Rozhovor s Jakubem Jandou před startem (doufejme) přelomové sezony

Zbývající čas do startu očekávané sezony 2018/2019 se dá měřit už jen v desítkách hodin, které nás dělí od úvodní štace v polské Wisle. Nedaleko přes hranice se pochopitelně vydají také čeští skokani, kteří jsou i přes tristní stav tuzemské infrastruktury dle svých slov na sezonu připraveni. Do Polska se vydá v létě důkladně prověřené kvarteto ve složení Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Čestmír Kožíšek a Viktor Polášek, které dle vlastních slov může reálně pomýšlet na bodované pozice. Pochvalují si zejména dobrou partu v týmu a také nové přilby značky Uvex, o které dle svých slov čeští skokani žadonili již čtrnáct (!) let. Dočkali se až nyní, kdy kormidlo českého skokanského úseku přebral Jakub Janda. Právě s ním Vám nyní přinášíme rozhovor.

[b]Loni jste říkal, že kariéra skokana na lyžích a funkce poslance se skloubit nedá. Jak lze zkombinovat funkce předsedy úseku skoků na lyžích a poslance?[/b]
(smích) Tady toto je obojí politika. Kdybych se měl připravovat kondičně, a pak ještě co se týká poslancování, tak by to skloubit nešlo. Dřív jsem trávil každý den v posilovně a říkal jsem si, že jak skončím se sportem, tak v posilovně budu minimálně třikrát týdně a pak jsem to omezoval – dvakrát týdně, pak na jednou týdně. A teď už jsem v posilovně nebyl dva měsíce… Takže to opravdu skloubit nejde. Co se týče „kariéry“, nebo spíš funkce předsedy a funkce poslance – bylo přede mnou pár poslanců, kteří tuto funkci vykonávali. Samozřejmě, je to náročné a nejvíc trpí rodina, protože toho času doma trávím minimálně.

[b]Jaké bylo prozatímní největší překvapení ve funkci?[/b]
Překvapení tam asi není žádné, protože když jsme s tímto týmem do toho šli, tak jsme věděli, že tam nějaké věci budou. Ty věci se nám potvrdily, je jich tam tedy daleko víc, ale bojujeme a já věřím, že situace sice není růžová, ale že se nám to vše v nejbližší době podaří stabilizovat.

[b]Vypíchnul byste nějakou zásadní věc, kterou bylo nebo je potřeba změnit?[/b]
My hlavně musíme zabezpečit reprezentaci, protože to je vrchol všeho. Potom když kluci budou skákat dobře a budou výsledky, tak budou také sponzoři, bude víc peněz a hlavně bude víc peněz na mládež. A teprve pak se podíváme na naší infrastrukturu, na můstky pro děti. Ve Frenštátu na Memoriálu byl pan premiér, všichni vidíme, že je to tam v žalostném stavu, Harrachov nám zavřeli, takže je na čem pracovat. Je to běh na dlouhou trať a já věřím, že za ty čtyři roky funkčního období se nám něco v tomto podaří udělat.

[b]Co tedy říkáte na aktuální chod reprezentace a plány do budoucna?[/b]
Nějaké výsledky tam jsou, je tam Roman Koudelka, ale my potřebujeme, aby nám v tom Světovém poháru bodovali minimálně tři kluci, nejlépe tedy bude, když nám bude bodovat šest kluků – když ta kvóta bude šest, a nejen tři nebo čtyři skokani.

[b]V Liberci se v minulých zimách neskákalo, bude to letos po zavření Harrachova jiné?[/b]
Toto je v jednání, na to ještě nejsem schopný odpovědět.

[b]V jednání byl také zahraniční šéftrenér, je stále v plánu?[/b]
Měli jsme jednu přihlášku do našeho konkurzu, bohužel jsme se ale nedomluvili na podmínkách. Hledáme dál, uvidíme, co bude. Momentálně je naše finanční situace taková, že si to dovolit ani nemůžeme.

[b]Jak to vypadá s mezinárodními závody v ČR?[/b]
V zimě se určitě žádné konat nebudou, ta je skrečovaná. Věříme, že příští rok v létě podaří jak Memoriál ve Frenštátě, tak Světový pohár v Liberci.

[b]Hodně se řešili také sponzoři, jak to vypadá s nimi – podpora firmy BWT zůstává beze změny?[/b]
Na tuto otázku by spíš odpověděl místopředseda Jan Baier, ale můžu říct, že tato spolupráce zatím funguje. BWT je náš stěžejní sponzor a já věřím, že naše smlouva dojde až do roku 2022, protože bez firmy BWT by skok na lyžích v ČR skončil.

[b]Rozpočet se celkově povedlo stabilizovat?[/b]
Samozřejmě jedeme v úsporném opatření. Věřím ale, že na zimu jsme finančně zabezpečeni.

[b]O skocích žen se nemluví tolik jako o těch mužských, jakou roli hrají v systému českého skokanského úseku?[/b]
U nás holky samozřejmě jsou. Máme tady šikovné holky, které podporujeme, a věřím, že půjdou postupně nahoru. Jsou tam mladé talenty, viz Ulrichová nebo Ptáčková. Takže věřím, že reprezentační trenér žen se s tím popere a tyto holky připraví do další olympiády. Se ženami se samozřejmě počítá a je cílem startovat v olympijském závodě v mixech.

[b]Chyběly vám někdy skoky na lyžích po konci kariéry?[/b]
Samozřejmě, že když jsem se na to v zimě díval a kluci se trápili, tak mi to na jednu stranu bylo hrozně líto. Na tu druhou jsem byl ale rád, že tam nejsem. Párkrát už jsem toto zažil a vím, jaká atmosféra asi v tom týmu byla, takže jsem v tu chvíli byl rád, že nejsem součástí. Já jsem byl vždycky ten šprýmař, a když něco takového přišlo, tak jsem z této situace uměl nějak vybruslit a kluky povzbudit. Teď jsem je mohl povzbuzovat už jen telefonicky a i ohlasy kluků, jestli bych s tím něco neudělal, mě přesvědčily – do poslední chvíle jsem nebyl rozhodnutý, že budu kandidovat na předsedu. Myslím, že z této pozice toho můžu dělat vlastně nejvíc.

[link=http://www.czech-ski.com/skok-na-lyzich/aktuality/roman-koudelka-velka-zmena-je-ze-mame-vybornou-partu-snad-nam-to-pomuze]Rozhovor s Romanem Koudelkou před startem zimní sezony pro web czech-ski[/link]

[link=http://www.czech-ski.com/skok-na-lyzich/aktuality/utok-na-body-hned-ve-wisle-je-to-realne-priprava-tomu-odpovida-veri-polasek]Rozhovor s Viktorem Poláškem před startem zimní sezony pro web czech-ski[/link]

[i][b]Foto: Jakub Janda [/b](autor: Maja Gara)[/i]