Pograjc: „Užíval jsem si každou sekundu.“

Jednadvacetiletý slovinský skokan Andraž Pograjc bude na uplynulou sezonu vzpomínat jen v dobrém. Kromě dílčích úspěchů a celkové sedmé pozice v Kontinentálním poháru byl také součástí slovinského týmu, který dosáhl na závěr sezony v Planici na nejvyšší stupínek pódia. Nejen o tom se svěřenec Jaroslava Sakaly z klubu SSK Costella Ilirija rozpovídal v rozhovoru pro skoky.net.

Sezona 2012/2013 se Ti vydařila. V celkovém hodnocení Kontinentálního poháru jsi skončil na sedmém místě a dobře ses prezentoval i v rámci Světového poháru. Jak hodnotíš svou uplynulou sezonu?
S touto sezonou jsem velice spokojený, obzvláště pak se svými výkony na konci sezony. Možná jsem jen mohl začít tuto sezonu s lepšími výsledky.

V Kontinentálním poháru jsi dosáhl na svůj zatím nejlepší výsledek, byla to tvá nejlepší sezona v nižší soutěži vůbec. Je za tím něco speciálního nebo jen soustavný trénink?
Závody Kontinentálního poháru jsem si letos opravdu užíval. Trénovali jsme tvrdě a chytře a věřili jsme v náš program, který je speciální. Ale na tento speciální program byste se měli zeptat mého klubového trenéra Jaroslava Sakaly 🙂

Byl jsi součástí vítězného týmu při finále SP v Planici. Jaké to bylo stát na nejvyšším stupínku pódia před domácím publikem?
Je to něco speciálního, byl to opravdu skvělý pocit. Je to jako být na „vrcholku světa“.

V pátečním individuálním závodě v Planici jsi zaznamenal 17. místo. Jsi s tímto výsledkem a závodem spokojen?
Určitě jsem. Takovýto výsledek jsem ani nečekal. Ale také cítím, že mám na víc.

Planice vypadá takřka idylicky. Jak sis užil atmosféru při finále sezony? A máš rád tamní letecký můstek?
Planice je něco speciálního – dobrý můstek, hezké počasí a všechno. Není pochyb, že jsem si užil každou sekundu. Tento můstek mám rád, takže… Miluji lety, je to skvělý pocit být ve vzduchu tak dlouho.

Celá sezona byla pro slovinský tým skvělá. Slovinští skokané předváděli výborné výsledky individuálně, ale také v týmových závodech. Slovinci tak budou velkými favority na další vavříny i v nadcházejí olympijské sezoně, souhlasíš?
Stáváme se silnějšími a silnějšími. A věřím, že máme mnoho šancí na úspěch, ale je ještě dost času na přípravu pro olympijskou sezonu.

Nejdiskutovanějším tématem letošní sezony byly nové kombinézy. Jak Ti vyhovují?
Na nové kombinézy si nestěžuji. Ale bylo mnoho zranění, za kterými stojí možná právě tato nová pravidla…

Pociťuješ velký rozdíl mezi starými a novými kombinézami na leteckém můstku?
Můžete cítit ten rozdíl během vyšších rychlostí. A ve vzduchu není takový odpor jako se starými kombinézami.

Také se hodně diskutovalo o posouvání nájezdu nejen v souvislosti s novou kompetencí trenérů. Co si o tom myslíš a je to podle Tebe dobrá věc?
No, nevím. Můžete vidět pozitivní i negativní stránky. Já si myslím, že je to pozitivní, protože teď není tolik zrušených závodů. Na druhou stranu tomu něco chybí a je třeba to napravit.

Nejspíš je zbytečné se ptát, ale přece jen, jaký závod byl pro Tebe tuto sezonu nezapomenutelný?
Jednoznačně týmový závod v Planici 🙂

Prozradíš nám své cíle pro sezonu příští?
Určitě bych chtěl být součástí slovinského týmu pro závody Světového poháru.

Foto: Andraž Pograjc (autor: Olga Maciejewska)