Rokem 2012 jsme úspěšně propluli a teď je před námi rok 2013. Co by to ale bylo za start nového roku bez rekapitulace toho starého. K nejzajímavějším skokanským okamžikům patřil letecký šampionát, vítězství Bardala v hodnocení SP i výsledky českých reprezentantů. Ke smutnějším informacím se zase řadí konec kariér několika skokanů a odchod Jiřího Rašky.
LEDEN
3. 1. – Anders Jacobsen hlásí návrat na můstky
Zraněný Tom Hilde a Johan Remen Evensen bez formy byli pro Nory značným oslabením týmu před leteckým světovým šampionátem ve Vikersundu. Po špatných zprávách ovšem přišla i jedna dobrá – někdejší jednička týmu, Anders Jacobsen, ohlásil comeback. Šestadvacetiletý Nor „pověsil skočky na hřebík“ po sezoně 2010/2011 v důsledku ztracené motivace, kterou ovšem opět získal. Vytoužený start na leteckém šampionátu ve Vikersundu se nekonal, nyní už ale opět útočí na nejvyšší příčky ve Světovém poháru.
7. 1. – Turné čtyř můstků ovládli Rakušané v čele se Schlierenzauerem
Jubilejní 60. ročník Turné čtyř můstků vyvolal mnoho diskuzí, ať už kvůli špatnému počasí nebo kontroverzním verdiktům jury. Fanoušci jiné než rakouské ekipy smutnili. Rakušané slavnému seriálu dominovali. Z vítězství se radoval Gregor Schlierenzauer. Druhý skončil Thomas Morgenstern a třetí Andreas Kofler. Vysoko se umístili také Češi. Roman Koudelka zaznamenal velký úspěch v podobě páté pozice. 12. příčku obsadil Jakub Janda a 13. Lukáš Hlava.
6. 1. – Lukáš Hlava zraněn
Lukáš Hlava zakončil s tváří na dojezdové ploše povedený seriál Turné čtyř můstků, v němž obsadil konečnou 13. příčku. Lukáš Hlava neustál při divokém jednokolovém závodě v rakouském Bischofshofenu skok, když se mu po doskoku překřížily lyže. Z dojezdu byl sice odvezen na nosítkách, ale později tentýž den se sám postavil na nohy. S krvavou tváří byl převezen do místní nemocnice, kde mu ošetřili zlomeninu nosu a přišli na zlomeninu lícní kosti. V Čechách zůstal na pozorování ve Fakultní nemocnici v Motole.
13. 1. – Konec sezony pro Johana Martina Brandta
Nejen pád na můstku může být příčinou vážných komplikací v kariéře skokana. Johan Martin Brandt si přivodil vážné zranění kotníku v německém Neustadtu, kde se konal Kontinentální pohár mužů, ještě dříve než se dostal na můstek. Nor běhal společně se svými týmovými kolegy a uklouzl na sněhu. Přetrhl si tak vazy v kotníku a úspěšná sezona pro něj předčasně skončila.
14. 1. – Takanashi, Lanisek a německý tým mládežnickými olympijskými šampiony
V sobotu 14. ledna se v Seefeldu na můstku s HS 75 uskutečnily prestižní závody skokanů a skokanek na historicky prvních zimních olympijských hrách mládeže. Zlato mezi dívkami vybojovala favorizovaná Japonka Sara Takanashi, stříbro Němka Katharina Althaus a bronz Slovinka Urša Bogataj. Češka Natálie Dejmková obsadila 6. příčku. Z chlapců ukořistil nejcennější olympijský kov Slovinec Anze Lanisek. Druhý skončil Nor Mats Berggaard před třetím Yukiya Satem. Český reprezentant Tomáš Friedrich obsadil 6. pozici.
Program ZOH mládeže vyvrcholil 21. ledna závodem tříčlenných smíšených družstev, která byla složena ze skokana, skokanky a sdruženáře. Suverénní výhru slavili Němci – Katharina Althaus, Tom Lubitz a Andreas Wellinger. Stříbrné medaile získali Slovinci (610,5 b), Urša Bogataj, Luka Pintaric a Anze Lanisek. Třetí skončili Kanaďani – Taylor Henrich, Nathaniel Maho a Dusty Korek. Češi, Natálie Dejmková, Tomáš Friedrich a Tomáš Portyk, který ovládl individuální olympijský závod v severské kombinaci, zaujali až 8. místo.
20. 1. – Zemřel legendární skokan Jiří Raška
V Novém Jičíně po dlouhé nemoci zemřela legenda sportu a především toho skokanského, vítěz olympijského zlata z Grenoblu v roce 1968 – pan Jiří Raška. Jediný český olympijský vítěz v individuálním závodě a vítěz seriálu Turné čtyř můstků byl na podzim roku 2011 oceněn prezidentem republiky medailí Za zásluhy a byl také zvolen českým lyžařem 20. století.
Foto: Jiří Raška (zdroj: Ing. Jiří Sedláček)
———————————————————————
ÚNOR
1. 2. – Olympiáda dětí a mládeže ve Frenštátě pod Radhoštěm
V první únorový den odstartovaly na Olympiádě dětí a mládeže (ODM), kterou v letošním roce pořádá Moravskoslezský kraj, soutěže skokanských nadějí. V individuálních závodech se představili mladší a starší žáci i žákyně a nejlépe si vedli zástupci Libereckého kraje. V kategorii dětí a mládeže do 16 let zvítězil Lukáš Kuběna a ze skokanek Simona Weinlichová. Starším žákům kraloval František Holík a žákyním Barbora Blažková. Medaile se rozdávaly také dvoučlenným týmům.
12. 2. – Roman Koudelka si vylepšil maximum ve SP
Roman Koudelka si v závodě Světového poháru v německém Willingenu vylepšil své osobní maximum. Po druhé v kariéře vystoupal na stupně vítězů, tentokráte však až na 2. příčku.
13. 2. – Junior Kadlec a dorostenec Vančura mistry ČR 2012
Pod prosluněným Ještědem se v teplotách hluboko pod bodem mrazu konalo o víkendu 11. a 12. února mistrovství České republiky juniorů, dorostu a RKZ mužů a žen. Do Liberce zavítali všichni skokané a skokanky, kteří neodcestovali na SP mužů do Willingenu a SP žen do Ljubna. Mistry republiky pro rok 2012 se stali junior Miloš Kadlec dorostenec Tomáš Vančura.
18. 2. – Kontinentální pohár žen a FIS Cup mužů v Liberci
O víkendu 18. a 19. 2. se do severočeského Liberce sjeli skokani a skokanky, aby bojovali o body do CoC žen a FIS Cupu mužů, který byl obohacen o zvučná jména českých reprezentantů. První liberecké klání žen ovládla suverénka minulé sezony Sarah Hendrickson před 2. Danielou Iraschko a třetí Sarou Takanashi. Bodovaly také čtyři domácí závodnice, 13. Michaela Doleželová, 21. Vladěna Pustková, 24. Natálie Dejmková a 27. Karolina Indráčková. Ve fiscupovém klání zvítězil Cene Prevc před 2. Dastym Korkem a 3. Alessio De Crignisem. Do TOP 30 se probojovalo deset Čechů, z nichž skončil nejvýše 4. Jan Matura. V neděli počasí skokům na lyžích nepřálo. Ještěd byl zahalen v husté mlze a hustý sníh zapříčinily nejprve posunutí programu a nakonec i zrušení obou soutěží.
20. 2. – Johan Remen Evensen ukončil kariéru
Šokující zprávu oznámil stále úřadující světový rekordman Johan Remen Evensen. Nor na tiskové konferenci norského svazu oznámil ukončení své kariéry. Stalo se tak po tom, co ho kouč Norů Alexander Stöckl nenominoval na Mistrovství světa v letech na lyžích. Do historie skoků na lyžích se dnes sedmadvacetiletý skokan zapsal nejen světovým rekordem 246,5m, ale i ziskem medailí ze světových šampionátů a olympijských her ve Vancouveru a jedním prvenstvím v závodě SP.
20. 2. – Team Tour 2012 v rakouské režii
Po Turné čtyř můstků je tu další seriál, Team Tour, která probíhá na německých můstcích a nevítězí v ní jednotlivci, ale celý tým. Rakušani obhájili svůj titul z TT 2011. Druhé místo si vyskákali reprezentanti Norska a třetí skončili Slovinci. Český tým zaujal páté místo.
23. 2. – Takanashi a Dežman juniorskými mistry světa
Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování hostil v uplynulé sezoně turecký Erzurum. Na moderním můstku v zemi, kde jsou skoky na lyžích stále na začátku, se uskutečnily čtyři závody. Nejlepší juniorkou se stala Sara Takanashi z Japonska. Stříbro vybojovala Sarah Hendrickson a bronz Carina Vogt. Lucie Míková si 12. příčkou připsala největší dosavadní úspěch. S titulem juniorského mistra světa odjel z Erzurumu Slovinec Nejc Dežman. Stříbro získal Polák Aleksander Zniszczol a bronz ukořistil Jaka Hvala ze Slovinska. Nejlepším z Čechů byl 24. Miloš Kadlec. V týmových závodech zvítězili Norové a Němky. Češi (Vojtěch Štursa, Hubert Bláha, Tomáš Friedrich a Miloš Kadlec) skončili 11., Češky (Lucie Míková, Michaela Doleželová, Natálie Dejmková a Barbora Blažková) čtvrté.
25. 2. – Kranjec mistrem světa v letech, Koudelka 11.
První půle leteckého mistrovství světa byla kvůli silnému větru zrušena a v plánu na další den proto byly tři kola. S velkými obtížemi se ale odskákal pouze dvoukolový individuální závod. Zlatou medaili vybojoval pro Slovinsko Robert Kranjec, stříbro Nor Rune Velta a bronz Rakušan Martin Koch. Nejlepším Čechem byl jedenáctý Roman Koudelka. Lukáš Hlava skončil 16., Jakub Janda 21. a Jan Matura 28. V týmovém závodě uzmuli zlaté medaile Rakušani, stříbrné Němci a bronzové Slovinci. Češi končí šestí.
Foto: Roman Koudelka (autor: Vendula Bittnerová)
——————————————————————-
BŘEZEN
4. 3. – Lukáš Hlava třetí v závodě Světového poháru
Závod ve finském Lahti, který trochu poznamenaly nestálé větrné podmínky, vyhrál Japonec Daiki Ito. Druhý skončil Anders Bardal. Na nejlepší výsledek kariéry dosáhl po fantastických skocích třetí Lukáš Hlava.
10. 3. – Sarah Henrickson vítězkou Světového poháru žen 2011/2012
Skokanky zažily přelomové období. Absolvovaly již dvě mistrovství světa, cestu na Olympijské hry do Sochi v roce 2014 mají otevřenou a znají také vítězku prvního ročníku Světového poháru žen. Nejvíce bodů ze třinácti závodů získala a křišťálový globus vybojovala Sarah Hendrickson. Druhá skončila Daniela Iraschko z Rakouska a třetí Japonka Sara Takanashi. Nejúspěšnější z Češek byla 41. Lucie Míková. Michaela Doleželová obsadila 44. pozici. Vladěna Pustková a Natálie Dejmková se podělili o 50. příčku.
11. 3. – Andreas Stjernen ovládl Kontinentální pohár mužů 2011/2012
Kontinentální pohár mužů se nesl ve znamení boje Rakušana Michaela Hayböcka proti síle norských skokanů. Norský nátlak byl nakonec zúročen konečným vítězem Andreasem Stjernenem, kterého na čele podpořil krajan Kenneth Gangnes. Michael Hayböck bral třetí pozici. Z českých skokanů nejlepší pozici vybojoval 28. Borek Sedlák. Přeskočil tak v konečném součtu 35. Antonína Hájka. 37. skončil Martin Cikl, 69. Jiří Mazoch a 122. Ondřej Vaculík.
13. 3. – V Kontinentálním poháru žen 2011/2012 triumfuje Iraschko
Program Kontinentálního poháru žen byl v minulé sezoně velmi střídmý. Celkem čítal sedm závodů ve čtyřech zemích. V těsném souboji si titul nejlepší skokanky seriálu odnesla Daniela Iraschko. Druhá skončila Sarah Hendrickson před třetí Majou Vtič. Nejlepší českou skokankou byla 24. Lucie Míková. Michaela Doleželová zaujala 25. příčku, Vladěna Pustková 48., Michaela Rajnochová 57., Natálie Dejmková 65. a Karolina Indráčková 68.
17. 3. – Matti Hautamäki ukončil kariéru
Celou sezónu se to ve Světovém poháru „šuškalo“, ale nyní je zpráva oficiální. Matti Hautamäki doplnil řady finských skokanských vysloužilců. Hautamäki, který se během poslední sezóny potýkal s úpadkem formy, o odchodu do skokanského důchodu uvažoval již v sezóně 2009/2010. Tehdy třicetiletý Fin se ale nakonec rozhodl pokračovat. Jeho nynější rozhodnutí je ale definitivní.
18. 3. – Anders Bardal získal křišťálový globus za SP
Seriál Světového poháru mužů se zakončil jako již tradičně ve slovinské Planici. Po dlouhých osmnácti letech zvítězil v hodnocení SP norský reprezentant. Anders Bardal porazil svého soka sezony Gregora Schlierenzauera s získal křišťálový globus. Třetí byl Andreas Kofler z Rakouska. Nejlepšího umístění v kariéře dosáhl 10. Roman Koudelka i 14. Lukáš Hlava. 25. Skončil Jakub Janda, 52. Jan Matura a 70. Martin Cikl.
20. 3. Mistrovství ČR žen, dorostenců a žactva
Ve dnech 10. a 11. března 2012 uspořádal Ski Klub Harrachov v areálu pod Čerťákem na můstcích K-40 a K-70 Mistrovství České republiky jednotlivců a dvoučlenných družstev ve skoku na lyžích v kategoriích ženy, dorostenci, žáci a žačky. Mistrovské tituly vybojovali mezi jednotlivci Lucie Míková, Barbora Blažková, Simona Weinlichová, Tomáš Vančura, František Holík, Přemysl Jaček a David Tabach. V nedělním závodě Mistrovství ČR dvoučlenných družstev pak ve třech kategoriích triumfovali závodníci LSK Lomnice n. P. – Mezi dorostenci Tomáš Portyk a Jakub Dohnal, ve starších žácích František Holík s Jakubem Čejchanem a mezi mladšími žáky Přemysl Jaček a Matěj Čejchan. Pouze ve společné kategorii nejmladších žáků a mladších žákyň vybojovala Mistrovský titul ČR děvčata SK Ještěd Liberec Simona Weinlichová a Štěpánka Ptáčková.
21. 3. – Hodnocení FIS Cupu 2011/2012 ovládl Cene Prevc
V seriálu FIS Cupu, který započal již v létě, kralovali slovinští reprezentanti. Vyhrál Cene Prevc, druhou pozici zaujal Rok Justin a třetí Němec Michael Dreher. Během sezony bodovalo v této třetiligové soutěži také třináct Čechů, 5. Čestmír Kožíšek, 20. Vojtěch Štursa, 23. Miloš Kadlec, 49. Ondřej Vaculík, 50. Tomáš Friedrich, 94. Hubert Bláha, Jiří Mazoch, Filip Sakala, 110. Jan Matura, 120. Borek Sedlák, 130. Martin Cikl, 176. Vít Háček, 228. Pavel Farkaš.
Foto: Anders Bardal (autor: Michaela Vondrášková)
——————————————————————-
DUBEN
4. 4. – Jakub Jiroutek bude šéftrenérem Italů do Soči 2014
Italský lyžařský svaz je s prací národního trenéra Jakuba Jiroutka spokojen, o čemž svědč fakt, že kontrakt s českým trenérem prodloužil a pojistil si jeho služby až do zimní olympiády v Soči v roce 2014. Pozici šéftrenéra italské reprezentace zastával bratr trenéra ČR Davida Jiroutka v minulé sezoně vůbec poprvé. V pozici asistentů u italského týmu působí Roberto Cecon a Walter Cogoli, roli fyzioterapeuta zastává Jiroutkův krajan Daniel Čuban z Dukly Liberec. Jakub přiznal, že zvažuje pokračování své italské štace až do roku 2015, kdy se ve švédském Falunu koná MS. Poté by se rád vrátil do Čech, kde by chtěl pomoci s výchovou mládeže.
12. 4. – Anders Bardal se stal podruhé otcem
Rok 2012 bude pro Anderse Bardala jistě nezapomenutelným. Kromě toho, že si doma v Norsku může po letošní sezoně vystavit křišťálový glóbus vítěze Světového poháru, se stal podruhé otcem. Jeho dvouletá dcera Anna dostala v úterý 10. dubna bratříčka Thomase.
13. 4. – Kornilov se po operaci připravuje na svatbu
Ruská reprezentace se v minulém ročníku SP opírala především o výkony Denise Kornilova. Pětadvacetiletý skokan se po sezoně zúčastnil domácího šampionátu v Čajkovském, tam se však zranil a musel podstoupit operaci kolene. Ruská jednička se při zotavování připravovala na svatbu, která proběhla 20. dubna za přítomnosti reprezentačních kolegů. „S mou přítelkyní se známe šest let a čtyři roky spolu žijeme. Maria ještě studovala ekonomie v Nižném Novgorodu, když jsme se poprvé potkali,“ prozradil Kornilov.
19. 4. – Rebel Harri Olli ohlásil návrat na můstky
Finská média přišla se zprávou, že se známá a tak trochu kontroverzní tvář skoku, Harri Olli, vrací na skokanské můstky. Motivací pro comeback byly Olliho nesplněné cíle.
28. 4. – FIS přichází s novým typem kombinéz
V sobotu 14. dubna v Curychu, na zasedání vývojářského výboru FIS, byly předvedeny nové typy kombinéz, které mají být pro všechny skokany stejné a mají zabránit údajnému protěžování některých skokanů. Tyto kombinézy jsou, na rozdíl od starých, které byly složeny se sedmi částí, sestaveny pouze z pěti, což snižuje počet švů. Největší změnou je však to, že tolerance obleku se sníží ze šesti centimetrů na nulu, tudíž bude mít přesnou velikost těla závodníka. Na vývoji se podílel i Thomas Morgenstern, který měl šanci kombinézy otestovat a přispět svými radami a názory.
29. 4. – Zemřel Claus-Peter Horle, ikona Oberstdorfu
Dlouholetý předseda lyžařského klubu v Oberstdorfu a bývalý prezident Turné čtyř můstků, Claus-Peter „Pe“ Horle, zemřel v pondělí 23. dubna ve věku 70 let po dlouhém boji s nemocí. Horle byl zasloužilým činovníkem a stál za organizací velkého počtu závodů v Oberstdorfu. Jako vedoucí klubu SC Oberstdorf působil v letech 1971 až 2008. Horle organizoval 37 úvodních závodů Turné, pětkrát MS v letech na lyžích, MS v klasickém lyžování od roku 1987 až 2005 a osm leteckých závodů Světového poháru.
Foto: Lukáš Hlava (zdroj: David Jiroutek)
——————————————————————-
KVĚTEN
1. 5. – Jenna Mohr ukončila skokanskou kariéru
Pětadvacetiletá Jenna Mohr z Německa ukončila kariéru skokanky na lyžích. Nebyla nominovaná do národního týmu a kvůli nepříznivým výsledkům v loňské sezoně ztratila důležitou finanční podporu, proto se rozhodla své pro odchod ze skokanského kolotoče. Tuto zprávu oficiálně oznámila v neděli 29. dubna. Jejím nejlepším umístěním zůstane 16. pozice ze závodu Kontinentálního poháru v Liberci.
5. 5. – Na můstku v Moskvě vypukl požár
2. května kolem 22:45 vypukl požár nedaleko hlavního města Ruska Moskvy na můstku s konstrukčním bodem 72m a během 45 minut byl uhašen. Rozsah požáru byl zhruba 70 metrů čtverečních. Podle tiskové agentury ITAR TASS hořely umělohmotné rohože, nájezdová věž naštěstí nebyla poškozena. Nikdo nebyl při incidentu zraněn. Pravděpodobnou příčinou vzniku požáru byly tzv. „čínské lucerny“, které přistály na dojezdové ploše.
26. 5. – Roman Koudelka a David Jiroutek oceněni
Ocenění v anketě Král bílé stopy vyhlašované Svazem lyžařů ČR se dočkali český skokan Roman Koudelka a hlavní trenér české skokanské reprezentace David Jiroutek. Koudelka bral druhé místo v absolutním pořadí ankety a první místo mezi skokany. Davidu Jiroutkovi náležel primát Trenér roku.
31. 5. – Lahti bude hostit MS v klasickém lyžování 2017
Boj o hostování Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2017 vyhrálo finské Lahti. Rozhodla o tom Mezinárodní lyžařská federace na kongresu v Jižní Koreji. Se sedmi body z patnácti možných porazilo Lahti ostatní kandidáty (Zakopane, Oberstdorf a Planici) a již po sedmé bude hostit světový šampionát.
Foto: David Jiroutek (autor: Michaela Vondrášková)
———————————————————————
ČERVEN
2. 6. – Lucie Míková zraněna, sezona pro ni končí
Špatná zpráva potkala český skok. Sedmnáctiletá Lucie Míková se zranila při závodě v německém Kottmaru. Při delším skoku, 4 metry za konstrukční bod můstku (K=51), ve snaze o telemark upadla a následkem je utržený postranní vaz a přetržené křížové vazy v levém koleni. Nejen letní ale i nyní probíhající zimní sezona pro ni skončila ještě před samotným začátkem. Absence nejúspěšnější české skokanky uplynulé zimní sezony je velkým oslabením nejen pro českou ženskou reprezentaci ale i pro smíšené závody.
9. 6. – V Rasnově byl v rámci FIS Cupu slavnostně otevřen nový skokanský areál
Rumunská biatlonová federace ve spolupráci s městem Rasnov a hlavním sponzorem OMV, největším ropným a plynárenským koncernem ve střední Evropě, uspořádal v rámci projektu OMV Move & Jump premiérový mezinárodní závod pod záštitou FIS v Rumunsku. Hlavní hvězdou byl v závodě FIS Cupu Thomas Morgenstern, který zaujímal čestné místo na plakátech propagujících tuto akci. Kromě něho se v třetiligové soutěži objevili výjimečně Robert Kranjec, Jure Šinkovec a Češi Roman Koudelka s Lukášem Hlavou. V konkurenci třiatřiceti skokanů na můstku s K64 zvítězil Jure Šinkovec před 2. Lukášem Hlavou a 3. Robertem Kranjecem. Roman Koudelka skončil po pádu 8.
9. 6. – FIS přináší novinky do nadcházející sezony
Na konferenci Mezinárodní lyžařské federace v Jižní Koreji, která probíhala od 27. května do 2. června, byly schváleny návrhy kalendáře pro sezonu 2012/2013. Zároveň se na shromáždění odsouhlasilo několik inovací v pravidlech – ženy budou moc skákat na velkých můstcích, BMI žen byl zvednut na hodnotu 21.0, v zimní sezoně bude možné použít při vysokých teplotách keramickou stopu. Odsouhlaseny byly také těsnější kombinézy.
12. 6. – Kimmo Yliriesto ukončil kariéru
Finský skokan z Rovaniemi Kimmo Yliriesto ukončil aktivní kariéru skokana na lyžích. Rozhodnutí vysvětluje ztrátou zápalu pro intenzivní tréninky a také finanční situací. Největší úspěchy zaznamenal Fin v Kontinentálním poháru, kde si připsal dvě prvenství. Je také medailistou z MS juniorů.
Foto: Můstek v Rasnově (autor: Vendula Bittnerová)
—————————————————————–
ČERVENEC
2. 7. – BKL Machov vítězí ve fotbalovém utkání s Italy
V pátek 29. června se ve východočeském Machově odehrál fotbalový zápas Borského klubu lyžařů v Machově proti Italům. Na rozdíl od dění na fotbalovém EURU se jako silnější tým ukázali Češi. Italské skokany rozmetali 11:8, také zásluhou české skokanské jedničky Romana Koudelky, jenž školí italské kolegy nejen na můstku, ale i na trávníku. Součástí programu bylo blahopřání oslavenci a předsedovi místního klubu Stanislavu Jiráskovi a sprint na běžeckých lyžích na délku fotbalového hřiště, který ovládl Stanislav Jirásek mladší.
6. 7. – Atsuko Tanaka znovu reprezentantkou Kanady
Před dvěma lety opustila Atsuko Tanaka, Kanaďanka s japonskými kořeny, kanadský skokanský tým a reprezentovala Japonsko. Nyní se vrátila do své domoviny a chce sbírat úspěchy v barvách javorových listů. Doplní tak tým, jehož nejúspěšnější a jedinou zástupkyní byla v prvním ročníku Světovém poháru žen 46. Taylor Henrich.
12. 7. – Je tu historicky první FIS Cup žen
Po Světovém a Kontinentálním poháru se skokanky dočkají i svého FIS Cupu. A premiérový „třetiligový“ seriál žen odstartoval v červenci ve známém rakouském středisku Villach. Soutěž bude mít jen jedno pokračování – a to začátkem února v dalším rakouském středisku Achomitz.
Foto: Fotbalisti po utkání Itálie vs BKL Machov (autor: Simona Horká)
———————————————————–
SRPEN
4. 8. – Italové na soustředění ve Frenštátě pod Radhoštěm
Pětidenní soustředění italských skokanů a skokanek od pondělí 30. července až do 3. srpna 2012 naplánoval trenér Jakub Jiroutek na všech můstcích – K95, K45, K21 a K9 – ve skokanském areálu „na Horečkách“ ve Frenštátě pod Radhoštěm. Soustředění se zúčastnilo celkem 79 sportovců a jejich trenérů z pěti největších italských skokanských klubů. 2. 8. se na největším můstku K=95 m s HS 106 uskutečnil kontrolní závod smíšených družstev, ve kterém zvítězila dvojice Sebastian Colloredo + Lisa Demetz před 2. Roberto Dellasega + Elena Rugardier a 3. Diego Dellasega + Lisa Evelyn. Slavnostní vyhlášení nejlepších proběhlo v průběhu večerní GRILLPARTY na podiu přírodního amfiteátru u nájezdové věže můstku K95.
8. 8. – Honda novým sponzorem Turné čtyř můstků
Právě probíhající ročník Turné čtyř můstků má nového sponzora. Stala se jím japonská automobilka Honda, která bude po 2 roky vedena jako jeden z hlavních sponzorů. Rovněž poskytne pro každou zastávku Turné 15 automobilů značky Honda Civic CR – V jako dopravní prostředek pro skokany, funkcionáře a VIP hosty. Cílem společnosti je zvýšit zájem o značku především v Německu.
14. 8. – Japonci triumfují při premiéře smíšených závodů
14. srpna se ve francouzském Courchevelu uskutečnil historicky první závod smíšených týmů ve skocích na lyžích pod záštitou FIS. Premiérový triumf v novém soutěžním formátu ukořistili Japonci ve složení: Sara Takanashi, Yuki Ito, Noriaki Kasai a Yuta Watase. Dalším týmům na stupních vítězů chyběly některé opory. Druhý skončili Němci (Katharina Althaus, Ulrike Gräßler, Pascal Bodmer a Andreas Wank) před třetími Rakušany (Jacqueline Seifriedsberger, Daniela Iraschko, Michael Hayböck a David Zauner). Český tým nepostoupil do druhého kola, obsadil 11. Příčku.
16. 8. – Estonsko a Finsko budou spolupracovat
Od této zimy bude Estonsko spolupracovat s finským lyžařským svazem a své skokany posílat na Světový pohár s finským týmem, informovala o tom finská stanice MTV3. Zatímco estonský tým bude od zkušených Finů těžit, co se týče servisu a know-how, finský tým obdrží na oplátku finanční podporu. Estonci se budou podílet jak na nákladech na Světový pohár, tak na platu trenéra. Na závodech budou však oba sousední národy bojovat nadále pod vlastní vlajkou.
19. 8. – Lukáš Hlava třetí v závodě LGP
Lukáš Hlava potvrdil v německém Hinterzartenu na můstku s HS 108m dobrou formu. Po vydařené zimě, letním odpočinku a dalších tréninkových hodinách v ústranní od mezinárodní konkurence vykulminovala jeho forma ve výkon znamenající nejnižší pódiový stupínek. Připsal si tak svůj první skalp stupňů vítězů v letní Grand Prix. V závodě byl lepší už jen vítěz Andreas Wank a druhý Reruhi Shimizu.
Foto: Lukáš Hlava (autor: Vendula Bittnerová)
———————————————————————-
ZÁŘÍ
1. 9. – První ročník Memoriálu Jiřího Rašky
První zářijový den patřil sportovní a společenské akci pořádané na počest a památku prvního a dosud jediného českého olympijského vítěze ve skoku na lyžích, pana Jiřího Rašky. Memoriálu a zároveň mezinárodního mistrovství České republiky ve Frenštátě pod Radhoštěm se zúčastnili skokané a skokanky z České republiky, Slovenska, Polska, Norska a Slovinska. Za deštivého počasí získal titul mistra ČR na středním můstku a pohár pro vítěze Memoriálu Lukáš Hlava. 2. skončil Roman Koudelka a třetí Antonín Hájek. Mezi ženami zvítězila Michaela Doleželová před Vladěnou Pustkovou a Gydou Enger, v českém mistrovství bylo osazenstvo stejné, jen Norku vystřídala na třetím místě Karolina Indráčková. Juniorským mistrem ČR se stal Vojtěch Štursa, stříbro bral Vít Háček a bronz Filip Sakala.
2. 9. – Antonín Hájek mistrem ČR na velkém můstku
Z Frenštátu pod Radhoštěm se čeští reprezentanti přesunuli do polské Wisly, aby si v rámci Mezinárodního mistrovství Polska porovnali výkonnost s polskými kolegy a zároveň bojovali o titul letního mistra ČR na velkém můstku s K-120m. Cenný titul mistra republiky ukořistil Antonín Hájek před druhým Borkem Sedlákem a třetím Lukášem Hlavou. Polský titul získal Maciej Kot.
20. 9. – V Planici vrcholila výstavba nových můstků
Údolí Planice v Triglavském národním parku se vedle Letalnice může pyšnit dalšími přírůstky. Stavební práce na nových skokanských můstcích HS 135 a HS 105 vyvrcholily. 14. října byly oba můstky slavnostně otevřeny v rámci mistrovství Slovinska. Ruku k dílu přiložili během návštěvy nového můstku samotní skokani ze slovinského A-týmu, ačkoliv jen symbolicky. Vyzkoušeli si pokládání umělé hmoty. Každý z nich podepsal jednu plastovou desku a připevnil ji na doskočiště můstku. Vystavěno by mělo být dalších pět můstků. V plánu je také modernizace Letalnice. V blízkosti můstku bude vybudována také běžecká trať. Celý projekt by měl být dokončen v roce 2014
24. 9. – Jan Matura vítězem hodnocení letního Kontinentálního poháru
Ač jsou letní soutěže pro skokany vesměs pouze přípravou na zimu, dobré výkony potěší je i fanoušky. Jan Matura předváděl během léta výborné výkony, pětkrát stál v rámci CoC na stupních vítězů, z toho dvakrát zvítězil. Odměnou mu bylo celkové prvenství v hodnocení celého seriálu. Celkově druhý byl Wolfgang Loitzl, který si počínal suverénně na konci sezony. Třetí skončil navrátilec Anders Jacobsen. Dalšími Čechy v pořadí jsou 26. Borek Sedlák, 38. Jakub Janda, 45. Martin Cikl, 69. Čestmír Kožíšek, 86. Antonín Hájek a 99. Jiří Mazoch.
25. 9. – Premiérovou letní Grand Prix žen ovládla Sara Takanashi
Po Světovém poháru dostaly skokanky i nejvyšší letní seriál, Grand Prix. Premiérový ročník čítal sice pouze čtyři závody, i tak má svou plnohodnotnou vítězku, kterou se stala Sara Takanashi z Japonska. Druhý skončila překvapivě Kanaďanka Alexandra Pretorius a třetí příčku obsadila Rakušanka Daniela Iraschko. Vladěna Pustková se umístila na 40. místě.
25. 9. – Premiérovou letní Grand Prix žen ovládla Sara Takanashi
Letní Kontinentální pohár žen byl na počet soutěží ještě chudší než letní Grand Prix. Kalendář CoC čítal pouze jedinou zastávku v norském Lillehammeru, kde se uskutečnila dvě klání. V nich byla nejlepší Daniela Iraschko, která tak ovládla celkové pořadí CoC. Druhá byla její krajanka Jacqueline Seifriedsberger a třetí Finka Julia Kykkänen. Barbora Blažková se s jedním bodem umístila na 33. pozici.
26. 9. – Nový komplex malých můstků v Oslo
Hlavní město Norska Oslo má nyní kromě slavného Holmennkollenu (HS 134) a neméně známého středního můstku Midtstubakken (HS 106) nové můstky, které se řadí mezi ty nejmenší. Komplex čtyř skokanských objektů stál město Oslo celkem 60 milionů norských korun (cca. 8 milionů Euro) a výstavba byla hrazena i z odboru kultury a soukromých fondů. Nové můstky (K-60, K-40, K-20 a K-10) mají umělou hmotu. V den otevření můstků bylo navíc oznámeno, že v příštím roce dostane nový umělohmotný povrch také slavný Holmenkollen.
Foto: Jan Matura (autor: Vendula Bittnerová)
————————————————————————
ŘÍJEN
1. 10. – V Desné se konalo mistrovství ČR žáků a žaček
V sobotu 29. září se v Desné v Jizerských horách bojovalo o mistrovské tituly mezi žáky a žačkami. Mistry republiky se v kategoriích mladších a starších žáků a žaček stali Jan Šimek, Veronika Jenčová, Radek Selcer, Štěpánka Ptáčková, Robert Szymeczek a Zdena Pešatová.
2. 10. – Češi se skalpem 9 zlatých na MS veteránů
V Rožnově a Frenštátě pod Radhoštěm se na můstcích s K38, K70 a K95 bojovalo o tituly letních mistrů světa. Během soutěžně bohatého programu si česká ekipa připsala 9 zlatých skalpů, o které se zasloužili Jiří Parma, Rudolf Jeřábek a Zbyněk Mikeska na K95; Marek Kypet, Rudolf Jeřábek, Josef Hlava a Josef Pavlica na K 70; Oldřich Nejedlo a Jana Kratochvílová na K 38. V týmovém závodě skončili Češi druhý za Nory.
3. 10. – Wank kraloval letní Grand Prix mužů
V Klingenthalu vyvrcholil letošní roční letní Grand Prix mužů. Při absenci a střídmé účasti zvučných jmen kraloval nejvyšší soutěži Andreas Wank z Německa, jenž si v seriálu připsal tři prvenství. Druhý skončil Slovinec Jurij Tepeš a třetí Japonec Taku Takeuchi. Z Čechů se umístil nejvýše 24. Lukáš Hlava, který se zúčastnil pouze tří klání (v jednom z nich byl třetí). 33. místo obsadil Jan Matura, 41. Borek Sedlák, 46. Roman Koudelka, 55. Jakub Janda a 70. Antonín Hájek.
12. 10. – Jakub Janda chce do politiky
Jakub Janda kandidoval do krajského zastupitelstva. Jeho rozhodnutí kandidovat ještě umocnil jeden z jeho věrných fanoušků, jenž mu pomohl s propagací. V případě úspěchu ve volbách v rámci Moravskoslezského kraje se chtěl věnovat především sportu a boji s korupcí.
7. 10. – Letní část FIS Cupu mužů ovládl Schiffner
Seriál FIS Cupu se dělí na dvě poloviny, letní a zimní, a jako jediná soutěž má z obou částí jen jednoho vítěze. Průběžným lídrem po letní části se stal rakouský skokan Markus Schiffner, který si připsal dvě prvenství. O druhé místo se dělili Janne Happonen, jenž na něj dosáhl za dva triumfy na domácím můstku v Kuopiu, a Mikhail Maksimochkin. V letní FIS Cupu bodovalo celkem deset Čechů. Nejúspěšnějším byl 5. Čestmír Kožíšek. 24. skončil Lukáš Hlava, 31. Filip Sakala, 34. Vojtěch Štursa, 40. Miloš Kadlec, 46. Jiří Mazoch, 63. David Ripper, 73. Roman Koudelka, 86. Tomáš Friedrich a 96. Vít Háček.
4. 10. – Skoky na fotbalovém stadionu?
Poláci překvapili, chtějí uspořádat Světový pohár ve skocích na lyžích na varšavském fotbalovém stadionu. Existuje již i docela konkrétní plán. Ředitel závodů FIS Walter Hofer navštívil stadion ve Varšavě a je přesvědčen o možnosti realizace závodu na stadionu, který by mohl uspíšit začátek sezony. Zadání Mezinárodní lyžařské federace však říká, že taková soutěž se musí konat na sněhu, aby mohla být zařazena do kalendáře Světového poháru. „To je ještě technická otázka, na které pracujeme,“ objasňuje Walter Hofer.
6. 10. – Změna pravidel o kombinézách a nájezdu!
Vlna inovací, která se začala řítit skokanským světem v létě, pokračovala i na podzim. Kongres FIS ve švýcarském Curychu přinesl další změny. Bylo upraveno velmi diskutované pravidlo o kombinézách a odhlasováno také to, že si bude moci trenér říci o snížení nájezdu pro svého svěřence až o čtyři okna. Kombinézy „na tělo“ dostaly kvůli problémům toleranci plus 2 cm.
13. 10. – Richard Schallert končí v roli trenéra Rusů
Bývalému trenérovi českého národního týmu Rakušanovi Richardu Schallertovi nebyla dána důvěra k dalšímu setrvání s ruskými reprezentanty. Na postu hlavního „kouče“ tak končí několik týdnů před zahájením zimní sezony. Stopku od Ruské lyžařské federace dostal kromě Schallerta také servisman Gerhard Hofer. Oba započali svou spolupráci s ruským týmem v roce 2011. Smlouva byla podepsána na jeden rok s možností prodloužení na další dva roky, k tomu ale nedojde. Důvodem byly slabé výkony ruských skokanů.
17. 10. – Závody smíšených družstev budou na ZOH!
Velmi diskutovaná novinka letošní letní části sezony – závody smíšených družstev – by se měly dostat do programu ZOH v ruské Soči za dva roky. Jak potvrdil na úterním zasedání Forum Nordicum (sdružení novinářů a publicistů propagujících klasické lyžování a biatlon) ředitel závodů FIS Walter Hofer, tuto myšlenku již převzal Mezinárodní olympijský výbor (MOV). První sada medailí se bude v tomto novém formátu závodu rozdávat již v roce 2013 při MS v klasickém lyžování v italském Val di Fiemme.
24. 10. – Ammann zvolen nejlepším švýcarským účastníkem ZOH
Ve Švýcarsku byli vyhlášení vítězové ankety, podle níž se nejlepším domácím olympionikem všech dob stal miláček fandů celého světa a čtyřnásobný medailista ze ZOH Simon Ammann. Porota soutěže nominovala celkem 25 olympijských vítězů. Anketa „největší olympijský hrdina všech dob“ byla vyhlášena v rámci tenisového turnaje Swiss Indoor v Basileji a hlasovali v ní právě sportovní fanoušci. Ve veřejném hlasování porazil jednatřicetiletý Ammann suverénně tenistu Rogera Federera.
28. 10. – FIS šokovala kontrola dějiště ZOH 2014
Pořadatelé zimních olympijských her v ruském Soči budou mít ještě hodně co napravovat. Po kontrole dějiště skokanských závodů ze strany Mezinárodní lyžařské federace (FIS) se její prezident Gian Franco Kasper nelichotivě vyjádřil především o nedostatečné kapacitě pro diváky a chybějícím stanovišti rozhodčích. Kasper kritizoval organizátory ZOH 2014 při nedávném Forum Nordicum, tedy setkání novinářů specializujících se na lyžařské sporty, v italském Cavalese.
31. 10. – Richard Freitag oceněn Zlatou lyží
Na prahu nové sezony oceňovali hlavní dodavatelé sportovního oblečení pro německý lyžařský svaz (DSV) v Herzogenaurachu nejlepší reprezentanty jednotlivých disciplín v minulé sezoně. Mezi oceněnými byli i skokané Richard Freitag, Ulrike Gräßler a junior Andreas Wellinger. Freitag i Gräßler obdrželi cenu nazvanou „Zlatá lyže 2012“, kterou jim předali zástupci hlavního oděvního partnera německé reprezentace – firmy Adidas. Cenu „Viessmann Nováček roku“ si odnesl sedmnáctiletý Andreas Wellinger. Ocenění si vysloužili za vynikající výsledky v loňské sezoně.
Foto: Andreas Wank (autor: Sabina Línová)
—————————————————————-
LISTOPAD
2. 11. – Rakouští skokané vyhlášeni týmem roku
Rakouskému sportu kralují lyžaři. Tento výrok potvrzují výsledky a posvětili jej i rakouští sportovní novináři, kteří zvolili lyžaře za nejlepší sportovce roku ve třech kategoriích. Při gala večeru byli oceněni alpští lyžaři Marlies Schild, Marcel Hirscher a tým skokanů na lyžích. Již celkově pošesté byli za suverénně nejlepší tým vyhlášeni rakouští skokané (1364). Družstvo ve složení Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern a Gregor Schlierenzauer se v posledních letech zasloužilo o snové výsledky, jen v uplynulé sezoně vybojovali zlato na mistrovství světa v letech, dva triumfy v SP a společně s dalšími krajany ovládli pořadí národů.
8. 11. – Skoky na lyžích a Čestmír Kožíšek v reklamě
Oku českého fanouška skoku na lyžích jistě neunikla nová vánoční reklamní kampaň mobilního operátora T-mobile. Od 1. listopadu se na televizních obrazovkách a internetu objevily první tři spoty na nové tarify se skokanskou tématikou. Po boku známých herců se představil také Čestmír Kožíšek. Ústřední postavou vánoční kampaně je její režisér Jakub Kohák, který si střihl roli trenéra Zadara Volaniče. Kurýr Lukáš Pavlásek se původně stavil u týmu jen na „skok“, nakonec si však vyzkouší zajištěn lankem i nájezd libereckého můstku K-120, imitaci skoků na suchu, chuť vítězství s medailí v ústech a nepovedené mazání lyží. Součástí týmu je také Vojta Kotek, který tvoří parťáka Pavláskovi. Herecké obsazení doplnil Čestmír Kožíšek
8. 11. – USA a Kanada začaly spolupracovat
Pár týdnů před startem Světového poháru ohlásili Američané a Kanaďané dohodu o spolupráci. Kanaďani a Američani chtějí společnými silami sestavit silné týmy a vylepšit jejich pozici na mezinárodní skokanské scéně. Vzájemná podpora se týká především tréninku a společného cestování. Cílem je to, aby oba týmy těžily z nynějších trenérů. Americký trenér Clint Jones bude závodníky doprovázet na soutěžích, Kanaďan Gregor Linseg se má věnovat především kanadským skokankám a podporovat Jonese. Zároveň navázali spolupráci s německým trenérem Wolfgangem Hartmannem, jenž se má zaměřit především na tým pro Kontinentální pohár a podporu takzvaného „vývojového týmu“ Kanaďanů.
9. 11. – Start Kontinentálního poháru byl posunut
Začátek Kontinentálního poháru mužů provázeli problémy. Finanční obtíže zapříčinily zrušení skokanských soutěží v tureckém Erzurumu, které byly na programu 8. a 9. prosince. Na Mezinárodní lyžařskou federaci se obrátili také kazašští organizátoři. Ve městě Almaty, kde se měli skokané sejít 1. a 2. prosince, panovalo teplé počasí. To se nakonec zasloužilo o posunutí celého seriálu. Situace proto byla vyřešena přesunutím zastávky v Almaty na termín zrušeného Erzurumu (8. a 9. Prosince), který bude bez náhrady.
10. 11. – Češi s kombinézami od Michala Doležala
Bývalý český skokan a momentálně trenér českého reprezentačního B-týmu Michal Doležal si k trénování přibral další činnost. Začal vyrábět kombinézy. Ušetří tak českým skokanům zdlouhavé cesty do zahraničí a také finance. Pomáhá mu při tom i jeho maminka. Michal naměří a rozstříhá látku na kombinézy a maminka Milena kombinézy doma v ložnici na šicím stoji ušije. Michal Doležal se již zaregistroval u Mezinárodní lyžařské federace FIS a momentálně vyrábí kombinézy pro skokany a sdruženáře z celé České republiky.
11. 11. – První řecký skokan na lyžích na MS
Skokanský svět zaznamenal velmi zajímavou zprávu. Na MS ve Val di Fiemme by se měl představit reprezentant exotické země – Řecka. Zemi slunce, oliv a bohů by měl v Itálii zastupovat mladý Řek, který však vyrůstal v Německu, jež až dosud i reprezentoval. Je členem klubu SC Oberstdorf a jmenuje se Nico Polychronidis. Třiadvacetiletý mladík, syn Němky a Řeka, si velmi dobře uvědomoval nabitou konkurenci v týmu Německa, a proto se rozhodl hájit barvy země svého otce.
13. 11. – Finové hledají finance pomocí spotu
Pekka Niemelä a jeho svěřenci se rozhodli originálním způsobem bojovat s finančními problémy. Natočením dvouminutového spotu se snaží upozornit na špatnou situaci skoků a severské kombinace ve své rodné zemi. Finové obecně nepatří v posledních letech k nejšťastnějším týmům. Kromě financí schází také forma a přidávají se zranění. Pomoci najít finanční prostředky by jim mělo video, které je jako vystřižené z filmového dramatu.
15. 11. – Jevgenij Levkin po těžké autonehodě
Kazašský skokan Jevgenij Levkin čelil těžkým zraněním po autonehodě, která se odehrála o druhém listopadovém víkendu ve městě Almaty. Informaci přinesla tamní média. Stav mladého reprezentanta Kazachstánu byl po operaci a transfúzi krve vážný, ale stabilizovaný.
16. 11. – Mamutí můstek ve Vikersundu bude zvětšen
Mamutí můstek v norském Vikersundu čeká po roce 2011 ještě jedno zvětšení. Momentálně leží konstrukční bod můstku na značce 195 metrů, brzy se má však posunout až na hranici 200 metrů. Plány už byly předloženy Mezinárodní lyžařské federaci (FIS), funkcionáři čekají jen na schválení. Můžeme se tak dočkat dalších světových rekordů.
23. 11. – Premiéra závodu smíšených týmů na sněhu
První závod smíšených društev na sněhu se uskutečnil v úvodu sezony v norském Lillehammeru. Celkovým pořadím zamíchaly vě větrné loterii i diskvalifikace a pády. Z prvního triumfu se radovali domácí Norové (Maren Lundby, Anette Sagen, Anders Bardal a Tom Hilde). Druhou příčku uhájili Japonci (Sara Takanashi, Yuki Ito, Yuta Watase a Taku Takeuchi) před překvapením dne, třetími Italy (Evelyn Insam, Elena Runggaldier, Sebastian Colloredo a Andrea Morassi). Český tým v první týmové soutěži příjemně překvapil, skončil šestý (Michaela Doleželová, Vladěna Pustková, Roman Koudelka a Lukáš Hlava).
25. 11. – Janne Happonen se zranil a sezona pro něj skončila
Smolné období finského týmu nemá konce. Kromě finančních problémů sužují Finy vleklá zranění. V kvalifikaci na velkém můstku v Lillehammeru navíc upadl a zranil se Janne Happonen. Bylo mu diagnostikováno poškození menisku a natržení zkříženého vazu v levém koleni. Rehabilitace po takovém zranění trvá obvykle až půl roku. Mistrovská sezona tak pro Janneho skončila již v samém úvodu.
28. 11. – Zranění vystavilo stopku Lise Demetz
Seznam zraněných čítá v letošní sezoně již několik jmen. Nešťastné pády a zranění potkaly nejen muže, ale i ženy. Italka Lisa Demetz upadla během tréninku v Lillehammeru a přivodila si nepříjemné zranění. Třiadvacetiletá Italka byla okamžitě převezena do nemocnice, kde jí bylo zjištěno natržení předního zkříženého vazu v koleni. Pro Demetz to znamená asi tříměsíční pauzu, proto pro ni sezona již po prvním víkendu Světového poháru skončila. Mrzet ji může přdevším to, že bude v únoru chybět na mistrovství světa ve své domovině. Pokud proběhne léčba podle předpokladů, mohla by se Italka vrátit k běžnému tréninku v březnu 2013.
Foto: Čestmír Kožíšek v reklamě (zdroj: youtube.com/t-mobile
————————————————————————
PROSINEC
14. 12. – Zahájení provozu sjezdovky v Areálu Jiřího Rašky
V sobotu 15. prosince ve 14 hodin byl slavnostně zahájen provoz nově vybudované cvičné sjezdovky tzv. Fitty svahu v Areálu Jiřího Rašky mezi můstky K95 a K45 m ve Frenštátě pod Radhoštěm na Horečkách. Zásluhu na jejím vybudování má nové vedení skokanského oddílu TJ Frenštát p. R. s předsedou Romanem Klímou a dalšími aktivisty. Díky za finanční a morální podporu patří Městskému úřadu ve Frenštátě p. R. a zvláště jeho starostce Mgr. Zdeňce Leščišinové. Zahajovací jízdu předvedl návštěvníkům nestor frenštátského lyžování, d. t. František Pitucha, dvojnásobný Mistr Československa ve sjezdu. Sjezdovka je vybavena také lyžarským vlekem.
Foto: Ohňostroj (autor: Vendula Bittnerová)