Ještě v neděli čekal Halvor Egner Granerud na první domácí stupně vítězů. O necelých šest dní později má již dva triumfy, z toho jeden na mamutu Vikersundbakken. Norský lídr zde dokázal ovládnout sobotní závod, čímž se nejen značně přiblížil k triumfu v RAW Air, ale také k matematické jistotě zisku křišťálového glóbu. Skokan z Askeru svedl napínavý souboj se Stefanem Kraftem, jenž se po veleletu ve zkušebním kole musel spokojit se druhou pozicí.
Závod poznamenaný západem slunce pro Graneruda, Tschofenig znovu na pódium
Není žádným tajemstvím, že pro větrné podmínky znamená západ slunce jediné – vítr do zad. Soutěž ve Vikersundu byla další, která se konala v onu „nešikovnou“ dobu, kdy se podmínky mění. Ve zkušebním kole vál velmi příjemný vítr pod lyže, který nejednoho závodníka vytáhl pořádně daleko. Nejdál doletěl Stefan Kraft (249 m), po svém veleskoku byl však značně otřesen a mohlo to mít vliv i na jeho závodní výkon – přinejmenším stylový projev byl dnes přece jen o něco slabší.
Také první kolo ještě částečně provázel protivítr, kterého si mohli užívat závodníci ze začátku a konce startovní listiny. Další ze série coach requestů předvedl norský kouč Alex Stoeckl a snížení nájezdu se vyplatilo. I díky němu se ze své pětadvacáté kariérní výhry radoval Granerud (235,5 a 222 m). Lídr SP i RAW Air sice nelétal nejdál, Krafta (239,5 a 227,5 m) ale právě díky bodům za nájezd, vyššímu přípočtu za vítr a lepšímu stylu předčil. Ve druhém kole již zavládl zhruba metrový zadní vítr, toho se však nezalekl rakouský mladík Tschofenig (216,5 a 229,5 m). Ten si ve finále dokázal zlepšit osobní maximum hned o pět metrů a po nejlepším výkonu finále se posunul opačným směrem výsledkové listiny, než byl dosud na RAW Air zvyklý – vzhůru – a připsal si již druhé pódium během norského týdne. Na elitní duo však poztrácel přes 30 bodů.
Ve druhém kole se vpřed dokázal posunout také nakonec čtvrtý Rjoju Kobajaši (218,5 a 212 m), který se musel popasovat s vůbec nejsilnějším „zaďákem“ ze všech. I on na Tschofeniga ztratil poměrně výraznou porci 12 bodů, za ním však již bylo těsno. Nejlepším ze slovinských letců byl překvapivě pátý Anže Lanišek (226 a 210 m), za nímž skončili letečtí specialisté Michael Hayboeck (208 a 228 m) a Domen Prevc (232,5 a 203,5 m). Atak ve druhém kole předvedl i osmý Dawid Kubacki (218,5 a 225 m). Kariérní maximum dnes vyrovnal Nor Bjoereng (23.), bodů se poprvé v sezoně dočkal Američan Decker Dean (27.), díky němuž mají letos Američané již čtyři závodníky s body Světového poháru.
Granerud vede RAW Air i SP
V celkovém pořadí RAW Air již zůstávají ve hře o vítězství jen dva závodníci. Lídrem je stále Granerud, jehož náskok na Krafta se po dnešku vyšplhal na již 28,5 bodu. Třetí Lanišek ztrácí již přes stovku bodů a pokud Nor předvede svůj standard, neměl by mu triumf na norském turné utéct. Ve Světovém poháru je čtyři závody před koncem situace ještě jasnější – Granerudova převaha nad Kubackim čítá již 386 bodů a pokud zítra Kubacki nevyhraje, je lhostejno, kolikátý skončí Granerud.
Průběžné pořadí RAW Air mužů 2023
Průběžné pořadí Světového poháru mužů 2022/2023
RAW Air vyvrcholí zítra, kdy na skokany čeká čtvrtý letecký podnik letošní sezony. Kvalifikační prolog začne ve 14:30, první kolo odstartuje přesně v 16 hodin.
Foto: Halvor Egner Granerud (autor: Jan Štěrba)