Roman Koudelka: „Čekání na úspěch je už dlouhé“

Podzim kvapem utíká a zimní část skokanské sezony se rychle blíží. Měsíc před startem dalšího ročníku Světového poháru jsme pro vás vyzpovídali dlouhodobou českou jedničku a největší naději směrem k Olympijským hrám, Romana Koudelku. Rozhovor s osmým skokanem pořadí letní Grand Prix nabídnou následující řádky!

[b]Během letošního léta jsi naskočil do většího počtu závodů než dříve, stála za tím změna přípravy?[/b]
Změna přišla hlavně po zimě, protože jsme se s Richiem (Schallertem, pozn. red.) dohodli, že mě nebude v létě nutit do žádných závodů, což byla proti jiným létům pro mě nová věc. V předchozích letech po mně chtěl, abych vždycky ty první a poslední závody jel a letos mi v tomhle dal volnou ruku, takže jsem byl takový klidnější do té přípravy. Věděl jsem, že když to nebude úplně ono, tak vlastně ty závody můžu vynechat a nakonec to mělo úplně opačný efekt. V tréninku jsem skákal naprosto uvolněně, v pohodě a výkonnost pak šla docela dost nahoru a jsem rád, že se to takhle povedlo, protože je to určitě velký příslib do zimy.

[b]Výsledky v létě byly opravdu parádní, jaké pro tebe mají význam?[/b]
Pro mě to znamená hodně, protože minulá a už i ta předminulá zima se i přes vítězství ve Wisle úplně nepovedla. Bylo to takový těžší, bylo to trochu tápání na jednom místě, kdy jsme se snažili změnit hodně věcí, ale nějak to nefungovalo. Do toho se mně ještě narodil syn Karel, takže všechno to pro mě byla taková nová zkušenost, všechno to souviselo se vším a teďka mám konečně po dlouhý době pocit, že si to všechno sedlo. Tohle léto je pro mě v tomhle zadostiučinění, protože jsem hodně soustředění absolvoval i sám, takže jsem byl skoro celé léto pryč a je vidět, že se to vyplatilo. Jenom doufám, že si tuhle pohodu přenesu i do zimy.

[b]Na můstku sis tedy léto užil, co mimo něj?[/b]
Mimo můstek jsem si ho taky užil, protože skoro na každé soustředění jsem tahal svoji rodinu a ti to se mnou všechno absolvovali. I můj osobní trenér Luboš Plecháč absolvoval nějakých 90 procent soustředění, což v minulých letech nebylo, takže já i Luboš Plecháč jsme tomu dali úplně všechno, co šlo, a jak říkám, je vidět, že to neslo ovoce a teď už na to jen navázat v zimě!

[b]Během letních závodů ses prezentoval agresivnější technikou, je to dáno změnou techniky?[/b]
Změna techniky ani tolik ne, technika si spíš sedla. Trošku se tam něco změnilo, ale ten agresivnější styl byl spíš novými lyžemi. Z Fischeru jsme přešli na BWT, které taky vyrábí firma Fischer a jiný je akorát povrch, ale sedly mi úplně výborně a už od prvního skoku jsem měl strašně dobrý pocit a byl jsem rád, že se můžu zařadit do týmu BWT. Tyhle lyže jsou pro mě zatím nejlepší, co jsem kdy dostal a mám z toho velkou radost.

[b]BWT naopak zmizelo z vašich přileb, je to tedy stále sponzor českého týmu?[/b]
Myslím, že jo, tam byl akorát problém, že výrobce lyží nemůže být na závodním oblečení skokanů, ale teď byl v Curychu mítink FIS a tam se to snad všechno vyřešilo. Takže ještě čekám na podrobnější informace, ale věřím tomu, že v zimě normálně nastoupíme se sponzoringem BWT na přilbách a kombinézách.

[b]V Curychu se také rozhodlo o zrušení předkvalifikované skupiny skokanů, jak se na tuto změnu díváš?[/b]
Trošku mě to mrzí, protože těch prvních 10 si to vždycky zasloužilo, měli to vybojovaný. Zas na druhou stranu, pak pro ten zbytek bylo těžké jim nějak konkurovat, hlavně ke konci zimy, kdy závodníci z desítky mohli vynechávat kvalifikace a byla to pro ně velká výhoda. Myslím si, že se to nějak tak vyrovná a pokud nebude vyloženě smolný vítr nebo nějaká diskvalifikace, tak věřím, že první desítka si to vždycky obhájí.

[b]V Curychu byly rovněž zveřejněny kalendáře soutěží pro sezonu 2018/2019, které poměrně překvapivě zahrnují i Liberec, víš o tom něco víc?[/b]
Nic o tom nevím, pro mě to byla docela překvapivá informace. Doufám, že to takhle dopadne aspoň v létě. Myslím, že čeští fanoušci by si už zasloužili nějaký domácí závod a my závodníci taky, protože vždycky je to něco specifického, něco trošku jiného a přijde se na mě kouknout rodina a hodně známých. Snad to takhle klapne a pak už si jen přát, aby vyšlo i počasí.

[b]V minulých letech sis část přípravy hradil z vybojovaných prize money, ovlivní jejich loňský nižší počet nadcházející ročník?[/b]
Naštěstí ne, protože mi v tomhle hodně pomohlo Centrum sportu Ministerstva vnitra, kde jsem zaměstnaný a dostal jsem i peníze od Olympijského výboru. Úsek skoku mě taky částečně finančně podporoval, takže výdaje byly letos asi nejnižší, co kdy byly. Z toho mám radost, i pro mě je to dobrá zpráva, že do toho nemusím tolik investovat ze svého, ale že se to vrátí i po ne tolik povedené sezoně. Za to jsem rád a všem jsem moc vděčný.

[b]Zimní sezona má mnoho vrcholů, je pro tebe nějaký nejdůležitější, či naopak méně podstatný?[/b]
Když si to vezmu, tak pro každého sportovce je asi nejdůležitější Olympiáda, což chápu. Ale já se zase nechci upínat jen na Olympiádu, sezona je dlouhá a jak jsi říkal, vrcholů tam je hodně. Co mě určitě láká, je MS v letech. Tím, že jsem teď změnil letovou fázi, tak se mi teď daří skákat i na těch velkých můstcích dobré tréninky a závody. Takže i na lety se těším. Ale nechci to směřovat ať už třeba k Turné, nebo k něčemu jinému. Chtěl bych, aby sezona celkově vypadala super, a doufám, že tam nějaká ta medaile přijde. Čtvrtých míst už tam bylo docela dost a čekání na úspěch je dlouhé. Určitě směřujeme k tomu, aby tam aspoň jednou ta bedna byla.

[b]Richard Schallert se v nedávném rozhovoru zmínil, že by si bradku neoholil ani po tvém olympijském triumfu, co by ho tedy muselo přimět k oholení?[/b]
Já si myslím, že tohle není o oholení, i kdyby někdo tu medaili získal, tak Richie je schopný si na vousy ještě pět let nesáhnout (smích). Myslím, že by to byla zajímavá podívaná, ale on zastává teorii, že kdo se holí, tak nevyhrává, takže je to taková jeho image. Patří to k němu a ani bych nechtěl, aby se holil.

[b]I mezi skokany se nadcházející volby řeší, a to zejména zásluhou Jakub Jandy, jenž kandiduje za ODS, jaký je tvůj názor?[/b]
Já politiku moc neřeším, neangažuju se v tom. Kuba je samozřejmě dlouholetým členem ODS a trošku tím žije. Samozřejmě mu přeju, aby to vyšlo, a vždycky chodím volit, protože to je moje občanská povinnost. Takže půjdu i teď, ale pořád nemám jasno, koho budu nakonec volit.

[b]A jaký tě čeká program do startu zimy?[/b]
Už minulý týden jsme absolvovali první skoky na ledové stopě v Ga-Pa. Bylo to pro mě dost překvapení, že to tam mají takhle brzy, ale byla to paráda. Teď tam jedeme znovu a pak zůstaneme taky v Oberstdorfu na ledové stopě. Do zimy máme ještě nějaká dvě soustředění a pak se bude čekat, kdy napadne první sníh. Dostali jsme informaci, že ve Wisle už dva týdny připravují můstek. Takže doufám, že třeba týden před SP už bude hotový a nechají nás tam skákat.

[b]Do Falunu, který nabízí připravené můstky již od poloviny listopadu, se tedy nechystáte?[/b]
Ne, to určitě ne, většinou se jezdilo do Lillehammeru, kde bylo hodně skokanů a ne úplně ideální počasí. Před svou nejlepší sezonou jsem byl na soustředění v Oberstdorfu na ledové stopě, pak jsem tři týdny neskákal a v Klingenthalu jsem byl schopný vyhrát, takže tohle mi asi vyhovuje nejvíc. Věřím, že si udržím pohodu, kterou mám teď.
Romanu Koudelkovi moc děkujeme za rozhovor a přejeme mu vytoužené zimní medailové žně.

[b][i]Foto: Roman Koudelka [/b](autor: Sabine Link)[/i]