V netradičním prosincovém termínu začíná čtvrteční kvalifikací kvůli koronaviru z března přesunuté šestadvacáté MS v letech na lyžích ve slovinské Planici na můstku Letalnica „Bratov Gorisek“. Tento můstek má velikost 240 metrů a rekord zde od března 2019 drží Rjoju Kobajaši výkonem 252m. Gregor Schlierenzauer sice o rok dříve doplachtil až na 253,5 metru, svůj skok však nedokázal ustát. V Planici se bude konat mistrovství světa již posedmé v historii, naposledy se zde o cenné kovy bojovalo v roce 2010.
[b]Bez diváků, ale se světly[/b]
Bohužel, ani nyní současná koronavirová situace neumožňuje diváckou účast. Pořadatelé sice zvažovali alespoň možnost sledování závodů z aut pro vybrané diváky, z toho ale kvůli přísným místním restrikcím nakonec také sešlo. Je to veliká škoda, jelikož zde při leteckých závodech bývá skvělá atmosféra, kterou vytváří domácí fanoušci spolu s fanoušky především z Polska. Na můstku bylo vybudováno dočasné umělé osvětlení, které umožní závodit netradičně v podvečerním čase (každý soutěžní den startuje v 16 hodin). To s sebou však pravděpodobně ponese jiné větrné podmínky, které neumožní tak dlouhé lety, na které jsme zvyklí.
Po čtvrteční kvalifikaci čekají skokany v pátek a v sobotu celkem čtyři soutěžní kola (každý den dvě), která v součtu určí budoucího mistra světa. Titul z posledního mistrovství světa v německém Oberstdorfu z roku 2018 obhajuje Nor Daniel-André Tande, na druhém místě tehdyskončil Kamil Stoch a třetí příčku obsadil Richard Freitag. V neděli je potom na pořadu závod družstev, kde titul obhajují Norové, kteří budou útočit na zlatý hattrick. Druhé místo minule obsadili Slovinci a třetí skončili reprezentanti Polska. Pro zajímavost lze uvést, že v soutěži družstev, která se koná od roku 2004, se zatím podařilo zvítězit jen reprezentacím Norska a Rakouska. Přičemž Norové vyhráli 4x a Rakušané 3x.
[b]Kde hledat hlavní favority na zisk titulu mistra světa?[/b]
Zcela jednoznačně dle předešlých výsledků z úvodu sezóny jsou jimi Nor Halvor Egner Granerud, jenž po loňské zpackané sezóně zažívá skokanské znovuzrození a na začátku této sezóny prokazuje skvělou formu, a Němec Markus Eisenbichler, který se po nemastné minulé sezoně taktéž nachází ve skvělé formě.
Z dalších kandidátů je nutno se podívat do norského týmu, kde jsou stále závod od závodu zlepšující se Robert Johansson a Marius Lindvik. Za to obhájce titulu Daniel-André Tande se prozatím nepotkal s tou nejlepší formou. V německém kádru musíme mezi favority kromě již zmíněného Eisenbichlera určitě zařadit Karla Geigera a překvapit může i Pius Paschke. Z polského týmu se musí určitě počítat s tradičně silným triem Kubacki, Zyla a Stoch, přičemž nezapomeňme, že dosud poslední dvoukolový letecký závod skončil triumfem právě Piotra Zyly .
Do kádru domácích se vrací Domen Prevc, jeho forma je však po katastrofálním létě velikou neznámou a v SP se prozatím ani neobjevil. Stabilní výkony podává Anže Lanišek a prozatímní překvapení ve slovinském týmu Bor Pavlovčič. Další z výboných letců Timi Zajc se prozatím v sezóně neprokazuje oslnivými výsledky, ale lety by ho mohly nakopnout k lepším výkonům. Z Japonců se mezi favority budou řadit Jukija Sato a hlavně Rjoju Kobajaši, který má sice momentálně daleko do své bývalé top formy, ale letecký můstek by mu mohl pomoci ztracené metry najít.
Dále nesmíme opomenout Stefana Krafta z Rakouska, který bude po rakouské covid-aféře lídrem improvizovaného týmu. Oslnivou formou neoplýval už ve Wisle a po prodělání nemoci covid-19 je otázkou, jak zvládne první skoky od úvodního víkendu SP.
V soutěži družstev se mezi hlavní kandidáty na vítězství budou řadit týmy Norska, Německa a Polska, sekundovat se jim budou snažit domácí Slovinci a Rakušané spolu s Japonci.
[b]Češi nakonec jen ve dvojici, několik velkých jmen chybí [/b]
Český tým bude v Planici startovat pouze ve dvojici, kterou utvoří Čestmír Kožíšek a Filip Sakala. Ačkoliv do Slovinska odcestovali i Viktor Polášek a Vojtěch Štursa, po úterním tréninku na velkém můstku bylo rozhodnuto o jejich stažení ze závodu. Důvodem jsou příliš nestabilní skoky, a to zejména problémy v letové fázi, které by se na mamutu ještě prohloubily. Po hodně nepovedeném začátku sezóny by pro české duo bylo úspěchem umístění alespoň jednoho závodníka v top 30.
Ze známých jmen ve startovní listině neuvidíme, ať už kvůli zranění, onemocnění covid-19, nebo nenominování z výkonnostních důvodů několik známých skokanů. Chybět bude zejména ve skvělé formě skákající (a bohužel i covid-pozitivní) Rakušan Daniel Huber, což bude pro Rakušany pro soutěž družstev velké oslabení. Dále nepředstaví Švýcar Simon Ammann, který po tristním úvodu sezonu účast vzdal, či autor nejdelšího skoku historie, Rus Dmitrj Vasiljev – ten musel před sezonou na další operaci… Chybět bude i Američan Kevin Bickner, jenž si od závodů dává roční pauzu
V oficiálním tréninku se představí 61 skokanů, v kvalifikaci by si mělo o postup zalétat 46 šťastlivců. Do nedělní soutěže družstev je nahlášeno osm týmů, všechny mají tudíž druhé kolo předem v kapse. Všechny závody včetně kvalifikace budou k vidění na ČT sport a české verzi Eurosportu. Kompletní program a časy TV přenosů najdete v našem kalendáři.
[link=http://medias3.fis-ski.com/pdf/2021/JP/3001/2021JP3001SLT.pdf]Startovní listina tréninku[/link]
[i][b]Článek připravil Petr Franc.[/b] [/i]