Rekonstrukce můstků v Novém Městě na Moravě je v plném proudu!

Jediné dva můstky na Vysočině se opět po letech dočkaly rekonstrukce. Po obdržení mimořádné dotace od města a ministerstva prochází oba můstky v areálu Na Šibenici obnovou, přičemž přidán bude také můstek třetí. Areál dosud tvořily můstek K 28 vhodný pro žáky, který byl rekonstruován poměrně nedávno (2018), a větší K 53, na kterém se již z důvodu havarijního stavu neskákalo několik let. O tom, jak situace s novoměstskými můstky momentálně vypadá a jaké jsou plány do budoucna, jsme si popovídali s Jiřím Hradilem, bývalým sdruženářem a nyní novoměstským trenérem.

Bývalý juniorský týmový mistr světa nám sdělil, že zatím rekonstrukce běží dle plánu: „Mají termín do konce srpna. Naposledy jsem tam byl v neděli, nájezd mají skoro hotový. Chybí dodělat poslední schody a lavičky, plus bednění na dopadu obou můstků. U menšího se dělala rekonstrukce asi před 5-6 lety, ale jenom nájezdu. Ten už je celý plechový, tam není dřevěného nic. Bednění ale bylo shnilé, takže se muselo vyměnit komplet, vzhledem k tomu, že máme doskoky dohromady.

O můstcích Na Šibenici se příliš nemluví, jak poslední dobou fungovaly? „Na tom menším jsme skákali ještě do loňska, letos začala rekonstrukce, tak se od jara skákat nedá. Na velkém jsme skončili před šesti lety. Nájezd už byl tak shnilý, že to bylo nebezpečné. Jedna skokanka nám dokonce spadla na nájezdu, jak tam vylézaly šrouby. Potom jsme to zrušili úplně a od roku 2017 se tam neskáče, nastínil místní trenér.“ Tomu, že se rekonstrukce musela po pár letech opakovat, se sám Hradil nediví: Tím, že ve stopě vlastně pořád přes léto teče voda, tak prkna dostávají pořádně zabrat. Hlavně se ale nedávaly žádné peníze do údržby. Dle jeho slov parametry můstků zůstanou i nadále stejné, na větším změny profilu současné prostředky nestačí.

Pro ty nejmenší dosud chyběl opravdu malý můstek, to by se však nyní mělo změnit: Měla by tam být plus minus K10, město nám prostředky dalo a termín je do konce roku. Takže myslím, že by se to na podzim mělo taky stihnout. Dopad je hotový, takže stačí udělat nájezd,popsal trojnásobný medailista juniorských šampionátů. Mnoho českých můstků funguje pouze přes léto, je v Novém Městě možnost skákat také v zimě?  „Na zimu se úprava moc neplánuje, protože tu nemáme vodu a tím pádem nemůžeme dělem stříkat sníh.  Navíc ani v případě velké nadílky nemáme moc kdy můstky upravit, muselo by se to stihnout do tmy a navíc ručně, protože rolbu tu nemáme. V současné době je to nereálné, ale budeme se snažit, aby to do budoucna šlo, protože cestování je taky finančně náročné,“ je Hradil spíše skeptický.

Na můstcích by se každopádně mělo skákat již letos: Určitě chceme skákat už na podzim, musíme to otestovat. Co se týče závodů, tak kalendáře už jsou uzavřené, takže případně jedině exhibice nebo krajský závod. Doufám ale, že už příští rok tu závody budou. Samozřejmě to záleží na vedení úseku skoků a kombinace, ale vždycky tu bývalo MČR žáků a dorostu i v kombinaci, protože je tu vedle kolečková dráha. Z naší strany tam chuť určitě je.“ Pořádání závodů by určitě pomohlo také počtu členů skokanského klubu, který v současnosti nikterak závratný není: „Když to vezmeme od nejstarších, tak je to 11. Tím, že plánujeme tu desítku (můstek K 10, pozn. red.) , tak doufám, že bychom příští rok mohli další předžáky nabrat. Máme jednu juniorku a až po předžáky máme jedenáct členů. Nejvíc jsme teď jezdili do Lomnice, Rožnova a Frenštátu“,  popsal Hradil.

Na závěr jsme se poptali na plány do budoucna, které jsou však do značné míry ovlivněné finanční situací. Dle slov Jiřího Hradila jsou v Novém Městě šťastní za samotnou rekonstrukci a bez dalších prostředků se v blízké budoucnosti další změny čekat nedají. Novoměstským děkujeme za informace a těšíme se na první skoky v renovovaném areálu!

Galerie fotek z období před rekonstrukcí a průběhu rekonstrukce

Hlavní foto: Průběh rekonstrukce většího z můstků (autor: Jiří Hradil)

Autorem fotek z období před rekonstrukcí je Tim Davignon.