Poláci i Japonci mají pro Kuusamo jasno

Poláci už znají jména zástupců pro SP v Kuusamu. Nominaci v úterý odtajnil Lukasz Kruczek, který spolu se svými svěřenci opouští po týdnu tréninkový Lillehammer. „Nevybírali jsme jen podle aktuální formy skokanů, ale také podle předchozích dosažených výsledků,“ prozradil na polských svazových stránkách Kruczek. „Musíme brát v úvahu, že je sezona dlouhá a nejdůležitější závody jsou teprve před námi.“

Do elitní pětky, která naše severní sousedy zastoupí na finském zahájení Světového poháru 2008/09, se vešli:

Adam Małysz
Łukasz Rutkowski
Kamil Stoch
Marcin Bachleda
Stefan Hula.

Stejně jako mnoho dalších reprezentačních skupin Poláci zvolili pro své soustředění norský Lillehammer, kam odjeli 11.listopadu. Nyní se vracejí domů s pocitem dobře odvedené práce. Nevybíravé počasí – oteplení a vítr, jim občas trochu zavařilo, přesto zvládli Poláci splnit předsevzaté tréninkové plány, tzn. odskákat v průměru prvních padesát „sněžných“ skoků. V nejbližších dnech se skokané „ohřejí doma“, ale již za týden, v úterý 25., odletí zpět na Sever. Do mrazivého Kuusama.

6 Japonců v Kuusamu, Kanaďan žádný

Sestaveným kádrem se může pochlubit také finský trenér ve službách Japonska. Pod dozorem Kari Ylianttily se z kuusamského můstku spustí:

Daiki Ito
Taku Takeuchi
Shohhei Tochimoto
Noriaki Kasai
Yuta Watase
Fumihisa Yumoto.

Zato zástupci javorového listu se na startu nového ročníku SP neobjeví. Po těžkém zranění, které si před několika týdny počkalo na můstku na Gregoryho Baxtera, si musí kouč Tadeusz Bafia vystačit po celou zimu s jediným kanadským seniorským závodníkem – Stefanem Readem. A s manšaftem, doplněným juniorskými závodníky (Mackenzie Boyd-Clowes, Trevor Morrice a Erik Mitchell), spíše ušetří jednu cestu do Evropy a až do Vánoc s ním raději potrénuje na „vancouverských“ můstcích ve Whistleru. Právě na nich se za rok a půl odehraje jedenadvacátá zimní olympiáda.

Zdroj: skispringen.com, pzn.pl, skijumping.pl
Foto: Poláci na soustředění v Norsku (zdroj: tzn.pl)