Petr Vaverka vítězí v polských Gilowicích

Již tradičně uspořádali v polských Gilowicích v sobotu 12. května 2012 mezinárodní žákovské závody ve skocích na lyžích na můstcích s umělou hmotou „O Pohár Śląskiej Rady Wojewódzkiej LZS 2012“. V závodech, které za vytrvalého odpoledního deště uspořádal klub PKS Olympijczyk Gilowice na můstcích HS 19 a HS 24, startovalo celkem 91 skokanů a skokanek, včetně českých závodníků z moravských klubů TJ TŽ Třinec, TJ Frenštát p.R. a TJ Sokol Kozlovice.

V závodě, který po slunečném dopoledním tréninku probíhal po obědě v častých přívalových deštích, zvítězili v šesti věkových kategoriích polští skokani a skokanky: Kacper Konior, Łukasz Stawowy, Marcin Ogórek, Wiktor Fickowski, Sabina Król a Anna Twardosz a ve dvou pak Češi: Petr Vaverka a Lukáš Kantor.

V nejmladší kategorii žáků ročníků 2003 a mladších, kteří startovali na menším můstku K=14 m (HS 19), zvítězil s převahou 32,6 bodů Petr VAVERKA z TJ Frenštát p.R. ziskem 209,2 bodů za dva nejdelší skoky dlouhé 13 a 14 metrů před polskými soupeři 2. Miłoszem KRZEMPEKEM z KS Wisła Ustronianka (176,6 b., 11,5+11 m) a 3. Mateuszem CHRAŠCINOU z LKS Olimpia Goleszów (172,1 b., 11,5+11 m). Čtvrtý byl další skokan TJ Frenštát p.R. Jiří POKORNÝ (166,8 b., 11+10,5 m). V konkurenci 12 startujících obsadil 10. místo další z beskydských závodníků ONDREJ ŽÁČEK z TJ TŽ Třinec (106,9 b., 8+8 m).


Foto: Vítěz Petr Vaverka (autor: Ing. Michal Brodský)

V konkurenci 3 nejmladších žaček ročníků 2002 a mladších zvítězila na stejném můstku Sabina KRÓL z AZS Zakopane ziskem 175,5 bodů za skoky 11 a 12 metrů před nejmladší startující (*2004) 2. Anežkou ŠMAHLÍKOVOU z TJ Frenštát p.R. (167,8 b., 10+111,5 m) a její krajankou 3. Terezou KANTOROVOU z TJ TŽ Třinec (128,2 b., 7,5+7 m).


Foto: Vyhlášení nejmladších žaček (autor: Ing. Michal Brodský)

Mladší žáci ročníku 2002 startovali již na větším můstku K=20 m (HS 25). Ziskem 225,5 bodů za skoky 21,5 a 21 metrů zvítězil Wiktor FICKOWSKI z SSR LKS Sokół Szczyrk před 2. z PKS Olimpijczyk Gilowice (212,9 b., 20,5+20 m) a 3. Davidem TABACHEM ze Sokola Kozlovice (199,3 b., 19+19,5 m). V konkurenci 12 startujících se dále z moravských závodníků umístili dva skokani z TJ Frenštát p.R.: 6. Josef BRODSKÝ (178 b., 18+17 m) a 10. Jan ŠMAHLÍK (132,2 b., 12,5+14 m) před 11. Kryštofem BLANÍKEM z TJ Sokol Kozlovice (128,3 b., 15+11 m).


Foto: Vyhlášení žáků ročníku 2001 (autor: Ing. Michal Brodský)

Na stejném můstku HS 25 startovalo i 20 mladších žáků ročníku 2001. Těsně o necelé 4 body zvítězil Marcin OGÓREK z AZS Zakopane ziskem 224,5 bodů za dva nejdelší skoky 21,5 a 21 metrů před 2. Mateuszem MALYJURKEM z KS Wisła Ustronianka (220,7 b., 20,5+21 m) a 3. Radkem SELCEREM z TJ Frenštát p.R. (219,7 b., 20,5+21 m). Z dalších moravských skokanů se dále umístili: 14. Marcel MATUŠÍNSKÝ (183,9 b., 18+17,5 m) a 19. Philip KELLERMANN (153,9 b., 14,5+16 m).

Mezi 14 žáky ročníku 2000, kteří startovali na stejném můstku HS 25, zvítězil potřetí za sebou domácí závodník Lukasz STAWOWY z pořádajícího PKS Olimpijczyku Gilowice ziskem 231,3 bodů za skoky dlouhé 21,5 + 22 metrů, tentokrát o necelý bod před svým oddílovým kolegou 2. Jarosławem KRZAKEM (230,4 b., 21,5+21,5 m) a 3. Piotrem KUDZIOU z LKS Klimczok Bystra (225,5 b., 21+21,5 m).

Nejlepším z moravských skokanů byl na 5. místě s osmibodovou ztrátou Ondřej KRPEC z TJ Sokol Kozlovice (223,1 b., 21+21 m), dále pak čtyři skokani z TJ Frenštát p.R. v pořadí: 7. Benedikt HOLUB 209,1 b., 20+19,5 m), 8. Sebastian KELLERMANN (205,7 b., 19,5+19,5 m), 9. Sabry JASIM (200,3 b., 19+19,5 m) a 13. Patrik JULÍNEK (181,2 b., 20+19p).


Foto: Sebastian Kellermann a Benedikt Holub (autor: Ing. Michal Brodský)

V konkurenci 8 závodníků startujících v kategorii ročníku 1999 zvítězil Kacper KONIOR z LKS Klimczok Bystra ziskem 235,2 bodů za dva shodné skoky dlouhé 22 metrů před 2. Romanem JANIKEM z TJ TŽ Třinec (219,7 b., 20,5+21 m) a svým krajanem 3. Mateuszem RAJDOU z SSR LKS Sokół Szczyrk (218,7 b., 20,5+21 m). Z českých skokanů se dále umístili 5. Marcel VYVIAL z TJ Sokol Kozlovice (211 b., 20+20 m) a 8. Vojtěch MATĚJKA z TJ Frenštát p.R. (182,4 b., 18+17,5 m).


Foto: Vyhlášení kategorie OPEN (autor: Ing. Michal Brodský)

Svá tři předchozí vítězství obhájil na můstku HS 25 v kategorii OPEN (*1998 a starší) český závodník Lukáš Kantor z TJ TŽ Třinec ziskem 248,2 bodů dvěma nejdelšími skoky 23,5 a 23 metrů před 2. Polákem Dawidem JURGOU z Ski Teamu Łódź (234,7 b., 22+22 m) a 3. veteránem Zbyňkem MIKESKOU z TJ Sokol Kozlovice (233,3 b., 22+21,5 m). V konkurenci 13 startujících obsadil 8. místo další třinecký skokan David KALETA (210,5 b., 20+20 m).

Na větším můstku K=20 m (HS 25) zvítězila mezi 11 staršími žačkami (*2001 a starší) Polka Anna TWARDOSZ z pořádajícího PKS Olimpijczyk Gilowice ziskem 213,9 bodů za skoky 20 a 20,5 metrů před krajankami 2. Kamilou KARPIEL z AZS Zakopane (204,9 b., 20+20,5 m) a 3. Kingou RAJDA z SSR LKS Sokół Szczyrk (204,9 b., 20,5+20 m). Páté místo obsadila Klára KUBEČKOVÁ z TJ Frenštát p.R. (171,2 b., 17,5+16,5 m).

Organizátoři závodu bohatě odměnili nejlepší šestice každé kategorie poháry a ostatní účastníky upomínkovými cenami.

[filename=12.05.13_Vysledky_Gilowice_POL_Pohar_SRW_LZS.pdf] [filesize=12.05.13_Vysledky_Gilowice_POL_Pohar_SRW_LZS.pdf]
Počet stažení: [downloads=12.05.13_Vysledky_Gilowice_POL_Pohar_SRW_LZS.pdf]

Zdroj: skijumping.pl, Adrian Dworakowski a vlastní
Hlavní foto: Můstky v Gilowicích (autor: Alicja Kosman)