Polský pohled na český skok před sezónou

Kdo by při pohledu na výsledky kterých dosahoval Jakub Janda v sezóně 2003/2004 předpokládal, že bude po roce patřit do světové špičky a po dvou letech vyhraje Světový pohár? A kdo z těch, kteří obdivovali Jandu v sezóně 2005/2006, by byl ochoten představit si, že po několika měsících bude pouhým svým stínem, který v uplynulém roce nestál ani jednou na stupních vítězů? A navíc, že se bude pouze sporadicky objevovat v desítce SP.

Je tomu tak. Českému skokanovi se nevydařila uplynulá sezóna. Za celou zimu nasbíral celkem 253 bodů, což ho zařadilo pouze na 22. místo v SP. Byl pouze dvakrát v v první desítce, dále dvakrát v TOP 15. Zato v druhé patnáctce byl 12 krát (z toho třikrát na 16. posici). Z tohoto pohledu by nevypadal jeho bodový součet tak tragicky. Ale byl: Janda získal o 1200 bodů méně než před rokem při vybojování Křišťálového globusu.

Stejně tak i nejdůležitější soutěž roku se populárnímu „Jandysovi“ nevydařila. Nedalo se již mluvit o obhajobě dvou medailí z předloňského Oberstdorfu. Na velké můstku byl 20-tý a na normálním 18-tý. A co bylo zajímavé, ztratil na Małysze v obou závodech shodný počet bodů – rovných 50. Přitom je třeba připomenout, že na velkém můstku nebyl Małysz medailistou.

Možné šance dosavadního lídra české reprezentace pro nastávající zimní sezónu jsou z polského pohledu velmi problematické. Pravděpodobně nebude nejlepším z Čechů a možná ani druhým. Ty místa rezervují pro dva mladé i když již trošku ostřílené závodníky. Jsou to Roman Koudelka a Antonín Hájek. Nedá se říci, který z nich bude po sezóně lépe klasifikovaný a které místa oba skokani obsadí. Zdá se, že fakt předstižení jejich více slavného kolegy bude spočívat na dvou faktech. Z jejich progresivního zlepšení a slabších dispozic Jakuba. Janda rovněž v létě potvrdil, že o jeho návratu do předloňské formy nemůže být řeči. Výrazněji bodoval pouze na LGP v Zakopaném, v dalším závodě byl v závěru bodované kvóty. Celkem získal 34 bodů. Může se stát, že těch jeho několik umístění mezi nejlepší desítkou v předchozí zimní sezóně, zůstane v tomto roce jen neopakovatelnou vzpomínkou.

Hájek skákal v létě 2007 ještě hůře než Janda, ale předloňské výsledky naznačují, že letní sezónu vypustil. V předchozí zimě byl jedním z neočekávaných plusových překvapení. Ve světovém poháru vybojoval 160 bodů, když těsně zůstal v koncové kvalifikaci za Polákem Kamilem Stochem (8 bodů a 2 místa). Stačil obsadil 6. místo v Lahti, v Oslo byl 12-tý, v Klingenthalu a v Oberstdorfu obsadil 15. místo. Byl tedy v TOP 15 tolikrát jako Janda. A na rozdíl od něj bodoval ještě 7-krát, z toho 3-krát v Planici. Nedá se tvrdit, že by měl v nové sezóně patřit do skokanské špičky ve všech závodech, ale jeho pravidelná účast ve druhé 10-tce závodů SP nepřekvapí.

Překvapilo by, kdybychom nejméně několikrát nespatřili na čele následujících závodů Romana Koudelku. Tento ještě junior (notabene juniorský mistr světa 2007) zářil již v letošní Letní Grand Prix. Teprve tehdy si ho všiml jádro skokanských odborníků, do té doby zaměřených jen na talent Schlierenzauera vystřelujícím jako zátka ze šampaňského. Koudelka byl před rokem překvapením, i když na MSJ 2006 byl až 14. V zimě 2006/2007 si vedl velmi slušně. V Klingenthalu byl osmý, v Ga-Pa 15-tý, potom ještě 18-tý, celkem 5-krátse umístil ve třetí desítce. Pokud vezmeme v úvahu, že v mnoha závodech nestartoval (z důvodů přípravy na MSJ a MS v Sapporo) pak jeho celková bilance 87 bodů vypadá úplně jinak. V letošní LGP nenadchl, ale přesto se dvakrát objevil včele závodu. Lze si myslit, že v nastávající sezoně může být tím skokanem, ze kterého budou mít Češi radost.

Jsou ještě tři jména, které mohou dát Čechům eventuelní šance v soupeření s jinými reprezentačními družstvy. Zmínku zasluhují Martin Cikl, Jan Matura a Jan Mazoch. Začneme tím posledně jmenovaným. V zimě měl strašidelně vypadající pád v Zakopaném, při němž paradoksně vybojoval své jediné SP body v sezóně. A to dokonce 16. Potom, z důvodů dlouhodobého léčení již nestartoval. V létě se vrátil na můstky. Lze počítat s tím, že podobně jako v předchozích sezonách se bude představovat hlavně v Kontinentálním poháru, kde je pravděpodobně jeho místo.

V minulém roce se kdesi v pozadí KP objevoval Martin Cikl. A letos v LGP získal konečně slušné výsledky a několikrát se dobře předvedl. Je možné očekávat, že se v nastávající zimě bude pokoušet probít do první čtveřice české skokanské reprezentace a nahradit tam Jana Maturu, jehož zimní i letní vystoupení na můstcích připomínaly spíše labutí píseň než příslib lepší formy.

Pro úplnost je možno zmínit závodníky jako Borek Sedlák nebo Ondřej Vaculík, ale spojovat s nimi jakékoliv zimní naděje bylo by velmi riskantní představou.

„Tolik názory Marka Zające, komentátora polských stránek skokinarciarskie.pl“

Lze jen doufat, že se nenaplní jeho depresivní proroctví v případě Jakuba Jandy, který nadále zůstává největší českou nadějí v soupeření s polskou ikonou Adamem Małyszem.

Všem našim skokanským reprezentantům přejeme co nejvíce skalpů světových skokanů, včetně těch zbývajících polských!

Foto: Jakub Janda na archivním snímku