Pustková:„Na Světový pohár se moc těším.“

Česká jednička letošního léta Vladěna Pustková potvrdila svou pozici na mezinárodním mistrovství České republiky ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde na domácím můstku „na Horečkách“ vybojovala za neúčasti zraněné Michaely Doleželové zlatou medaili. 27. příčku v průběžném hodnocení CoC bude moci Vlaďka vylepšit při posledních závodech CoC v Norsku.

Na domácím můstku jsi vybojovala mistrovský titul, na kolik si ho považuješ a jak bys zhodnotila celé klání?
Vítězství na MČR mě velmi potěšilo, zvlášť proto, že se závod konal na domácí půdě. Nedá se říct, že bych tam předváděla dobré skoky, i tak to ale naštěstí stačilo na vítězství a z toho mám opravdu radost. Je ale velká škoda, že se nemohla zúčastnit Míša Doleželová, která se o prázdninách zranila, a naše kategorie tak nemohla být kompletní.

Jak jsi spokojená s prozatímními výsledky v letním Kontinentálním poháru?
O spokojenosti se, bohužel, moc mluvit nedá. Sice se mi, na rozdíl od minulé sezony, skoro pokaždé podařilo postoupit do finále a umístit se v top20, ale pořád mám veliké rezervy.

Bereš letní obdobu CoC stejně vážně jako zimní, nebo je pro Tebe léto spíše přípravou na zimu?
Letní CoC beru vážně, ale jelikož jsou skoky na lyžích zimní sport, zimní sezona je mnohem důležitější.

S letošní letní sezonou nastalo pro vás dívky několik změn.. První a asi nejvýznamnější je změna trenéra. Přišly s Jaroslavem Šimkem i novinky v tréninku?
Novinky přišly, a to hlavně co se týče kondiční přípravy, technického tréninku a napodobování skoku na suchu – mimo můstek – jsou to speciální cvičení, kterými simulujeme pocity na můstku.

Hodně bylo slyšet také o další posile do ženského týmu, a to o Kamile Rajdlové. Objasníš, o co konkrétně se Kamila stará? Bereš to, že přišla do týmu žena, jako velké plus?
Kamča s námi dělá převážně posilovací a koordinační tréninky a taky se stará o naši regeneraci. Jsem ráda, že k nám do teamu přišla žena, po všech těch trenérech je to vítaná změna.

Prozradil vám váš nový realizační tým hned na začátku spolupráce, v čem vidí největší rezervy vašeho reprezentačního týmu a na čem budou chtít nejvíce zapracovat?
Na jednom z prvních soustředění jsme se na toto téma bavili. Je to hodně individuální a hlavně dlouhodobá záležitost. Pracujeme na tom a doufám, že v zimě už půjdou poznat změny na výsledcích.

Předpokládám, že proběhla také domluva s klubovým trenérem. Udílí reprezentační trenér klubovému pokyny, co se týče tréninku?
Zatím je to tak, že když jsem na výjezdu s reprezentací, trénuju se Šímou (pozn. red. Jaroslav Šimek) a když jsem doma, trénuju v klubu, kde je mým trenérem Zdeněk Krompolc.

Následující zimní sezona bude pro skokanky přelomová. Konečně se rozjede Světový pohár žen.. Bereš to tak, že jste se díky tomu vyrovnaly klukům?
Na zimní sezonu a Světový pohár se moc těším. Hlavně jsem zvědavá, jak velký bude rozdíl mezi ním a CoC. Beru to tak, že se náš sport posunul zase o kousek dál a pro mě je to naděje, že se budu moci sportem jednou třeba živit.

Předpokládám, že následující sezonu budete objíždět závody Světového poháru, ten ovšem do České republiky v zimě nezavítá. Za to CoC ano, předvedete se fanouškům také na domácím můstku, nebo budete jezdit výhradně jen na SP?
Já, Míša Doleželová a Lucka Míková bychom měly objíždět hlavně SP. Ale předpokládám, že na domácím CoC nebudeme chybět.

Objevila se také zpráva potvrzená samotným Walterem Hoferem, že Světový pohár budou vysílat některé televizní stanice. Pro zviditelnění a medializaci ženských skoků je to jistě velice pozitivní, může to k tomuto sportu přilákat také spoustu nových nadějí, ale také vás bude více lidí poznávat třeba na ulici. Nepříčí se Ti to?
TV přenosy by rozhodně mohly přispět k popularizaci ženského skoku a já doufám, že to tak bude. Co se týče zviditelnění nás skokanek, představa, že mě budou lidé poznávat, mi nijak zvlášť nevadí a hlavně si myslím, že ke sportu na vrcholové úrovni to prostě patří.

Další novinkou FIS mají být smíšené závody. Měly by zviditelnit ženské skoky a oživit zajetý standard. Tebe a Míši Doleželové se bude tato novinka jistě týkat. Jakou v tom vidíš perspektivu?
Smíšené závody by mohly být divácky zajímavé, ale zatím nevím, jak si je organizátoři závodů představují v praxi, protože muži a ženy startují z hodně odlišných nájezdových rychlostí. I přesto doufám, že se takové závody uskuteční a já v nich budu moci startovat.

Se Světovým pohárem se otevírá další obzor, a to zimní olympijské hry. Ještě než byl tento fakt potvrzen, jsi uvedla, že startovat na ZOH je tvým velkým snem. Teď je to proto určitě velká motivace, ale co pak až se to splní? Co bude potom Tvým hlavním pohonem kupředu, medaile?
Pokud se mi tento sen splní, budu moc ráda, ale ani pak nebude těžké najít si nový cíl. Budou další olympiády a mistrovství světa, kde bude možnost dobře se umístit nebo nejlépe získat medaile…

Nyní jsou na programu CoC žen poslední závody v Norsku, budeš se jich účastnit?
Ano, momentálně mám před sebou poslední dva závody letního CoC v Trondheimu, na které jedu společně s Barčou Blažkovou a dalšími čtyřmi kluky.

Foto: Vladěna Pustková (autor: Ing. Jiří Sedláček)