Milovníci dlouhých letů se konečně dočkají o nadcházejícím víkendu. Světový pohár zůstává v Německu, přesouvá se však do bavorského Oberstdorfu. Tam nás čekají dva individuální závody na zrekonstruovaném mamutím můstku, které zároveň slouží jako generálka na světový šampionát v letech. Co vše nás tedy čeká?
[b]Pět Světových pohárů za pětatřicet dní a velká očekávání[/b]
Oberstdorf je v letošní sezoně na velké akce vskutku bohatý. Turné čtyř můstků ani netřeba zmiňovat, na tomtéž můstku se v lednu konal i Světový pohár žen a tento víkend se dění přesune na mamutí můstek Heiniho Klopfera. Celkem to v Oberstdorfu dělá pět závodů SP, které se téměř vejdou do jednoho měsíce. Oberstdorfský mamut je tradiční hostitel těch nejlepších světových letců, naposledy se na něm však létalo v únoru 2013. Závodní půst tedy trvá ještě déle než u mamutu v Harrachově. Narozdíl od areálu na Čertově hoře však můstek Heiniho Klopfera opět ožije. Navíc v novém hávu.
Profil můstku, na kterém se létalo v roce 2013, byl již poměrně zastaralý, ač zcela bezpečný. Poslední výraznější změna v této oblasti totiž proběhla už v roce 1997. Atraktivnější vzhled ale dostal celý areál roku 2007 s vidinou pořadatelství leteckého MS o rok později. Tehdy bylo nainstalováno umělé osvětlení a rovněž výrazně vylepšena infrastruktura. Podobný scénář se opakuje o necelých deset let později a proto byl můstek opět zmodernizován.
Dominantou německého mamutího můstku vždy byla nájezdová věž, která se velmi impozantně tyčila nad okolní krajinou. O tu naštěstí můstek nepřišel ani při loňské rekonstrukci. Zvětšena však byla její šířka pro lepší pohodlí skokanů a rovněž byl zkvalitněno zázemí pro závodníky i realizační týmy. Největší zájem ovšem budí změna profilu. Oberstdorfští pochopitelně nechtějí mít nejmenší funkční mamut a proto byly konstrukční bod i hill size posunuty na stejné hodnoty, jaké vidíme u jiných leteckých můstků. Na světě je tedy již čtvrtý mamut K-200 a HS225. Po prostudování jednotlivých parametrů se dá soudit, že můstek bude velikostně někde mezi Kulmem a Planicí. Dají se tedy čekat lety někam ke 245 metrům, pokud podmínky dovolí. Rekonstrukce probíhala po celý rok 2016 a celkem spolkla přibližně 12 milionů Eur.
[b]Čeká nás nepřívětivé počasí, první let pro Geigera[/b]
Organizátoři mohou být sebelépe připraveni, počasí však stejně neovlivní. A právě štěstí na povětrnostní podmínky by se Oberstdorfu tentokrát bohužel mělo vyhnout. Po celý víkend by nad areálem měly kroužit dešťové přeháňky a teploty budou šplhat až k šesti stupňům nad nulou. Vítr by naštěstí výrazněji zlobit neměl a můstek je dobře chráněn okolními stromy. První lety a testování můstku jsou v plánu již na čtvrteční večer, o slavnostní úvodní let by se v 19 hodin měl postarat domácí Karl Geiger. Škoda jen, že právě Geiger mezi dobré letce ani zdaleka nepatří.
[b]Minulý závod s nečekaným vítězem[/b]
Jak již bylo řečeno, naposledy se v Oberstdorfu létalo v roce 2013 a individuální závod nabídl napínavou podívanou s nečekaným vyvrcholením. Radoval se totiž domácí Richard Freitag, což se vzhledem k jeho nepříliš zářné letecké reputaci nečekalo. Nutno však dodat, že závod byl poznamenán snižováním nájezdové lavičky na popud trenéra, za což se tehdy plusové body udělovaly vždy. Druhým místem zaznamenal kariérní maximum Andreas Stjernen a třetí byl tehdejší lídr i vítěz SP Gregor Schlierenzauer. Český tým tehdy do Německa vyslal spíše béčkovou sestavu s výjimkou Antonína Hájka, jenž byl třináctý. Bodoval ještě devětadvacátý Čestmír Kožíšek. Týmový závod naopak nabídl očekávaný norský triumf před Rakouskem a Slovinskem. Za účasti pouhé osmičky týmů skončili Češi na sedmé příčce.
[b]Mírně okleštěná startovní listina, elita nechybí[/b]
Vzhledem k probíhající Univerziádě a MSJ a rovněž blížícímu se MS v klasickém lyžování se najde mnoho skokanů, kteří před lety dají přednost tréninku. Týká se to rovněž Vojtěcha Štursy, jak nám sám skokan pověděl v rozhovoru. Do Oberstdorfu se nevydá ani Jakub Janda, který se po loňském MS v letech nechal slyšet, je již létat nechce. Zbývá tedy pouze čtveřice českých skokanů, která se může zúčastnit, ale také Roman Koudelka lety často vynechává. Oficiálně však dosud nic odtajněno nebylo. Jistotou je naopak neúčast světového rekordmana Anderse Fannemela, který se letos opravdu trápí. Létat bude pouze trojice Norů a neuvidíme například ani Andrease Koflera či většinu finského celku. Na letech do závodu postupuje 40 skokanů, méně početné startovní pole tedy tolik nevadí.
Bonbónkem bude bezesporu debut Domena Prevce na letech. Jeho agresivní styl slibuje vskutku neotřelou podívanou. Připravena by rovněž měla být kompletní desítka SP, adeptů na pokoření starého rekordu můstku tedy bude hned několik. Stále ještě aktuálním rekordmanem je Harri Olli se svým výkonem 225,5 m z roku 2009, již zítra se však tento velelet pozásluze odporoučí do pomyslné síně slávy na zasloužený odpočinek. Uvidíme tento víkend 240metrový výkon?
Kompletní seznam oficiálně oznámených nominací je k nalezení níže, program víkendu najdete tradičně v našem kalendáři. Boj o malý křišťálový glóbus může začít!
[b][u]Potvrzená složení reprezentací pro Oberstdorf[/b][/u]
[b]Finsko: [/b]
Janne Ahonen
[b]Francie: [/b]
Vincent Descombes Sevoie
[b]Japonsko: [/b]
Junširo Kobajaši
Rioju Kobajaši
Kento Sakuyama
Noriaki Kasai
[b]Kanada: [/b]
Mackenzie Boyd-Clowes
[b]Německo: [/b]
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Karl Geiger
Stephan Leyhe
Pius Paschke
Andreas Wank
Andreas Wellinger
[b]Norsko: [/b]
Robert Johansson
Andreas Stjernen
Daniel-André Tande
[b]Polsko: [/b]
Stefan Hula
Maciej Kot
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
Jan Ziobro
Piotr Zyla
[b]Rakousko: [/b]
Clemens Aigner
Florian Altenburger
Phillip Aschenwald
Manuel Fettner
Michael Hayböck
Stefan Kraft
Gregor Schlierenzauer
[b]Rusko:[/b]
Evgenij Klimov
Denis Kornilov
Dmitrij Vasiljev
[b]Slovinsko: [/b]
Jernej Damjan
Anže Lanišek
Cene Prevc
Domen Prevc
Peter Prevc
Anže Semenič
Jurij Tepeš
[b]USA: [/b]
Kevin Bickner
Michael Glasder
William Rhoads
[i][b]Foto: Můstek Heiniho Klopfera [/b](zdroj: skijumping.pl)[/i]