Radek Rýdl: „Motivaci mám opravdu velkou!“

Vůbec poprvé v kariéře se na startu sezony Světového poháru objevil Radek Rýdl. Skokan, který již jednou pověsil skočky na hřebík, se loni raketově vyšvihnul přes debut v SP v Zakopanem také do olympijské nominace. Po víkendu ve Wisle jsme si s nejmladším startujícím Čechem popovídali.

Jaké máš pocity z úvodu sezony, pro tebe vlastně poprvé mezi elitou?

Je to pro mě velká zkušenost. Aspoň vidím, že se je ještě fakt co učit (smích). Je to těžké, výsledky určitě nejsou takové, jak by měly vypadat. Ale zkušenost je to velká a doufám, že se budu zlepšovat.

Jak hodnotíš své výkony?

Nějaké zlepšení a pozitivní pokrok tam byl. Ale jak je vidět, tak to absolutně nestačí. Budu muset dál a ještě víc pracovat. Koukám se dopředu, mám motivaci.

Po letních závodech ve Frenštátě sis pochvaloval pokrok, pak přišlo ale trochu zabrždění, co se stalo?

Ve Frenštátě jsem předvedl jedny z nejlepších skoků za léto. A pořád to byl FIS Cup. V SP je to hrozně nabité, jakmile člověk udělá menší chybu, hned to je o 10-20 metrů horší skok.

Na nájezdové lavičce máš zvláštní rituál v podobě klepání na čelo, jak vznikl?

(Smích). To jsme vymysleli se známým. Říkali jsme si, že když si Roman Koudelka klepe na hrudník, tak já si budu klepat na hlavu. A zůstalo mi to, teď už to spíš ani nevnímám.

Loni na jaře jsi absolvoval nečekaný konec kariéry a hned v září pak návrat, jak se to seběhlo?

Po juniorech jsem si myslel, že mě to už nebaví, a skončil jsem. Říkal jsem si, že stejně nemám šanci se nikam dostat. Pak mě Jarda Šimek (současný asistent trenéra ženské reprezentace, pozn. red.) přesvědčil, ať si to jdu ještě jednou zkusit. A zase mě to začalo bavit a vrátil jsem se. Nakonec to byla nějaká tříměsíční pauza – myslím, že mi motivačně docela pomohla.

Škoda, že i Viktora Poláška někdo nepřesvědčil…

Toho je velká škoda, to byl velký talent a dříč a je opravdu škoda, že se to nepovedlo.

Díky počítačové hře Deluxe Ski Jump jsme tě mohli vídat i na virtuálních arénách, máš ještě na online hraní čas?

Poslední dobou už moc nehraju, ale o to víc jsem na skutečných můstcích (smích).

Jaké jsou tvé další plány pro delší startovní pauzu?

Pauza to určitě není, protože jsme zůstali ve Wisle na soustředění a pak pojedeme i na další soustředění, určitě bude těch tréninků hodně. Snad se dobře připravíme na další COC, případně i na “svěťáky”.

S čím tedy jdeš dál do sezony?

Určitě se těším na tréninky, teď mám motivaci opravdu velkou. Další závody by měl být Kontinentální pohár ve Vikersundu.

A jak momentálně vypadá finanční stránka mladého českého skokana?

Není moc dobrá. Není to úplná tragédie, nějak těžko vyžít se s tím dá, ale kdybych neměl obrovskou podporu rodičů, tak myslím, že se to u nás pomalu v dnešní době dělat nedá.

Foto: Radek Rýdl (autor: Sabine Link)