Richard Schallert myslí na olympijskou medaili

Comeback k českému týmu Richardu Schallertovi v začátku sezony pořádně zpříjemnily tři triumfy Romana Koudelky. Rakouský kouč už se však dívá dále. V rozhovoru pro FIS mluvil o skvělé atmosféře v týmu, práci s mladými skokany, ale také o velkém cíli – olympijské medaili.

Český tým jste trénoval už v letech 2006 – 2009. Teď jste přišel zpět po pěti letech. Je to tu pro Vás opět stejné, nebo je to teď jiný tým?
Je to tu stejné, z velké části pracuji se stejnými skokany. Ale pracovní morálka a motivace pracovat profesionálně je tu lepší než před pěti lety.

Jak se skokany komunikujete? Je problém s jazykem?
Z mého pohledu není v komunikaci problém, protože většina skokanů mluví velmi dobře německy nebo anglicky. Samozřejmě by někdy bylo lepší, kdybyste mohli jít více do detailů, ale myslím, že rozumí tomu nejdůležitějšímu a někdy to dokonce funguje beze slov.

Jaká je atmosféra uvnitř týmu?
Jestli to mám hodnotit podle toho, jak často se každý směje, tak je atmosféra velmi dobrá, někdy dokonce příliš dobrá. Motivace dosáhnout něčeho společně a tvrdě pro to trénovat je tu velmi vysoká a práce s týmem byla už od začátku zábavná. Samozřejmě jsou někdy neshody, například když přijde na řadu nominace.

Je v České republice stejný systém jako v Rakousku?
Máme stejný tréninkový systém jako Rakušani, ale také Němci a Norové jdou touhle cestou. Všude, kde jsou rakouští trenéři, to šlo v posledních letech velmi dobře.

Jaké jsou Vaše cíle s týmem?
Velkým cílem je mít tým, který má reálnou šanci získat medaili na Zimních olympijských hrách v roce 2018. Proto je nezbytné vychovat, rozvíjet a začlenit do týmu mladé skokany. Začali jsme s tím tento rok a v dohledné době uslyšíte ve Světovém poháru nová jména. Když vidím, jak je každý motivovaný, skokani, trenéři a lidé ze svazu, tak jsem optimista a věřím, že můžeme dosáhnout tohoto cíle.

Zdroj: fis-ski.com
Foto: Richard Schallert (autor: Michaela Vondrášková)