Ohlédnutí za uplynulou sezónou z českého pohledu, 2. část

Skokanská sezóna je již bohužel u konce, avšak naše redakce i nadále funguje na plné obrátky! Pojďme se tedy podívat na shrnutí sezóny jednotlivých českých skokanů bodujících ve Světovém nebo Kontinentálním poháru, ale také na účastníky Mistrovství světa juniorů. První část již máme úspěšně za sebou. Dnes nás čeká druhá část.

[b]Lukáš Hlava[/b]
Pro Lukáše to letos nebyla dobrá sezóna. V její první části dokázal ještě nějaký ten bodík urvat, ale to bylo vše. Nejlepším výsledkem sezóny bylo 16. místo v Innsbrucku, tento závod byl však pouze jednokolový a navíc dost ovlivněn větrem. Mimo tento závod bylo pro něj nejlepším umístěním až 26. místo v Lillehammeru. Letos mu to ve Světovém poháru stačilo na místo devětačtyřicáté. Byl nominován také na Mistrovství světa, ale po nepřesvědčivých výkonech se do žádného závodu neprobojoval. Poslední část sezóny strávil v Kontinentálním poháru, kde pravidelně bodoval. Jeho maximem byla třináctá příčka z posledního závodu Kontinentálního poháru v ruském Čajkovském. Také jde vidět, že jeho technika letu šla oproti minulým sezónám hodně dolů. My však pevně věříme, že zejména na ní o jarní přestávce zapracuje. Tuto sezónu hodnotíme jako nepovedenou.

[b]Jan Matura[/b]
Pro Honzu se jednalo o jednu z vůbec nejhorších sezón v jeho dlouhé a bohaté kariéře. Již sedmatřicetiletý český reprezentant nedokázal v letošní sezóně uzmout ani jeden bodík do pořadí Světového poháru. To se mu naposledy nepovedlo v sezóně 2001/2002! Bylo vidět, že si již od začátku sezóny nesedl s novou značkou lyží Verivox, kterou reprezentuje. Bylo to vidět zejména v jeho nízkých nájezdových rychlostí, avšak v průběhu sezóny se to trochu lepšilo. Jeho maximem v letošní sezóně byla první nepostupová 31. pozice z Engelbergu. Na Mistrovství světa vůbec neodletěl a piloval formu v Kontinentálním poháru. Nejvíce se mu dařilo na závodech v Brotterode. Skončil tam na čtvrtém a sedmém místě. V závěru sezóny bylo však ve Světovém poháru vidět mírné zlepšení, avšak na body to už nestačilo. Stále není jisté, zda bude Honza pokračovat i do příští olympijské sezóny. My však pevně doufáme, že ho v ní můstcích uvidíme. Myslíme si, že ZOH v Pchjongčangu jsou pro něj určitě lákadlo a velká výzva. Tuto sezónu však hodnotíme jako nepovedenou.

[b]Čestmír Kožíšek[/b]
Pro Česťu to byla velice slušná sezóna. Trošku smůla možná byla, že startoval celou sezónu v Kontinentálním poháru a nedostal tak příležitost třeba ani na letech, na kterých si to jako výborný letec určitě zasloužil. Téměř v úplně každém závodě COC dokázal postoupit do druhého kola a tím si připisoval body. Nejčastěji se umisťoval ve třetí desítce pořadí. Povedl se mu zejména poslední víkend v ruském Čajkovským, kde obsadil 16. a zejména 11. místo, doskočil si tedy na středním můstku pro nejlepší umístění sezóny. Celkově získal v Kontinentálním poháru 130 bodů. Startoval také na Zimní Univerziádě, kde obsadil v individuálním klání solidní šesté místo. V závodě smíšených družstev spolu s Martou Křepelkovou obsadili výborné druhé místo! Tuto sezónu proto hodnotíme jako docela povedenou.

[b]Filip Sakala[/b]
U Filipa se jednalo o jasně nejlepší sezónu v kariéře. V Kontinentálním poháru získal celkem 75 bodů. Mezi jeho nejlepší výsledky patřilo 20. místo z Garmische – Partenkirchenu, 13. místo ze Sappora, ale především jedenáctá příčka z německého Titisee-Neustadtu. Zklamán však mohl být na zimní Univerziádě, kde se od něj čekal dobrý výsledek, ale skončil dokonce až na nepostupovém jednatřicátém místě. Jen je možná trochu škoda, že nedostal také příležitost v poháru Světovém, když se tam někteří kluci trápili. My pevně věříme, že i v příští sezóně přijde takový progres, jako v té letošní. Tuto sezónu hodnotíme jako povedenou.

[b]František Holík[/b]
Pro Fandu to určitě nebyla povedená sezóna. V létě dokázal získat na domácí půdě ve Frenštátu pod Radhoštěm jediný bodík do hodnocení Kontinentálního poháru. V letošní sezóně to však bylo bohužel vše. Nejlepším umístěním v Kontinentálním poháru v zimě byla až 45. příčka v Reně. Startoval také na juniorském Mistrovství světa, kde se umístil jako třicátý. Je také vidět, že mu úplně nesedí tréninkový systém Richiho Schallerta, který je převážně orientovaný na silové pojetí závodníka, jak nám sám řekl. Pevně věříme, že Fandovi výkony půjdou od léta směrem nahoru. Tuto sezónu hodnotíme jako nepovedenou.

[b]Jan Michálek[/b]
Jendu jsme letos viděli na startu pouze zřídka. V létě startoval na domácím Kontinentálním poháru ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde jednou skončil v 1. kole a ve druhém závodě byl diskvalifikován. V letošní sezóně startoval pouze na FIS Cupu v polském Zakopaném, kde skončil nejlépe až pětašedesátý. Zúčastnil se také Zimní Univerziády v kazašském Almaty, kde bral 36. místo v individuálním závodě. I přesto, že nepostoupil do druhého kola, jednalo se nejen o nejlepší umístění v letošní sezóně, ale také o poslední závod jeho kariéry. Honza tedy po nevýrazných výsledcích v poslední době, ukončil v necelých 21 letech skokanskou kariéru. My mu tedy přejeme hodně štěstí do nového, již neskokanského životota. Tato sezóna byla pro něj nepovedená a poslední.

[b]Damián Lasota[/b]
Damián na tom byl letos hodně podobně jako Jenda. Startoval pouze zřídka a to na Kontinentálním poháru v německém Titisee – Neustadtu, kde byl nejlépe devětapadesátý. Účastnil se také juniorského světového Šampionátu, kde skončil kousek za branami do druhého kola, na 36. místě. V létě měl stejně jako řada jiných českých reprezentantů startovat na Kontinentálním poháru doma ve Frenštátě. Na poslední chvíli mu však byla účast v závodě zapřena, neboť neměl dostatečný počet bodů, opravňujících ho ke startu. Nakonec se přece jen závodu účastnil také, avšak jako předskokan. Tato sezóna byla však nepovedená.

[b]Dušan Doležel[/b]
I Dušana jsme mohli letos vidět na startovní listině nějakého závodu velmi ojediněle. Startoval stejně jako Honza Michálek na FIS Cupu v Zakopaném, kde byl nejlépe osmačtyřicátý. Na rozdíl od něj ale startoval na juniorském světovém Šampionátu, kde skončil ale až za hranicí svých možností, na 65. pozici. Sezónu hodnotíme tedy jako nepovedenou.

Všem skokanům a samozřejmě i trenérům přejeme hodně štěstí a tvrdé práce do následující sezóny – s velikým vrcholem v podobě ZOH v Pchjončangu.

[i] [b] Hlavní foto: Česká vlajka [/b] (autor: Michaela Vondrášková) [/i]

[i] [b] Foto: Lukáš Hlava a Jan Matura [/b] (autor: Maja Gara) [/i]
[i] [b] Foto: Čestmír Kožíšek, Filip Sakala a František Holík[/b] (autor: Sabine Link) [/i]
[i] [b] Foto: Jan Michálek [/b] (autor: Jan Souček) [/i]
[i] [b] Foto: Damián Lasota [/b] (autor: Satina Rau) [/i]
[i] [b] Foto: Dušan Doležel [/b] (autor: Aga Pajak) [/i]