Podruhé za dekádu, v propršeném úvodu

Takový úspěch na Turné nepamatuje český skok dva roky. Hned celá čtveřice skokanů se probojovala nejen do závodu, ale také mezi elitní třicítku. Ve větrné loterii cenné skalpy urvali zejména Lukáš Hlava, který porazil Emmanuela Chedala, a Martin Cikl, pokořitel Bjørna Einara Romørena. „Měli těžké soupeře, ale zabojovali,“ připustil pro skoky.net i bratr českého trenéra, kouč italského týmu Jakub Jiroutek.

Cikla prý před bojem nabudila zpráva od maminky – už před závodem psala, jaká je škoda, že syn do druhého kola nepostoupí. To Martina „nastartovalo“, na jeho stranu se přidalo i štěstí a Romørena v sychravých podmínkách porazil.

Lukáš Hlava předčil 15. místem na Turné čtyř můstků svůj výkon z Mistrovství světa v Liberci, kde skončil dvacátý. Shodou okolností bylo v obou závodech počasí pod psa. „Takové podmínky mám ale rád,“ řekl Hlava po závodě pro Český rozhlas 1. „Udělal jsem v nich zatím své nejlepší výsledky, takže hlavu jsem si s tím nelámal a snažil jsem se tomu přizpůsobit,“ pokračoval.

Foto: Lukáš Hlava (zdroj: skijumping.pl)

„Mně to sedí. Stopa bývá pomalejší a já se s tím dokážu tak nějak vypořádat. Dokázal jsem to i v Zakopanem, kde jsem vyhrál závod Kontinentálního poháru, takže jsem si věřil a těšil se na to,“ připomněl Lukáš.

Hlava: Doufám, že budu udržovat stejné tempo

Naopak Jakub Jiroutek nezastírá, že to v nepříznivém počasí bývají pořádné nervy. „Ten stres, déšť, jak fouká… Navíc když máš v týmu jen dva skokany, dvě šance, je to těžký,“ řekl Čech, který se o trénování dělí s Italem Ceconem a před úvodem Turné 09/10 ještě mával svěřencům při závodech CoC v Engelbergu.

„Měl jsem teď nervy tři dny po sobě. Nejdřív dva dny v Kontinentálním poháru, pak ten včerejšek v Oberstdorfu. A zítra nás čekají dvě hodiny stresu zase u kvalifikace v Ga-Pa.“ Ani předpověď nezní příznivě, mrznout má v Garmisch-Partenkirchenu až po Novém roce.

„Vzpomínám, jak jsme včera s Davidem na tribuně kecali a říkali si, kde je ten krásný společný minulý rok v Kontinentálním poháru, bez nervů a s Hlávkou (pozn. Hlavou) na stupních vítězů,“ sklouzl na chvíli Jakub Jiroutek do nostalgie.

Foto: David Jiroutek na oberstdorfské tribuně trenérů (skijumping.pl)

Ale tak, jak se trenér Jakub dívá vstříc budoucnosti s italským týmem, vyhlíží závodník Lukáš další životní výsledky. „(Se druhým pokusem, kterým jsem dobyl 15. místo,) jsem spokojený,“ hodnotil po oberstdorfském závodě Lukáš, „i když v hlavě trochu vím, že to nebylo úplně nejlepší. Ale určitě z něj mám radost. Myslím, že je to pro mě nadplán, jsem za to moc rád a doufám, že budu udržovat stejné tempo a pokračovat.“

Přesto ještě jednou zpětný pohled. Ve Světovém poháru se stalo několikrát, že čeští skokané postoupili do druhého kola s celou čtveřicí. V minulé sezoně se to, ještě pod vedením ex-kouče Richarda Schallerta, povedlo kvartetu Janda, Koudelka, Vaculík a Sedlák.

Ovšem v tomto desetiletí teprve podruhé na Turné čtyř můstků. Prvním velmi úspěšným závodem byl pro české barvy závod na Turné 07/08, novoroční klání v Garmisch-Partenkirchenu na počátku minulého kalendářního roku. Kromě skvělého 4. místa Romana Koudelky, se do třetí desítky vměstnalo trio Janda, Matura, Sedlák.

Zdroj: vlastní, Český rozhlas 1
Hlavní foto: Deštivo v Alpách, Janda na lanovce (zdroj: skijumping.pl)

Spolupráce: Radek Barkman