Obrazem: Zakopane, den první.

Červeno-bílá, ta teď vládne dvacetitisícovému městu pod Tatrami. Ačkoliv v tomto týdnu probíhá v Zakopanem také mezinárodní festival folkloru, můstky přitahují jako magnet a proudy fandů skokanského umění se hrnou do areálu. Slunečný den však vystřídal podmračený kvalifikační večer a doufejme, že ochlazení nepřinese zhoršení podmínek ani pro páteční klání.

Foto: Po centru města již od rána prodávali dobrovolníci na stáncích vstupenky. Jiné zase nabízely vlajky, čepice a trubky či malování vlaječek na obličej. Bohužel jen polských.

Foto: Nedávno se oženil a volnější dny mu nejspíš prospěly. Přesto to ale není ještě ten skvělý Anders Jacobsen, na jakého jsme zvyklí.

Foto: Polská chlouba, můstek HS 134. Wielka Krokiew je středobodem skokanského života našich severních sousedů.

Foto: Také v Zakopanem vědí, že večerní skoky jsou atraktivní. Pod umělým osvětlením se tedy uskuteční nejen závody, ale svitu lamp využili pořadatelé i pro kvalifikaci.

Foto: Domácímu publiku dělali polští skokané skutečně radost. Nejen Rutkowski s Malysem předváděli skvělé výkony, Marcin Bachleda skončil jedenáctý.

Foto: Návrat ke vzpomínkám prožívá Nor Anders Bardal. V lednu tu totiž oslavil první vítězství ve Světovém poháru.

Foto: Další smoný den. Martin Cikl během zakopanského soustředění zářil, kvalifikace však přinesl zklamání a nepostup.

Foto: Jan Matura se do Zakopaneho přesto podíval. Česká soupiska na oficiálních zakopanských stránkách se ukázala být předčasnou a Honza tak bude mít možnost dobývat další body.

Foto: Páté místo pro Borka Sedláka, to je jistě výzva pro páteční klání. Snad se zadaří podobný výsledek.

Foto: Švýcar Simon Ammann, muž stojící v GP o dvě příčky před Romanem Koudelkou, se v kvalifikaci trefil do téže vzdálenosti, jako nejlepší Čech – 127,5m.

Foto: Pištění poblázněných fanynek, takový ohlas provází Gregora Schlierenzauera na každém kroku. A ostře sledovaný hoch je pod „dozorem“ i při obyčejném přezouvání.

Foto: Dvojnásobné francouzské zastoupení v elitní desítce! V závodě bude mít Emmanuel Chedal až číslo 42, David Lazzaroni o číslo nižší. A k tomu Chedal v kvalifikaci, ve které o nic bojovat nemusel, ukázal délku 127m.

Foto: Andreas Küttel. A za ním prázdné sedačky. Při kvalifikaci se zaplnily spíše levnější místa na stání, VIP zóna a vhodnější místa na horních tribunách budou jistě plné při závodě.

Foto: Vysoký standart, ale vládcem je už někdo jiný. Třeba Thomase Morgensterna úspěch týmového kolegy „nakopne“ stejně jako po olympijské sezoně, kdy po zlatech také mírně stagnoval.

Foto: Slovinské barvy drží Primoz Pik, Jernej Damjan Pslko vynechal.

Foto: Gregor Schlierenzauer objasňoval základ svého úspěchu: „Dobrá nálada, hodně tréninku a dovolená.“

Hlavní foto: můstek Wielka Krokiew (zdroj: HaT)