Přinese pandemické Turné vytoužený německý triumf?

To, že bude letošní sezona jiná než ty předchozí, bylo víceméně jasné už dlouhou dobu. Odnese to ale především Turné čtyř můstků, které dostávalo svou atmosféru především díky nabitým ochozům pod můstkem a v jeho těsné blízkosti. Věřme, že to ale neohrozí sportovní kvalitu tohoto podniku a uvidíme podobně jako v ostatních závodech sezony skvělou podívanou.

Upřímně mě dosavadní průběh „covidové“ sezony dost překvapuje. Kvalita závodů je i přes obstrukce s testováním a s občasnou nepřítomností několika závodníků výborná. Vidíme povětšinou regulérní závody bez velkých pohybů nájezdové lavičky a zejména mistrovství světa na lyžích bylo z hlediska podmínek téměř dokonalé.

Nezbývá než si přát, aby tomu tak bylo na pro mě asi nejvýznamnějším vrcholu sezony. To bude na přelomu letošního a příštího roku psát už svůj 69. ročník. A Němci by si moc přáli, aby po devatenácti letech opět mohli oslavovat svého vítěze. Většinou bývám k jejich nadějím na Turné skeptický, ale jestli mají někdy opravdu velkou šanci vyhrát, je to letos.

Karl Geiger se však bude vracet po koronavirovém onemocnění a je otázkou, v jaké bude kondici. Je to však skokan stvořený pro velké akce. Má obrovský vnitřní klid a neskutečný dar předvést v nejtěžší chvíli vynikající skok. Pro mě osobně je větší německou nadějí než Markus Eisenbichler, který sice skvěle začal, ale na Turné se cení především vyrovnanost skoků a tam se bojím, že může u Eisenbichlera nastat menší problém. Němci ale jinak mají skvělý tým a také Paschke se Schmidem mohou útočit na přední pozice.

Nicméně jasně nejlepším skokanem dosavadního průběhu sezony je Halvor Egner Granerud. V těsném souboji s Geigerem v Planici doplatil na obecně horší podmínky, ale to, že vyhrál pět závodů v řadě ve Světovém poháru, je naprosto zasloužené. Přijde mi, že letos snad ještě nepokazil skok a skáče v obdivuhodné pohodě.

Jenže Turné čtyř můstků je tradičně specifické. Už jen tím, že se na něm často nedaří těm závodníkům, kteří zvládnou první periodu světového poháru ze všech nejlépe. Nemyslím, že to bude případ i Graneruda, který oplývá parádním severským klidem, ale v souboji s Němci to bude mít nesmírně těžké. Ostatní Norové zatím sice skáčou solidně, přesto ale za Granerudem výrazně zaostávají.

Jsou tu ale i další národy, které mohou promluvit do celkového pořadí. Tradičně velmi silní jsou na Turné svěřenci Michala Doležala – Poláci. Loni vyhrál Dawid Kubacki, předtím v nedávné době dvakrát za sebou i Kamil Stoch. Dost ale věřím Piotru Žylovi, který je dle mě aktuálně na vrcholu své formy a pokud udrží nervy na uzdě, bude velmi silným soupeřem pro všechny. Naši severní sousedé jsou navíc pověstní tím, že umí na vrcholy sezony parádně načasovat formu. Tak se nechme překvapit. První nepříjemné překvapení pro Poláky ale přišlo už dnes, kdy pozitivní test na covid obdržel Klemens Muranka. Momentálně Poláci s příslušnými úřady intenzivně řeší, co dál, variant je mnoho. Od karantény pouze pro Muranku až po „uzemnění“ celého týmu, čímž by Turné ještě před startem přišlo o tři horké favority.

Koronavirové patálie každopádně nejvíc zasáhly do rakouské sezony. Ve Wisle Rakušané ukázali, že jsou pod vedením kouče Andrease Widhölzla v opravdu velké pohodě. Jenže pak přišla první koronavirová nákaza a pak hned de facto další. Nemoc zkosila snad celý tým a do všeho neštěstí se přidalo i Kraftovo tréninkové zranění před MS v Planici. V tuto chvíli opravdu těžko odhadovat, v jaké jsou bíločervení aktuální pohodě zejména po fyzické stránce, nicméně s triem Stefan Kraft, Michael Hayböck nebo Daniel Huber určitě budeme muset počítat. Vždyť Turné je pro Rakušany prakticky jediným domácím mítinkem sezony.

Z ostatních reprezentací bych ještě vypíchl dvě jména – Jukija Sato a Anže Lanišek. Prvně jmenovaný asi nebude útočit na top umístění v celkovém hodnocen seriálu, ale v některém dílčím závodě by mohl vystřelit hodně vysoko. Sráží ho však nevyrovnanost výkonů. Lanišek navíc jde skok od skoku neuvěřitelně nahoru. Po nepříliš povedeném prvním kole na MS v letech se obdivuhodně zvedl a v Engelbergu patřil k nejlepším. Zdá se, že ve 24 letech konečně vyzrál a možná mu svědčí i pozice současné slovinské jedničky. Jak Sato, tak Lanišek se podle mě v celkovém hodnocení určitě ocitnou v desítce.

Český tým po matném začátku sezony nemůže mít na Turné čtyř můstků přehnané ambice. Dva bodové výstřelky v posledním závodě v Engelbergu v podání Viktora Poláška a Čestmíra Kožíška však jistým povzbuzením být mohou. Je jasné, že návrat Romana Koudelky po zranění bude spíš pozvolný, ale věřme, že jistý progres jeho výkonnosti už přijde právě zde. Za úspěch osobně považuji jakýkoliv český postup do druhého kola.

Každopádně se snad dočkáme perfektních a napínavých závodů a doufejme, že bude o co bojovat až do posledního skoku 6. ledna v Bischofshofenu. Favoritů je ve startovní listině několik. A Němci by po dlouhém čekání konečně rádi udeřili.

[link=http://medias3.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3005/2021JP3005PROG.pdf]Program 69. Turné čtyř můstků[/link]
[link=http://medias2.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3004/2021JP3004SLQ.pdf]Startovní listina kvalifikace do závodu v Oberstdorfu[/link]

[i][b]AUTOR ČLÁNKU: Radek Barkman[/i][/b]