Předsezonní rozhovor s Romanem Koudelkou (druhá část)

Roman Koudelka za sebou nemá jednoduché léto. Dvojí zranění českou jedničku přibrzdilo, rozhodně však nezastavilo. Úvod sezony sice bude muset oželet, bojovnou náladu ale neztrácí. Týden před startem zimy nám poskytl obšírný rozhovor, jehož druhou část nabízíme níže.

[b]Minule jsi hovořil o rodině, narodil se ti druhý syn, jak se ti to daří skloubit se skákáním?[/b]
Úplně jednoduché to není, ale letos jsem to úplně nezažil, jelikož jsem měl jedno zranění za druhým. Myslím, že to teprve otestuje zima. Na druhou stranu, teď jsem hrozně moc času strávil doma a druhorozeného syna Adámka jsem si užil tak, jako Karla asi nikdy. Ten když se narodil, tak jsem byl po soustředěních a odjížděl, teďka jsem od konce zimy byl asi jen 12 dnů z domu.

[b]Loňská sezona nevyšla úplně ideálně, takovéto výsledky by tě do budoucna uspokojovaly? [/b]
Já jsem typ závodníka, který chce vždycky vyhrávat. Ale ze zpětného pohledu loňská sezona po tom, jak začala, propadák nebyla. Tohle mi i docela zvedlo sebevědomí, že po špatném začátku jsem se dokázal posunout dál.

[b]Celkově jsou tvé konce zim vždy slabší, je to únavou nebo chybami v přípravě?[/b]
Těžko říct, ale mívám to už dlouhodobě. Ani v mojí nejlepší sezoně už konec nevypadal tak, jak by měl. Nevím, v čem to je, jestli to je únavou, nebo něčím jiným. Možná je to tím, že člověk už vidí světlo na konci tunelu, takže možná přichází i ztráta koncentrace. Letos se hlavně uvidí, jak to bude probíhat.

[b]Jak si tedy myslíš, že bude reálně zima vzhledem k probíhající pandemii vypadat?[/b]
Já věřím, že 95 % závodů se odjede, sice to bude smutné, bez diváků, s velkým testováním a budeme muset být hodně opatrní, ale věřím, že s většinou závodů zima proběhne a že aspoň diváci u televize si přijdou na své.

[b]Jak už bylo řečeno, léto pro tebe ze zdravotního hlediska neproběhlo ideálně, byla to z toho pohledu nejhorší letní příprava ve tvé kariéře?[/b]
Ze zdravotního hlediska určitě. Hned na začátku července přišel pád ve Villachu, kdy mně šly v půlce letu obě lyže dolů a šel jsem rovnou na břicho a na hlavu. Měl jsem vymknutý kotník a pochroumané vazy v koleni, takže to bylo nepříjemné, hlavně pak pro psychiku. Když skokan spadne takhle v letu, tak pak je ten návrat těžší. Nakonec se mi ale návrat povedl, dostal jsem se na docela vysokou úroveň, ale pak bohužel v Zakopanem jsem skočil moc daleko, vymknul jsem si koleno a natrhal křížové vazy.

To bylo moje asi zatím nejhorší zranění, protože člověk je bez kolene ještě míň, než poloviční. Mohl jsem si jedině hlídat váhu a s ničím další moc nešlo pracovat. Návrat je pak dlouhý, není to v rámci týdnů, ale spíš měsíců. Takže v tomto je to psychicky náročné, ale teď už jsem v plném tréninku, co se týče posilovny, takže už to je veselejší. Člověk už vidí pokroky, a jak to vše jde nahoru, takže teď už je to z tohoto hlediska dobré. Ale když jsem se bavil s paní psycholožkou Sládečkovou, tak se mi vždy potvrdilo, že všechno zlé je k něčemu dobré. Pevně doufám, že to zlé jsem si vybral, a už přijdou jen ty příjemnější věci.

[b]Platí avizovaný návrat do SP v Engelbergu před Vánoci?[/b]
Jo, to je takový nejbližší termín. Spíš si myslím, že reálné je Turné, ale Engelberg je můj cíl. Už jsem aspoň sjížděl dopad v Lomnici nad Popelkou v nájezdovém postavení a zkoušel si odskakovat, ale na můstek musím být ještě trpělivý.

[b]Dáváš si vzhledem k situaci pro zimu nějaké cíle?[/b]
O výsledcích jsem úplně nepřemýšlel, pro mě je potřeba se vrátit do formy před zraněním a pak se uvidím. Cíle si můžu stanovit potom.

[b]Blíží se také čínské olympijské hry, myslíš už i tímto směrem?[/b]
Na olympiádu nemyslím vůbec, to je pro mě zatím daleko. Nechci si dávat dlouhodobé cíle a pojedu teď spíš závod od závodu

Romanu Koudelkovi moc děkujeme za rozhovor a přejeme mu brzký návrat do plné formy.

[i][b]Foto: Roman Koudelka [/b] (autor: Sabine Link)[/i]