Obrazem: Zakopanské dvojzávodí

Jeden den s dvěma závody, slunce náhle změněné v chlad, točící se vítr a šachová partie s nájezdovým postavením. I to byla Grand Prix v páté a šesté zastávce své pouti letními stanovišti, v novém království tyrolského mladíka.

Česká záchrana. Naší jedničce se v Zakopanem vůbec nezadařilo a české barvy tak musel pozvednout někdo jiný. V prvním závodě na sebe vzal odpovědnost třiadvacátý Ondřej Vaculík…

… večer pak nejlepším českým umístěním bylo 21. místo Borka Sedláka, který si o pár příček polepšil při druhém, restartovaném kole.

Anders Bardal vzpomínal na své zimní vítězství stejně jako Gregor Schlierenzauer. Nor si však zakopanské radostné repete nedal.

Zato Schlierenzauer (v pozadí) si vítězství notně vychutnával, stejně jako bronzový Švýcar Simon Ammann.

Tom Hilde měl šanci konečně uspět, ale svou úlohu nezvládl. Svěřenec Miky Kojonkoskiho stále v létě není ve formě a finský trenér nemá oproti zimě u norského týmu mnoho důvodu k radosti. Počkejme však na prosinec.

Portrét. Fanynky jistě o jeho ženě vědí, přesto ani po svatbě neodcházel Anders Jacobsen bez dárečku. Jestlipak si svou podobiznu nakreslenou v tužce pověsí nad krb?

Wolfi. Ačkoliv měl Wolgang Loitzl k zopakování loňského podia velmi blízko a podával po letní pauze skvělé výkony, nakonec během naskakování do rozjetého vlaku Grand Prix vyšel naprázdno.

Hvězda zimy. Thomas Morgenstern jakoby prožíval deja-vu. Již po dvojitém olympijském zlatu neobstál Morgi v následující sezoně dle představ a zdá se, že „oddych“ si dá i letos. Přesto zůstává vždy dobře naladěn a ani během konverzace s fotografem neztrácí úsměv.

Na chvíli zvážní jen při pokusu týmového „soupeře“ Gregora Schlierenzauera. Ovšem slovo soupeř je velmi nadnesené. Kamarádské vztahy v rakouském týmu snad skutečně nejsou jen reklamním tahem…

…a Thomas radostně i obdivně sleduje úspěšné počínání svého mladšího krajana, který hned po tomto pokusu oslavoval své první sobotní vítězství.

S hodinkami. Bjoern Einar Romoeren se, ač bez neudrženého podia, domů nevracel s prázdnou. Za vítězství ve jediné polské kvalifikace, která se odehrála ještě za příznivých podmínek, získal slíbený časoměr.

Oplatková dáma. Drobná, výrazně nalíčená, vrásčitá. V nevkusném oblečení vzbuzovala na přihlížejících tvářích spíše posměšný úsměv. Ale tahle výstřední paní vytvořila jednu z zajímavých postav v jinak téměř nezáživném skokanském soupeření. Při večerním závodě vždy před každý skokanem natáhla ruku a nabídla procházejícímu závodníkovi oplatek. Někdo odmítl, snad kvůli dietě, jiný srdečně přijal. A někdy dostala dáma, připomínající vykladačku karet, od skokanů i polibek na tvář. Od Adama Malysze v každém kole, Andreas Kofler se naopak nechal políbit od ní.

Pauzu mezi koly večerního závodu vyplnilo představení roztleskávaček. a nejen zabavilo nejen diváky. po očku sledoval ukázku akrobacie a tance Andreas Kofler, se zalíbením se na obnažené slečny díval také za pár vteřin procházející Gregor Schlierenzauer.

K vzteku. Takové bylo rozhodnutí jury, která ve druhém kole večerního závodu posunula lavičku. Martin Koch držel přední pozici s výkonem 136m a pak musel najednou na můstek vyjíždět nově rekonstruovanou lanovkou znovu. A délku už nezopakoval.

Marné naděje polského orla. Adam Malysz neprožil oslňující zimu ani nástup do nové sezony, přesto se na domácí půdě toužil předvést. Jeho kolík však ve štafetě předbral mladší Lukasz Rutkowski.

První část obrazové reportáže z Wielka Krokiew.
Obrazem: Zakopane, den první

Na úterý připravujeme komentáře českých skokanů a zajímavosti z tiskové konference.

Všechny fotografie: Hana Trnečková