Turné čtyř můstků a mistrovství světa v klasickém lyžování jsou za námi. Po klasických vrcholech má tedy skokanská sezona na kahánku a bude se již jen z povinnosti dojíždět? Ale kdeže! Mnozí milovníci tohoto sportu již vyhlížejí progresivní turnaj RAW Air, který si dal za úkol se do budoucna zmíněným velikánům vyrovnat. Letos navíc nabídne nejvíce kol v historii.
Změna formátu a rekordní prize money
Norský podnik se od svého zrodu v roce 2017 rychle zapsal na mapu skoků. Ambiciózní počin měl od svého počátku řadu much. Po ne úplně dokonale zvládnutou logistiku s přesunem do severně položeného Trondheimu, přes větrné a kovidové trable, po problematické zohledňování závodů družstev do celkové klasifikace. První starost odpadla kvůli rekonstrukci můstku (Trondheim byl s identickým programem nahrazen v Lillehammeru), přičemž závody družstev letos vůbec poprvé do programu zahrnuty nebudou (loňský nekompletní ročník nepočítaje). Na muže tudíž čeká dohromady šestice individuálů (po dvou v Oslu, Lillehammeru a Vikersundu), přičemž do celkové klasifikace se budou počítat také jednotlivé prology. Ženy si sice zazávodí pouze pětkrát, poslední podnik však bude zřejmě nejvyhlíženější skokanskou událostí letošního roku. Padne totiž jedna z posledních bariér a elitní závodnice vtrhnou na letecký můstek ve Vikersundu. Sice jen elitní patnáctka průběžného pořadí RAW Air, i tak jde ale o skutečně enormní krok vpřed – uvidíme, kolik rekordů se na obřím mamutu urodí!
Dosud nejvyšší je letos v součtu prize money – muži si přijdou celkem na 80 tisíc Euro (50 pro vítěze), ženy na 60 tisíc (40 pro vítězku). Rozdíl mezi pohlavími je v zemi bojující za genderovou rovnoprávnost ryze pragmatický – muži zkrátka absolvují více kol. V plánu je celkem 18 soutěžních kol, ženy čeká rovněž rekordních 14 hodnocených pokusů. Jako již tradičně, i letos se bude skákat každý den, vítězný skokan tudíž kromě formy potřebuje také vytrvalost. Dále se podíváme, kdo bude patřit mezi hlavní adepty na celkové primáty.
Tituly budou obhajovat hvězdná „Káčka“, česká účast bude skromná
V mužském RAW Air se dosud odjelo 63 kol, přičemž pouze tři skokani v žádném nechyběli – kromě domácího Roberta Johanssona také Kamil Stoch a Stefan Kraft. Právě posledně jmenovaný obhajuje titul z loňska přičemž RAW Air dokázal ovládnout i v jeho premiérovém ročníku 2017. Ženy mají kol na kontě vzhledem ke kratší historii přece jen méně (28), z tohoto důvodu najdeme i více závodnic s kompletním zápisem. Loňský primát obhajuje Slovinka Nika Križnar.
Přehled vítězů RAW Air
2017 – Stefan Kraft
2018 – Kamil Stoch
2019 – Rjoju Kobajaši a Maren Lundby
2020 – Kamil Stoch a Maren Lundby
2021 – zrušeno kvůli kovidu
2022 – Stefan Kraft a Nika Križnar
Po zhlédnutí tabulky vítězů je jasné, že letos je velká šance na nové držitele velkého „černého talíře“ (trofeje RAW Air), nebylo by ale ani překvapením, kdyby úspěšní z minulosti letos svůj zápis zopakovali. Na severu se tradičně daří Stefanu Kraftovi, záblesky superformy předvádí také Rjoju Kobajaši a v Planici zazářila také stříbrná na velkém můstku Maren Lundby. Klíčovým faktorem budou letecké závody, na kterých se dá získat, ale také ztratit, opravdu spoustu bodů, čímž ztrácí reálné šance na celkový primát skokani, kterým mamuty moc nesedí. Mezi favority se určitě bude řadit vynikající letec Timi Zajc a odplatu za MS bude chtít na známých můstcích dovršit Halvor Egner Granerud. Spolu s Kraftem by mělo jít o hlavní trio favoritů, jelikož zbytku skokanů chybí buď letecké superschopnosti (Lanišek, Kubacki), nebo každodenní vyrovnanost na nejvyšší úrovni (Zyla, Kobajaši) – případně jde o kombinaci obojího (Němci). Mezi ženami by jasnou kandidátkou na nejvyšší stupínek měla být Katharina Althaus – uvidíme ale, jak se vším zamíchají závěrečné lety. Českou republiku bude reprezentovat celkem trio skokanů – mezi muži Roman Koudelka, mezi ženami Karolína Indráčková a Klára Ulrichová. Na letech však již Koudelku neuvidíme, české ženy by se pro účasat musely dostat do již zmíněné elitní patnáctky, což bohužel po dosavadním průběhu sezony není reálné. Níže následuje přehled dosud oznámených nominací a kompletní program turnaje.
Nominace – ženy
Česká republika: Karolína Indráčková, Klára Ulrichová
Finsko: Julia Kykkänen, Jenny Rautionaho
Francie: Julia Clair, Josephine Pagnier
Kanada: Natalie Eilers, Alexandria Loutitt, Nicole Maurer, Abigail Strate
Japonsko: Kurumi Ičinohe, Juki Ito, Nozomi Marujama, Ringo Mijadžima, Juka Seto, Sara Takanaši
Německo: Katharina Althaus, Selina Freitag, Luisa Görlich, Pauline Hessler, Anna Rupprecht, Juliane Seyfarth
Norsko: Thea Mynian Bjoerseth, Eirin Maria Kvandal, Maren Lundby, Nora Midtsundstad, Silje Opseth, Anna Odine Stroem
USA: Annika Belshaw, Josie Johnson, Paige Jones, Cara Larson
Nominace – muži
Česká republika: Roman Koudelka
Finsko: Antti Aalto, Kalle Heikkinen, Niko Kytösaho, Eetu Nousiainen
Japonsko: Džunširo Kobajaši, Rjoju Kobajaši, Naoki Nakamura, Ren NikaidoJukija Sato, Kejči Sato
Německo: Markus Eisenbichler, Karl Geiger, Stephan Leyhe, Justin Lisso, Philipp Raimund, Constantin Schmid, Andreas Wellinger
Norsko: Johann André Forfang, Halvor Egner Granerud, Robert Johansson, Marius Lindvik, Sondre Ringen, Kristoffer Eriksen Sundal, Daniel André Tande
Polsko: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Pawel Wasek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczol, Piotr Zyla
USA: Erik Belshaw, Decker Dean, Casey Larson, Andrew Urlaub
Program
Program letošního RAW Air jsme pro vás shrnuli do následující tabulky – začínáme již v pátek! Přímé přenosy kompletního programu obstará Eurosport, závody/prology, které se nevejdou do televize, budou k vidění na jeho webu. Kompletní program obou pohlaví bude živě přinášet rovněž tamní veřejnoprávní stanice NRK.
Zdroj: rawair.com