Zvlášť němečtí fanoušci skoků na lyžích určitě znají jméno Dirka Thieleho, bývalého dlouholetého komentátora německé verze Eurosportu, jehož hlas doprovázel skokanská klání po celém světě přes dvě dekády. Po nuceném odchodu ze své pozice založil ve spolupráci s německou firmou Avia skokanskou talkshow Avia Wintersport Talk. V jejím nejnovějším dílu vyzpovídal jednoho z trenérů české reprezentace, Richarda Schallerta. Překlad tohoto zajímavého povídání vám nyní nabízíme.
[b]Tvým poznávacím znamením je již od pohledu bradka, na kterou jsi také náležitě hrdý. Oholil by ses po olympijském triumfu Romana Koudelky?[/b]
Dirku, můj příteli, to ti slíbit nemohu. Pravděpodobnost Romanova vítězství totiž zdaleka není tak malá (smích). S Romanem intenzivně pracujeme na mnoha věcech a jsme na velmi dobré cestě. Kluci vědí, jak si na své bradce zakládám, tak by to stejně ani nebrali vážně (smích).
[b]V tom případě se vzdávám, ostatně už jsem to bez úspěchu zkoušel několikrát (smích). S minulou zimou asi úplně spokojený být nemůžeš. Mladí skokani zatím asi neudělali takový pokrok, jaký jsi čekal?[/b]
Spokojený celkově určitě nejsem. Obzvlášť s Romanem. Loni jsme se velmi tvrdě připravovali a Roman byl na začátku nejspíš až přemotivovaný. Čekal od sebe hodně a to ho sráželo dolů. Roman se potřebuje na začátku dobře naladit, a když se mu nevydaří vstup do sezony, je to pak jen čím dál těžší.
S mladými skokany jsem však spokojen. Naprosto. Viktor Polášek se stal mistrem světa juniorů a udělal velký posun dopředu. Tomáš Vančura v podstatě neskákal špatně, ale měl problémy s vybavením.
[b]Co Vojtěch Štursa, který se „proslavil“ hlavně svým pádem v Klingenthalu? Tam je to také spíš nahoru dolů?[/b]
Samotný pád neměl na Štursu v podstatě žádný vliv. Je to hodně inteligentní skokan a hodně o všem přemýšlí, musí mít plán a vše pod kontrolou. Když má jasný plán, který se mu daří plnit, tak je vše v pořádku. Pak skáče jako stroj, jako hodinky. Pokud se ale v jeho systému byť jen malá věc pokazí, pak často přestane vše vycházet, což jsme viděli například v Hinterzartenu.
[b]Roman Koudelka říkal, že má ve svého trenéra stoprocentní důvěru. Je to předpoklad úspěšné spolupráce?[/b]
Samozřejmě. Mně jde vždy hlavně o skokany, ti jsou pro mě nejdůležitější. Finanční situace je v Česku v posledních dvou letech opravdu špatná.
[b]Ještě horší než ve Finsku?[/b]
Těžko říct. Ale poté, co odešel náš hlavní sponzor OMV, jsme finančně v zemi nikoho. I já pracuji značnou částí zadarmo. Takže mi nejde ani o peníze, ani o to být vidět, ale o práci se skokany.
[b]Jak vlastně tvoje práce přesně vypadá, bydlíš v Česku, nebo jezdíš stále sem a tam? Jak často pracuješ se skokany přímo ty a mají také své klubové trenéry?[/b]
V Česku nebydlím. V těch úvodních fázích přípravy v červnu a červenci jsem s kluky často v Liberci, což je naše letní centrum a Dukla Liberec nám tam připravuje dobré podmínky. Bez nich bychom mohli v Česku jen těžko trénovat a nefungovalo by už vůbec nic. Během týdne jsou kluci většinou v Česku a pracují se svým domácím trenérem především na fyzické kondici. Poslední dobou už samozřejmě hodně jezdíme na soustředění do zahraničí, zvlášť Roman, například do Stamsu nebo Innsbrucku. Tam se můžeme v klidu připravovat.
[b]Jsi známý kritik současných pravidel kolem skokanského vybavení. Zmenšila se poslední dobou výhoda bohatších týmů a mají i nadále výhodu?[/b]
Samozřejmě mají velkou výhodu.
[b]V jaké podobě?[/b]
Mohou materiál neustále vyvíjet. Skoky na lyžích se v poslední době vyvinuly směrem k létání. Dynamika už teď není tolik důležitá, hlavní je letová pozice. To je také věc, na kterou se v tréninku zaměřujeme především. Hlavní je teď pro nás let, a v letu hraje technika samozřejmě ještě větší roli. Například boty. My skáčeme s botami ze sériové výroby, což je například pro německé nebo rakouské skokany asi nepředstavitelné. Nedávno jsme ale získali příslib německého technika, že nám s vývojem materiálu čas od času pomůže.
[b]Pojďme se zaměřit i na zkušenější skokany. Jan Matura nyní pracuje v USA?[/b]
Ano, pomáhá americkým skokanům.
[b]A co Jakub Janda?[/b]
Jakub samozřejmě pokračuje. V létě se ženil, takže měl úvodní fázi přípravy trochu volnější. Nyní se už ale opět dostává do plného tempa.
[b]Roman se stal juniorským šampionem již před deseti lety. Není už tedy na čase přejít na dlouhodobější vysoký standard?[/b]
Samozřejmě je to naším cílem, již před dvěma roky skákal opravdu dobře a také vyhrál nějaké závody SP. Jak už jsem říkal, loni to bylo těžké. Měl velký deficit zejména v letové fázi. Roman je velmi cílevědomý skokan, který přesně ví, čeho chce dosáhnout. Po několika trénincích jsem si v loňské sezoně říkal, že tentokrát už to musí být na stupně vítězů. V závodě se ale pak vždy objevily chyby a každý závod, jenž nedopadne podle jeho představ, ho samozřejmě neuklidní.
[b]Jak důležité je pro tebe léto a závody během něj?[/b]
Máme dvojitou filozofii, vlastně jí i musíme mít. S Romanem máme trochu jiný program. Skákali jsme jen úvodní závody a připojíme se až v Hinzenbachu a Klingenthalu. Mladí skokani mají za úkol vyskákat startovní kvóty. Což je pro náš svaz, který nemá moc peněz, v zimě důležité pro přežití.
[b]Bez cílů se v životě neobejde nic. Jaké jsou ty tvoje pro zimní sezonu?[/b]
Byl bych spokojen, pokud by se Roman etabloval v elitní desítce a získal i nějaké ty stupně vítězů. Mladí skokani by samozřejmě měli udělat další krok kupředu.
[b]Komu z mladých skokanů věříš nejvíce?[/b]
Polášek a Vančura mají opravdu velký potenciál. Pracují opravdu neskutečně. Nikdy jsem nepracoval s týmem, který by tak dobře trénoval, kluci jsou opravdu extrémně motivovaní. To je pro mě v zásadě klíč pro cestu kupředu. Změnili jsme lyže, nyní skáčeme na lyžích BWT od našeho hlavního sponzora, což jsou upravené lyže Fischer. Ty právě více podporují letovou fázi s nižší křivkou nad bubnem a menším tlakem. Roman se dokázal aklimatizovat hned, mladí skokani budou ještě trochu času potřebovat.
[link=https://www.facebook.com/avia.talk/videos/vb.345296489160086/475214156168318/?type=2&theater]zdroj: Avia Wintersport Talk[/link]
[i][b]Foto: Richard Schallert a Tomáš Vambera[/b] (autor: Katarzyna Sluzewska)[/i]