Rozdílné názory na nový skupinový systém

Testování nového skupinového systému během letní Grand Prix ve Wiśle přineslo logicky hodně komentářů. Některým se systém líbil, jiným ne, ale většina byla spíše zdrženlivá. Sám ředitel závodů FIS Walter Hofer si byl vědom nedostatků a nápravu chce se sjednat už v Einsiedelnu.

Hofer: „Dostali jsme pozitivní zpětnou vazbu.“
Ředitel závodů FIS Walter Hofer na rovinu přiznává, že čekal něco trochu jiného: „Jsem opravdu šťastný, že máme léto pro testování nových věcí, protože teorie a praxe jsou dvě odlišné věci. Viděli jsme to ve Wiśle. Nejsme tam, kde jsme chtěli být ohledně informovanosti a musíme to napravit. První kolo samotné bylo zajímavé. Bylo by dobré, kdybychom byli schopní ukázat lépe skupiny a zároveň i celkové pořadí. Stále máme na čem pracovat, ale musím říct, že to bylo zajímavé a také jsme dostali pozitivní zpětnou vazbu. Teď zkusíme zlepšit to, co nefungovalo právě nejlépe.“

Změny přijdou neprodleně: „Nějaké změny uděláme už v Einsiedelnu. Hranice „to beat“ byla uzpůsobena celkovému pořadí, ale to nepomohlo, když šlo o rozhodnutí ve skupinách. To se musí změnit a také musí být častěji ukázáno celkové pořadí,“ nachází Hofer prostor pro zlepšení.

Kubacki: „Mnoho lidí už tři roky nerozumí tomu, o co ve skocích jde.“
Asi nejradikálněji se proti novému systému postavil polský skokan Dawid Kubacki: „Mnoho lidí už asi tři roky nerozumí tomu, o co ve skocích jde. Také tato novinka není pro diváky srozumitelná.“ S horší srozumitelností souhlasí i Němec Karl Geiger: „Dodnes nevím, jak ten systém funguje. Sice pořád platí princip skákat co nejlépe, ale diváci můžou tento systém těžko rozpoznat.“ Přidává se i vítěz prvního skupinového závodu Slovinec Peter Prevc: „Je to velmi zmatené.“

K novému systému má rozhodně co říct i Antonín Hájek, jelikož by se dotkl jeho oblíbených letů: „Mně se ten systém nezdá dobrý. Počítají se už i výsledky z kvalifikace, tak je chybou to nazývat kvalifikací, je to třetí kolo,“ poukazuje český rekordman.

Velta: „Je to mnohem férovější.“
Norům se nový formát zamlouvá: „Líbí se mi to, je to skvělé a mnohem férovější,“ řekl Rune Velta a souhlasil s ním i Tom Hilde: „Ten systém je odlišný, ale zajímavý. Jestli se to líbí divákům, tak mně také. Myslím, že je dobré, když je ve druhém kole méně závodníků. Je pak více času pro každého skokana.“

K názoru Norů se klaní i Marinus Kraus z Německa: „Ačkoliv mi nový systém moc nepomohl, tak věřím, že pro diváky je celkem atraktivní.“

Na zajímavější kvalifikaci poukazuje Polák Piotr Żyła: „Není to stálý systém, je to jen testováno pro lety, ale zdá se mi to zajímavé. Závodníci TOP10 skákali někdy kvalifikace v tréninkových kombinézách, ale teď je musí brát vážně.“

Ammann: „Nové věci by rozhodně měly být testovány.“
Legenda skoku na lyžích Simon Ammann dává novince šanci: „Vždycky je top skokan mezi prvními. Je to neobvyklé a mělo by to zůstat v testování. Zatím nemám jasný názor. Během mé kariéry bylo mnoho testů a já si rozhodně myslím, že by měly být nové věci testovány.“

Ammannům švýcarský kolega Gregor Deschwanden je zatím taky spíše neutrální: „Na konci je stále jeden vítěz a spousta poražených, ale mohlo by se stát, že diváci během závodu ztratí přehled.“

Obhájce celkového vítězství v letní Grand Prix Andreas Wellinger už přispěchal i s možným vylepšením: „Každý, kdo měl špatný skok v kvalifikaci, je vzadu i v celkovém pořadí. Ve fotbale byste mohli říct, že prohrává 0:2. Proto je to obtížné. Podle mě by mělo více smysl, kdyby šest nejlepších z každé skupiny šlo do dalšího kola a až tam by se jim přidaly body z kvalifikace,“ radí FIS německý závodník.

Kruczek: „Mít tři skoky je spravedlivé.“
Kouč Poláků Łukasz Kruczek zvážil pro a proti: „Mít tři skoky, to je spravedlivé. Nicméně jsem měl dojem, že diváci se přišli podívat na skoky, ale v prvním kole nevěděli, co se děje. Každý systém má dobré i špatné stránky. Myslím, že po jednom závodě je brzo na nějaká hodnocení. Jsou tu různé návrhy na vylepšení.“

Podle Poláka hrálo ve zmatenosti diváků roli i to, že kvalifikaci a první kolo dělily dva dny: „V Einsiedelnu je kvalifikace den před závodem, V Courchevelu v den závodu. To bude jiná situace. Je to jen test, nic není rozhodnuté a pokud budou negativní reakce, tak si myslím, že se od tohoto systému rychle upustí.“

Nový systém nezavrhuje Rakušan Gregor Schlierenzauer „Mohlo by to být zajímavé, ale musí se počkat, jak se to vyvine.“ To budeme moci sledovat již za dva týdny ve švýcarském Einsiedelnu.

Zdroj: fis-ski.com, skijumping.pl, skispringen.com, skokinarciarskie.pl
Foto: Walter Hofer (autor: Simona Horká)