Pět Čechů v závodě, Koudelka neprošel.

Kvalifikace ve Val di Fiemme vyvrátila české jistoty z kořenů. Do sobotního závodu totiž nepostoupil Roman Koudelka, kterého už každý český fanoušek automaticky bere jako účastníka všech závodů. Hojivou náplastí na Koudyho těsný nepostup může být jen fakt, že se ostatních pět Čechů v sobotu odpoledne na startu objeví. Kvalifikaci vyhrál Nor Anders Bardal.

Ačkoliv trénink nedopadl pro Antonína Hájka lichotivě a kvůli nepřiměřeně příznivému větru byl na lavičce podržen o několik minut déle, předvedl nejdelší český skok kvalifikačního boje. 120,5m stačilo na krásné 19. místo. Po vítězstvím v Kontinentálním poháru tedy bude znovu bojovat o body v tom Světovém. Plynulost už narušena nebyla a své skoky ukázali i Jan Matura (118m), který skončil třicátý, Jakub Janda (119m) – 25. pozice, či šestatřicátý Borek Sedlák (117m).

Do vzdálenosti 120m doskočil Martin Cikl a připojil se k postupujícím kolegům. Radost mohla být dokonalá, ale Roman Koudelka, podobně jako Matti Hautamaeki (116m) z Finska, nedolétl příliš daleko – 115,5m. Hautamaeki se stal posledním postupujícím, na Romana zbyla nezáviděníhodná 41. pozice.

Další, kdo povýšil do Světového poháru, je norský skokan Jon Aaraas. 126,5m jej také učinilo na většinu kvalifikace průběžným lídrem a na výsledkové listině zaujal pátou pozici. Překvapení přineslo také deváté místo Ukrajince Volodymyra Boshchuka (123m), který se o ni podělil s jedenáctým v hodnocení SP, Bjoernem Einarem Romoerenem (123m). Hrstku domácích příznivců, kteří se do skokanské arény v Predazzu přišli podívat, potěšil 121m dlouhý skok Itala Sebastiana Colloreda.

Mrznoucího Aaraase vystřídal na čele až Janne Happonen (126m) z Finska, který Nora přestyloval. Happonen nakonec obsadil třetí místo společně s Němcem Martinem Schmittem a podílel se na málo obvyklé situaci – před reklamními panely se v jednu chvíli tísnili dva skokané. Finsko-německé duo odsunul až Anders Jacobsen (126,5m) z Norska. O vítězství v kvalifikaci jej připravil týmový kolega Anders Bardal (127m).

Z předem kvalifikované desítky se na můstku neobjevili Janne Ahonen, Gregor Schlierenzauer a Michael Neumayer. Naopak navzdory předpokladům nastoupil Adam Malysz (130m), kterého údajně trápí silné nachlazení. Druhý nejdelší skok předvedl Andreas Kuettel (128m), Thomas Morgenstern skočil na značku 127m po snížení nájezdu o jedno okno.

První italský závod začíná v 16:30h, hodinu po začátku zkušebního kola (program; on-line výsledky ).

Kompletní výsledky kvalifikace

Startovní listina sobotního závodu

foto: Anders Bardal, vítěz kvalifikace