Runggaldier: „Jsem nesmírně šťastná!“

Dvacetiletá italská skokanka Elena Runggaldier prožila letos svou nejúspěšnější sezónu. K titulu juniorské šampionky z Hinterzartenu loňského roku přidala několikanásobná národní mistryně ze severoitalského městečka St. Christina in Gröden v únoru do své sbírky kov ještě cennější.

Předzvěstí výborné sezóny bylo již vítězství na letním CoC v Liberci. V zimě Elena absolvovala 11 z 20 závodů Kontinentálního poháru, v nichž ukořistila 338b a 12. příčku v celkovém pořadí, což je prozatím TOP umístění v Elenině kariéře. Během sezóny vystoupala poprvé na stupně vítězů v CoC – dvakrát na nejnižší pódiový stupínek (Notodden a Zakopane). Výborně se mladá Italka předvedla i při Univerziádě v tureckém Erzurumu, kde v okleštěném poli závodnic triumfovala.

Sezona vyvrcholila však až historicky druhým mistrovstvím světa ve skocích na lyžích žen v norském Oslo. V Mekce klasického lyžování na můstku Midtstubakken zahaleném v bílém plášti mlhy vystoupala Elena na druhý stupínek pro mistrovskou stříbrnou medaili. „Ano, letos jsem měla dobrou sezonu. Samozřejmě stříbrná medaile v Oslo byla tím největším úspěchem vůbec. Po opravdu špatném závodu na MS v Liberci roku 2009, jsem za tento rok zase o něco šťastnější,“ prozradila Elena.

Podmínky při mistrovském závodě nebyly jednoduché.. Můstek byl zahalen v mlze. Byl to pro Tebe velký handicap?
Byla jsem připravená. Věděla jsem, že je možné, že budeme skákat ve velké mlze, nebyl to pro mě handicap. Jediná věc, která pro mě nebyla moc příjemná, byla, že jsme neviděly všechny ty lidi dole pod můstkem. Ale mohly jsme je vidět potom na ceremoniálu. Bylo to úžasné.

Byla jsi před druhým skokem pod velkým psychickým tlakem? Přece jen titul druhé nejlepší skokanky na světě byl velká výzva..
Ne. Sama na sebe jsem vyvinula velký tlak před prvním skokem. Poté už jsem byla klidná. Jen jsem si chtěla užít atmosféru a věděla jsem, že mezi mnou a třetí závodnicí byl velký rozdíl, takže jsem nebyla pod žádným tlakem.

Na MS v Liberci před dvěma lety jsi zaujala 32. příčku, v Oslo 2. Tvá výkonost roste. Změnila jsi nějak trénink, práci s trenérem, nebo je to výsledek soustavné práce?
Ano, v Liberci jsem byla opravdu hodně zklamaná. Podmínky byly těžké, sněžilo a nebyla jsem psychicky dost silná. Minulý rok jsem tvrdě trénovala a letos jsem byla odměněna medailí.

Stříbro z MS je velkým důvodem k radosti a také k oslavě. Chystáš nějakou oslavu mistrovského úspěchu?
Když jsem se vrátila domů, uspořádala jsem velkou party s lidmi z našeho města. Bylo to moc milé. Ale samozřejmě to ještě oslavím s přáteli.

Příští rok by se měl rozjet Světový pohár také pro ženy. Ženský skok se tak v nejvyšší soutěži vyrovná mužskému. Co si od SP slibuješ? Myslíš, že Kontinentální pohár bude mít stále ještě význam?
Jsem nesmírně šťastná, že budeme mít Světový pohár! Je to pro ženské skoky na lyžích velmi důležité, stanou se populárnějšími. Myslím, že Kontinentální pohár žen bude mít stejnou důležitost jako nyní Kontinentální pohár mužů.

Italské skokanky patří v Kontinentálním poháru mezi silné týmy, zatímco v mužském Světovém poháru patří Itálie spíše ke skokanským trpaslíkům. Jsou v Itálii skoky žen více populární?
Úroveň skoků na lyžích mužů je zajisté vyšší než ženských. Nevím, které jsou teď nejpopulárnější. Možná se něco změní mou medailí 🙂

Foto: Elena Runggaldier (zdroj: olimpiadi.blogosfere.it)