Nový trenér Švýcarek a asistent u Rakušanů

Během jarní přestávky mezi zimní a letní sezonou mají týmy prostor nejen k odpočinku a přípravě, ale také pro změny na trenérských postech. U Švýcarek vystřídá Svena Arnolda Rakušan Fabian Ebenhoch. Do rakouského národního týmu mužů se jako druhý asistent trenéra vrací bývalý úspěšný skokan Andreas Widhölzl. U Finů i přes mnoho spekulací změna nenastane, hlavním trenérem bude nadále Pekka Niemelä.

Fabian Ebenhoch novým trenérem Švýcarek
Švýcarský národní tým žen začne nadcházející olympijskou sezonu s novým hlavním trenérem. Nástupcem Svena Arnolda, který se bude nyní věnovat mladých skokanům, bude čtyřiatřicetiletý Rakušan Fabian Ebenhoch. Během své aktivní kariéry skokana na lyžích nepatřil Ebenhoch mezi hlavní hvězdy rakouského výběru. Ve Světovém poháru dostal šanci pouze pětkrát, z čehož třikrát bodoval.

Na své první úspěchy si tak musel počkat až do svého trenérského působení. V posledních dvou letech vedl italský tým sdruženářů a ještě předtím spolupracoval s týmy žen v Rakousku a Itálii. A nyní je před ním nová výzva, angažmá u Švýcarek. „Jsem velmi rád, že budu znovu pracovat s tak motivovanými ženami. První setkání s týmem a svazem bylo velmi srdečné a profesionální. Určitě to bude velmi zajímavý rok,“ citují Fabiana Ebenhocha na swiss-ski.ch.

Widhölzl zpět u rakouského týmu, tentokrát jako asistent trenéra
Stejně jako v minulých letech, také letos zahájil rakouský tým přípravu na novou sezónu tréninkovým kempem v slavném hotelu „Stanglwirt“ v Tyrolsku. Tam Rakouský lyžařský svaz (OESV) také oznámil návrat olympijského vítěze, mistra světa a osmnáctinásobného vítěze závodů SP, Andrease Widhölzla, do národního týmu, kde bude po boku trenéra Alexandra Pointnera a asistenta Alexandra Diesse působit jako druhý asistent.

Šestatřicetiletý Rakušan získal své první trenérské zkušenosti v posledních třech letech u mládeže a nyní se těší na návrat do Světového poháru. „Letos na jaře jsem dostal nabídku pracovat s týmem a samozřejmě to pro mě byla obrovská pocta. Těším se na to a jsem zvědavý na to, jak to bude vypadat. Samozřejmě to bude jiné než pracovat s mladými sportovci, ale jsem velmi namotivovaný. Patnáct let jsem cestoval po světě jako skokan na lyžích a v roce 2008 jsem ukončil kariéru. Je to vzrušující být teď na druhé straně a předávat své zkušenosti,“ prozradil Widhölzl, který se bude starat také o vybavení.

Ernst Vettori, sportovní ředitel úseku skoků na lyžích v OESV, je z nového člena v trenérských řadách nadšený. „Jsem velmi spokojený, že jsme do našeho týmu začlenili bývalého úspěšného sportovce, který jistě přinese do našeho týmu mnoho svých zkušeností a dodá nové impulsy. Je to další důležitý krok směrem k úspěšné olympijské sezoně.“

Niemelä zůstává nadále u Finů
Navzdory velké kritice kvůli špatným výsledkům finských skokanů v poslední době, bylo rozhodnuto, že Pekka Niemelä dál povede finskou reprezentaci mužů. Podle informací na finnjumping.fi dává předseda Finského lyžařského svazu, Matti Sundberg, vinu za špatné výkony smůle na zranění i finančním a organizačním problémům, nikoliv však trenérovi.

Naším cílem je vytvořit pevný základ pro rozvoj finského skoku na lyžích. Změna trenéra by jen způsobilo více rozrušení,“ uvedl Sundberg. A dodává, že má Pekka Niemelä důvěru sportovců i trenérů, a proto jsou nejvyšší šance uspět na olympiádě v Soči s ním jako hlavním trenérem. V prvním prohlášení na finnjumping.fi Pekka Niemelä děkuje svazu za projevenou důvěru. „Potřebujeme vášeň, správný přístup a také štěstí. Teď využijeme veškerou energii na podporu sportovců,“ slibuje Niemelä.

Zdroj: berkutschi.com
Foto: Andreas Widhölzl (zdroj: skijumping.pl)