Pa o HS 125, vybudovaný mezi lety 1933-4, sloužil celých sedmdesát let. Podstoupil i několik markantnějších rekonstrukcí a úprav, aby mohl celý jeden lidský život pomáhat skokanům dosahovat čím dál závratnějších vzdáleností, a zažil i skokanskou revoluci, jakou beze sporu bylo nastolení „véčkového“ stylu. Na přelomu tisíciletí však přestával vyhovovat požadavkům moderního skoku, jeho atypický tvar vyhazoval natolik vysoko, že narušoval plynulost letu. A také FIS se přidala k žádostem o razantní modernizaci.
foto: demolice starého můstku, jaro 2007
Nový můstek okouzluje designem
Osud jednoho z nejznámějších můstků byl zpečetěn vítězstvím návrhu Christopha Mayra v soutěži o podobu jeho nástupce. Nápad mnichovského architekta se do reálu začal převádět od dubna, kdy nadobro padl vysloužilý skokanský dědeček. A už před Vánocemi křtil nového krále areálu svým skokem německá naděje budoucnosti, Felix Schoft. Generální zkoušku zařídili skokané Kontinentálního poháru, Němce potěšilo úvodní vítězství, které zařídil Martin Schmitt. A to vše osm měsíců od zahájení úvodních prací.
„Nový můstek je nádherný a byl jsem potěšen a poctěn, že jsem mohl být u toho, když se tzv. najížděl,“ podotkl zástupce Čechů v Kontinentálním poháru, Jan Mazoch. „Nájezdová stopa je celá keramická a v ní led, takže výborný.“ Moderními technologiemi se nešeřilo, ačkoliv si stěžovali nejprve skokané, když při rozjezdu nájezd drncal, později během sněžení pořadatelé, že je odstraňování sněhu obtížnější. Můstek zkrátka potřebuje čas, než se vše vystříbří. „Je to velmi zajímavá stavba. Zvláštní, nová, moderní,“ přidal se Jakub Janda, který tou dobou ještě objížděl závody s B-týmem.
Jakub se do Ga-Pa podíval už dvakrát. Vánoce rychle přešly v konec roku a nastal čas pro Turné čtyř můstků. A na Jandyse čekalo znovu i 314 schodů. Nezprovozněný výtah donutil všechny skokany, elitu nevyjímaje, aby šlapali do šestašedesáti metrové věže po svých. „Je to nářez,“ ohodnotil Jakub situaci. A přidávali se i další skokané. „Volal jsem po výtahu. Všichni jsme museli vystoupat po schodech a bylo to vážně hrubý,“ neodpustil si komentář Gregor Schlierenzauer. A dokonce zažertoval i Janne Ahonen: „Dokonce mě to ani tolik nepotrápilo, vyjít všechny ty schody, ale hádám, že to bylo víc obtížnější pro mě než pro Gregora.“ A narážku na věkový rozdíl doplnil smíchem, který se u Fina jen tak nevidí.
foto: pohled na můstky v Ga-Pa
Český tým oslavoval bowlingem, přesto na můstku sršel energií
Ačkoliv museli závodníci na Nový rok zvládnout nejen skoky, ale nepřívětivým počasím přeloženou kvalifikaci, nezapomínalo se ani na oslavu Silvestra. Konkrétně český tým slavil konec roku soutěžením i mimo můstky, když se v bowlingovém klubu utkali Staří (trenér Schallert s Jandysem a realizačním týmem) proti Mladým (zbytek týmu). Na svou prohru reagoval Jakub s nadsázkou: „Byl jsem ve špatném týmu.“ O půlnoci ještě přípitek skleničkou šampaňského a spánek.
Ale dopoledne už Jandys do toho správného týmu patřil. Češi postoupili opět v plném počtu do závodu po vyvedené kvalifikaci a zářili i v prvním kole závodu, ve kterém se kvůli kvalifikaci oželel KO systém startování a kde se čtyři z nich probojovali do finálového kola. „Janda je s každým dalším skokem lepší,“ vypouštěl z úst chválu místní hlasatel. A Jakub jen dodával: „Snad to vydrží.“
Zato Roman Koudelka byl po prvním kole o poznání nervóznější. Ale není se čemu divit, při jeho průběžném šesté místě. „Šilo to se mnou. S fyzioterapeutem Genem jsme dělali uvolňovací cviky, a pak mi Geno dokonce nesl lyže na můstek. Říkal: Tady je spousta schodů, uděláme jinou taktiku, jo? Já ti ty lyže vezmu a ostatní budou koukat.“ Pravidlo to prý nebude, ale: „Pomohlo mi to. Nahoře jsem pak byl celý natěšený.“ A ta natěšenost se projevila i na můstku, zejména v dynamice na odraze a hlavně v délce skoku.
„Jsem spokojený,“ komentoval pak Roman své pocity po skončení závodu. „Byla tam touha po bedně, ale věřím, že když budu dál pracovat, že jednou to vyjde.“ Že by to „jednou“ přišlo už v Innsbrucku, v to už tak nevěří. „Tady všechno vyšlo, sedlo mi to, jak mělo. Rakušani budou doma silní, a já loni vypadl v Innsbrucku v kvalifikaci, to mě trochu straší.“
Jakub byl taky spokojený, i když věřil v malinko lepší umístění. „Podmínky se trošku obrátily, mohlo to být lepší. Ale dvakrát po sobě jsem po návratu bodoval. Z toho mám radost. Já tu nemám co ztratit.“
Dvakrát padl rekord. Přinesl štěstí i smutek.
„Myslím, že je to spíše technický můstek a moc skoků kolem HS 140 neuvidíme. Každá chybička se ihned projeví,“ nechal se slyšet Jan Mazoch před Vánocemi. Týden po nich však jeho tvrzení nahlodalo dvojnásobné pokoření rekordu. Nejprve 139m Janneho Ahonena, pak Schlierenzauerův veleskok na 141m. Jak později Schlieri řekl na tiskovce, ve druhém kole zabojoval, ačkoliv jeho vyhlídky nebyly nijak pohádkové. „Chtěl jsem vybojovat lepší pozici a skončil jsem zde (pozn.red. míněno místo pro vítěze).“
Zato Ahonen byl nadmíru spokojen s kolem prvním a právě po tom druhém už neměl vůbec důvod k úsměvu. „Věděl jsem před mým finálovým skokem, že Gregor skočil velmi daleko a chtěl jsem ho samozřejmě porazit. Jsem trošku zklamaný, že jsem ztratil tento závod. Měl jsem šanci vyhrát a prostě jsem dostal nízké známky od rozhodčích.“ Ale rozhodně po tomto závodě neskládá zbraně. „Mnohem radši skáču v Innsbrucku a Bischofshofenu, takže jsem optimistický. Vlastně nový můstek v Ga-Pa nepatří mezi mé oblíbené, ačkoliv je mnohem lepší než ten starý.“
Na stupně vítězů se probojoval také německý zástupce. Michael Neumayer porazil o 1,9b Romana Koudelku a vychutnal si tak pódium na domácí půdě. „Toto třetí místo je velmi důležité a to nejen pro mě, ale pro celý tým a trenéry, protože to značí, že naše letní příprava nebyla zbytečná. Tento můstek mi přinesl štěstí a mám ho rád,“ řekl Neumayer později. A neopomněl se také zmínit o schodech k lavičce. „Samozřejmě stoupání po schodech nahoru pro mě bylo velkou výzvou po mém dřívějším zranění kolene. Naštěstí neskáčeme na jedné noze,“ dodal.
Další program Turné – Innsbruck
Turné čtyř můstků se teď přesouvá z Německa do sousedního Rakouska, do známého střediska Innsbrucku. Na můstku se ve čtvrtek odskáče trénink (od 11:30h sledujte on-line výsledky), a kvalifikace (od 13:45h), samotný závod začíná v pátek ve 13:45h a odvysílají jej jak česká, tak německá stanice (více v sekci Můžete se těšit).
zdroj: deniksport.cz, idnes.cz, skokinarciarskie.com
foto: můstky v Garmisch-Partenkirchenu (zdroj: sport.de)