Prognózy expertů před startem SP

Již za týden odstartuje nová sezóna Světového poháru, a proto je ten pravý čas na prognózy expertů. Tři oslovení muži, jenž mají se skoky co dočinění, se pokusili shrnout, jak by mohla letošní sezóna vypadat. Pavel Mikeska, Jakub Jiroutek a Honza Homolka poukázali na ty, kteří by měli vládnout, překvapit a samozřejmě i na český tým.

Pavel Mikeska
– bývalý trenér české a polské reprezentace mužů a českého reprezentačního týmu žen

Kdo ovládne následující sezonu? Samozřejmě se nedá očekávat, že by někdo dokázal ohrozit oba Rakušany (Morgensterna a Schlierenzauera, kteří budou mít nejtěžší soupeře asi hlavně u sebe doma), ale hodně se mi líbí Michal Hayböck. Po loňské „horší“ sezoně si od medií určitě odpočinul Simon Ammann a určitě bude dále míchat kartami. Určitě bude zářit Kamil Stoch, ale když jsem viděl první skok Kota v Hinzenbachu, myslím, že právě ten by mohl hodně překvapit. U Němců bude určitě výborný Severin Freund, ale mým tipem je hlavně mladý Richard Freitag. Zvědavý jsem na Hildeho.

Jak jsem uvedl výše, překvapit by mohli Kot a Freitag, z Poláků je třeba zmínit i Piotra Źylu.

Co se týče českých skokanů, Koudelka bude schopen skákat hodně často do první desítky, spolehlivě a dobře bude bodovat Lukáš Hlava.

Honza Homolka
– komentátor české verze Eurosportu

Bylo by velkým překvapením, kdyby dominoval někdo jiný než Rakušané. Morgenstern a Schlierenzauer by měli být na špici a mají k tomu všechny předpoklady. Stíhat by je mohl Kamil Stoch, který ukazuje, že bude náhradou za Malysze.

Překvapením by mohla být výkonnost „nového“ Německa. Talenti dorostli, není kam couvnout, v Německu si žádají výsledky a myslím, že se dočkají výborných výkonů od Freunda a Freitaga. A buďme zvědaví na Bulhara Zografskiho.

Česká zima by mohla být po hubenějších letech zase trochu úspěšná. Jednak moc zkušenějších týmů není, všichni už mají něco odskákáno. Snad na minulý rok zapomene v letech Hájek a Roman Koudelka nás v létě navnadil, takže věřím, že se párkrát objeví i na stupních vítězů.

Jakub Jiroutek
– současný trenér italské reprezentace

Myslím si, že kralovat budou Schlierenzauer, Morgenstern a Stoch. Překvapit by mohli Koudelka, Colloredo a Morassi. 2 skokané z českého týmu se budou pohybovat do TOP 20.

Foto: Koláž (autor: Vendula Bittnerová)