Úvodní závod olympijského turnaje vyhrál německý reprezentant Philipp Raimund, který získal pro německé barvy zlatou medaili poprvé od Pchjongčchangu 2018. Senzační stříbrnou medaili pro polské barvy vybojoval teprve devatenáctiletý Kacper Tomasiak, pro něhož se jedná o vůbec první umístění na stupních vítězů na elitní úrovni. Bronzový stupínek si mezi sebou rozdělili Japonec Ren Nikaido se Švýcarem Gregorem Deschwandenem. Čech Roman Koudelka do druhého kola nepostoupil a závod zakončil na 40. místě. Slovák Hektor Kapustík při své premiéře vyronval dnešním 28. místem nejlepší výsledek své země od roku 1998.
Pětadvacetiletý Raimund již během tréninkových kol naznačoval, že mu střední můstek v Predazzu svědčí. Dohromady s tréninkovými a zkušebními pokusy nebyl nikdy hůře než druhý. Svoji formu potvrdil i během ostrého měření sil, kdy se ujal po prvním kole vedení (102 m). Jen o pouhý bod bylo za ním velké překvapení z Francie Valentin Foubert (102,5 m).
Velmi blízko po prvním kole byli i třetí Nor Kristoffer Eriksen Sundal (103,5 m) a na dělené čtvrté pozici Polák Tomasiak (103 m) a Švýcar Deschwanden (106 m). S výraznější ztrátou, ale stále na dosah medailovým pozicím byli také od šestého do desátého místa – Japonci Nikaido (101 m), Kobajaši (100,5 m) a Nakamura (103,5 m), či Slovinec Prevc (100 m) s Norem Lindvikem (103,5).
Ve druhém kole i přes zlepšení sezónních favoritů Prevce (105 m) s Kobajašim (104 m), to byl právě Nikaido, který zaútočil na olympijskou medaili (106,5 m). Hned vzápětí ale Deschwanden důrazně odmítl ve svých čtyřiatřiceti letech přijít o možnost získat první cenný kov z her a jeho finálový skok (107 m) znamenal průběžně dělenou první pozici.
Ne však na dlouho. Deschwandenových 107 metrů okamžitě vyrovnal Tomasiak, který s vynikajícím stylem opět změnil pořadí na čele závodu. Stále ještě junior je udržel i díky zaváhání Nora Sundala (105 m), který přišel o body při odjezdu, a Francouze Fouberta (102,5 m), jehož pokus byl v porovnání s konkurencí kratší.
Před posledním skokem se tak boj o vítězství zúžil na polsko-německý souboj mezi Raimundem a Tomasiakem. Závodník z Oberstdorfu během celého závodu až pro něj nezvykle krotil své emoce, jejich uzdu však popustil po svém finálovém skoku na hranici 106,5 metrů. Na vlas stejný styl jako měl Polák a větší bodová kompenzace společně s náskokem z prvního kola rozhodly, že olympijským vítězem na středním můstku se zcela zaslouženě stal právě Raimund.
„Před prvním skokem jsem byl strašně nervózní. Nevím, jak se mi to podařilo, ale jsem na sebe opravdu pyšný. Jsem olympijský vítěz, to je neuvěřitelné. Dosud jsem nevyhrál ani jeden Světový pohár a najednou stojím na nejvyšším stupni na tom největším pódiu,“ řekl médiím po svém největším triumfu kariéry Raimund.
Zbylá umístění v TOP 10
S necelým rozdílem tří bodů zakončil klání na pátém místě Foubert, který zapsal nejlepší umístění pro francouzské barvy od roku 1992, kde byl na domácích hrách šestý Steve Delaup. Šestou pozici ukořistil Domen Prevc, po nepovedeném prvním kole jako sedmý závod zakončil Rakušan Embacher (100,5 a 105,5 m). Rjojú Kobajaši byl osmý. Zbylé pozice v nejlepší desítce uzvařeli Norové Forfang (103,5 a 103 m) a Sundal. Další z předpokládaných favoritů Lindvik byl až dvancátý.
Zklamáním dopadl závod pro zkušené – Anžeho Laniška (97,5 a 97,5 m) a Stefana Kraft (98 a 100 m), kteří uzavírali startovní pole druhého kola na 26., resp. 27. pozici.
Ještě horší výsledek, mimo nejlepší třicítku, si připsali 32. Bulhar Zografski (98 m) a Poláci Paweł Wąsek a Kamil Stoch (100 m) na 35, resp. 38. místě.
Radující se Valentin Foubert (autor: Jan Štěrba)
Koudelkovi střední můstek v Predazzu nesedl
Již z tréninkových pokusů, kde byl Koudelka postupně 37., 41., 25. a 37. bylo jasné, že do závodu se bude muset český závodník ještě zlepšit. Zlepšení dle jeho slov přišlo (99 m – nejdelší Koudelkův skok na středním můstku), ale na postup do druhého kola to nestačilo a svůj první závod při páté účasti na olympijských hrách zakončil na 40. místě.
„Od začátku mi tréninky nesedly. Byla to velká výzva, ale bohužel se to nepovedlo. To se někdy stane,“ komentoval Koudelka svůj výkon bezprostředně po skoku. „Bojuju s nájezdovým postavením a z toho pak plyne všechno,“ zhodnotil český reprezentant pro ČT sport.
Naopak komu můstek v Itálii sedl byl Slovák Hektor Kapustík (102 a 98,5 m), který postoupil do druhého kola. Závod zakončil na 28. místě a zapsal tak nejlepší slovenské umístění v individuální závodě poprvé od roku 1998. Tehdy byl na olympiádě v Naganu 26. Martin Mesík. Lepší byl jen v roce 1994 na OH v Lillehammeru Martin Švagerko na 25. místě.
Výsledky – zkušební kolo
Výsledky – závod
Foto: Philipp Raimund (autor: Jiří Korbel)

