Radek Rýdl: „Chceme si vybudovat sebevědomí na nižších soutěžích“

Kromě českých žen se v letošní zimě podívali na body také tři muži. Sice „jen“ v závodech FIS Cupu, oproti minulému ročníku je však i to značným krokem vpřed. Jak hodnotí úvod nejúspěšnější z toho tria a letní mistr republiky Radek Rýdl?

Výsledky hovoří o pokroku, český reprezentant ale stále vidí prostor pro zlepšení: S výsledky spokojený tolik nejsem, pořád to je „pouze“ třetí liga. Skoky pořád nejsou na takové úrovni, jak bych si představoval, ale určitě je vidět, že tam nějaký pokrok je, zhodnotil své počínání účastník poslední olympiády i světového šampionátu. Ve FIS Cupu poprvé bodoval třikrát za sebou, pomáhá stabilita ve skocích i větší jistotě na můstku? Je fajn, že mohu jet na FIS Cup s tím, že i když nemám úplně stoprocentně nejlepší skok, tak jsem schopný být furt v nejlepší třicítce. To bylo v plánu od začátku spolupráce (s novými trenéry). Takže ano, dá se říct, že jsou skoky trochu stabilnější,“ pochvaluje si český reprezentant.

Čechů bodovalo víc, dodává i to pozitivní pocit? Ano, je super pocit, když celý tým je o tu nejlepší třicítku schopný bojovat. Je to pak větší radost než když boduje třeba jeden skokan,“ má jasno harrachovský závodník. O žádnou větší revoluci se ve svých skocích každopádně prozatím nepokouší: „V Kanderstegu jsme měli první skoky na sněhu i s novými lyžemi. Takže jsme úplně neměli příliš mnoho času na nějakou práci. V závodech jsme se snažili nic extra nevymýšlet a jenom hlídat základní chyby. Teď, když se bude dát skákat v Harrachově, tak právě tam by měl být zase prostor na nějaký ten posun,“ přiblížil nám své plány dvaadvacetiletý reprezentant. Nyní jen spolu s Benediktem Holubem čeká start na Kontinentálním poháru v Engelbergu, je do budoucna v plánu start i v nejvyšší lize? „Start v SP zatím v plánu není, chceme si trochu vybudovat sebevědomí na nižších soutěžích. Pokud tam budeme schopni být na bodovaných příčkách bez náhody, tak se můžeme začít bavit o SP. Ale celé to je spíš otázka na trenéry.

Skokanské Vánoce bývají tradičně kvůli brzy po nich se konajících podnicích poměrně hektické a nejinak tomu bylo loni, kdy naši skokani absolvovali soustředění v Harrachově, kde by také většina z nich měla 30. 12. startovat v rámci Republikového klasifikačního závodu (RKZ). Jak poznamenal Rýdl, možnost si párkrát v týdnu skočit v domácích podmínkách a bez víkendového tlaku pracovat na zlepšení je rozhodně přínosná. Takových možností mají mnoho například Rakušané, kteří závodům FIS Cupu zcela dominují, v čem tkví podle Rýdla jejich převaha? „I když se kouknete do blízké minulosti, tak v nižších ligách to prostě válcují. Vlastně od té doby, co skáču mezinárodní závody jsou Rakušani suverénně nejlepší. Všichni ti skokani prostě umí skákat moc hezky, takže si myslím, že mají převahu hlavně v technice skoku.“

Foto: Radek Rýdl (autor: Jan Štěrba)