Planica: český tým pátý s novým rekordem!

Další parádní den pro české létání. A znovu zásluhou nejnadějnějšího českého letce Antonína Hájka z Harrachova. V obou kolech předvedl nejdelší český výkon závodu a navíc druhým pokusem dlouhým 219m nastolil nový osobní i český rekord, kterým o 8,5m překonal svůj den starý osobák. Vyrovaný výkon celého českého manšaftu – Hájek, Koudelka, Sedlák, Matura, navíc vynesl skvělé páté místo a skalp Německa. Týmovou soutěž ovládli Norové, pro stříbro doletěli Fini. Přes nepovedený první let se na třetí místo vydrápali Rakušané, kterým Gregor Schlierenzauer opět změnil národní rekord – 233,5m.

Během 24 hodin český rekord posunut Hájkem o deset metrů!

Na největším můstku světa začal český úspěch hned prvním letem. Antonín Hájek předvedl sedmnáctý nejdelší pokus prvního kola a dostal náš tým na 4. místo. Tuto pozici udrželi ještě Roman Koudelka (181,5m) a Borek Sedlák (187m). Po pokusu Jana Matury (180,5m) se naši borci sice propadli na páté místo, přesto to byla výborná výchozí pozice pro druhé kolo. A ve finále tuto příčku kluci, s českými vlajkami namalovanými na tvářích, i přes útok Němců udrželi.

Báječný úvod do finálové rundy snesl z nebe Antonín Hájek – 219m! Znovu posunul český rekord a vytvořil si osobák, krásně zakončil svou zimní sezónu. Navíc porazil Němce Georga Spaetha o 49m a vytvořil pro svou zem nedostižný náskok. Jen škoda, že nešlo o individuální závod, Tonda by zakončoval TOP 10. Do zdárného konce dovedli závod pro české barvy Roman Koudelka s výkonem 188,5m a Borek Sedlák se 183,5m a i přes krátký pokus Jana Matury (159m) Německo pátou pozici českého manšaftu neohrozilo. Co se nezdařilo v Oberstdorfu si nyní v Planici vynahrazují.

Další Schlierenzauerův osobák, obrovský náskok Norů.

Čerstvý, ale občas příliš silný vítr, jasno, slunečno a burácení osmnáctitisícového davu příznivců letů na lyžích. Takovou kulisu měla závěrečná týmová soutěž letošní zimy. Na start se postavilo devět národních výběrů, mezi nimiž chybělo Švýcarsko či Rusko. Jediným družstvem, které se do druhého kola neprobojovalo, tak bylo Švédsko. Nejlepší švédský let Johana Eriksona měřil 186,5m.

Na obrovskou nevyrovnanost doplatil francouzský manšaft. David Lazzaroni (201,5m) uvedl Francouze mezi nejlepší trojici, rychle se však padalo dolů a pokles nezadržel Emanuel Chedal (201,5m). Na větrné poryvy doplatilo Rakousko a Japonsko, nejprve se těsně přes 100m dostal Martin Koch (105,5m) a posléze ve druhé sérii Noriaki Kasai (100m). Japonci pak postupovali ze sedmého místa zejména zásluhou Taku Takeuchiho (207,5m), Rakušané se na šestou příčku dostali po solidních letech Thomase Morgensterna, který si výkonem 200m konečně udělal radost, a Andrease Koflera (204,5m).

Domácí prostředí vybudilo k vynikajícím výkonům tým Slovinců, 202,5m Jurije Tepese doplnil skvělými 201,5m Robert Kranjec a do finálového kola prošli ze třetího místa před čtvrtým Německem a pátou Českou republikou. Němci se před naše kluky vyhoupli po posledním pokusu, Martin Schmitt doplachtil do vzdálenosti 214,5m.

Osamocený boj o vítězství tak svádělo Finsko s Norskem. Finy nastartoval Janne Happonen výkonem 218,5m a dostal je do vedení, Nor Tom Hilde (217,5m) však zaostal jen o metr. A po kratších letech bratrů Mattiho (207,5m) a Jussiho (180,5m) Hautameakiho Norové vtrhli na čelo. Anders Jacobsen parádně přilétl na značku 219,5m, Anders Bardal vyrovnal páteční velelet Gregora Schlierenzauera 232,5m a i když se zády lehce dotkl sněhu, bodové srážky obrovský náskok nezmenšily.

Závěrečná série přinesla jedinečné výkony. Janne Ahonen nejprve natáhl let na 224,5m, světový rekordman Bjoern Einar Romoeren navázal – 220,5m, a udržel Nory na čele. Ale pozornost na sebe stejně strhl poslední muž startovního pole – Gregor Schlierenzauer překonává v pátek nastolený rakouský rekord a znovu si tak přepisuje osobní maximum. 233,5m. A ačkoliv Rakušané zůstávají na šesté příčce, nebezpečně se přibližují týmům před sebou.

Vítězný tým Norů nalétal neuvěřitelných 1,7 kilometrů

Francie ani Japonsko se ve druhém kole neoblepily od spodních pozici. Francie zůstala osmá, i Lazzaroni (186,5m) s Chedalem (169m) jakoby rezignovali. Japonci nadějně vykročili, Daiki Ito překonal vzdálenost 207m, a Noriaki Kasai se pak usmíval na dojezdu po výkonu 195,5m, ale ani oni na lepší než sedmé místo nestačili.

Českým rekordem dostal Antonín Hájek (219m) Čechy zpět na čtvrté místo a Martin Koch (212,5m) napravil pokažený první pokus tak, že odsunul Němce. Naši se však opět vrátili na pátou příčku, Thomas Morgenstern (201m) dostal Rakušany na dosah třetím Slovinců. Slovinskému týmu se doma skákalo výborně, podpora fanoušků padla na úrodnou půdu zejména u výkonů Roberta Kranjece. 212,5m stačilo na další odskok od Rakušanů, za které nepříliš úspěšně letěl Andreas Kofler (185,5m). Německo se už z šesté příčky nedostalo. Jan Matura (159m) náskok téměř 43 bodů na posledního Němce Martina Schmitta udržel (182m) a Česko se tak radovalo z pátého místa.

Na čele se boje také ještě dramatizovaly, Janne Happonen udržoval naději v podobě 227,5m, nejdelším letem druhého kola. Jméno Hautamaeki však tolik silné nebylo – Matti 211,5m, Jussi 191,5m. A jmenovcům Andersi Jacobsenovi a Andersi Bardalovi stačilo „průměrných“ 210,5m a 213,5m.

Závěrečná čtveřice, která v poslední sérii závod zakončovala, toto napínavé klání konečně rozuzlila. Nejprve Gregor Schlierenzauer napodobil svůj druhý pokus z pátku a po výkonu 225,5m čekal na zaváhání posledního Slovince. A Jernej Damjan (181,5m) o třetí místo skutečně přišel. Rakušané, kteří se po prvním pokusu s děsivou ztrátou postupně vyšplhali na pódium, porazili domácí borce o pouhých čtyřicet sedm desetin bodu.

Norský tým už začal oslavovat, i když byli poslední dva letci stále na můstku. Nasadili si paruky a nadšeně vyčkávali. Janne Ahonen byl posledním, kdo mohl Nory připravit o vítězství „zvenčí“, Bjoern Einar Romoeren „zevnitř“. Ale Janne Ahonen předvedl délku 204m a Romoeren naopak zabojoval do poslední chvíle – 216,5m. Na doskočišti se pak radoval společně s rozdivočenými kolegy – černovlasým Bardalem, blondýnkou Jacobsenem a kudrnatou zrzkou Hildem. A z náskoku vytvořeného na druhé Finy, rovných 100 bodů.

Shrnuto: Pohledný závod s dramatickým vývojem, pokořenými rekordy a vtipnou vložkou na závěr. Planica si zatím lepší uzavírání zimní sezóny nemohla přát.
Těšme se na neděli!

Výsledky závodu družstev
Vyjádření členů vítězných týmů naleznete v tomto článku.

Program na neděli 16.3.

09:00h – zkušební kolo
10:15h – individuální závod

Více informací na planica.info.
– on-line výsledky –
– TV program –

foto: Antonín Hájek (zdroj: archiv)