Ruský skokan se postavil Putinovi. Během dvaceti minut si pro něj přijela policie

Za poslední rok už jsme si zvykli na neúčast ruských a běloruských reprezentantů ve světovém lyžování. O pozornost si však nedávno řekl sedmnáctiletý skokan na lyžích z Nižního Novgorodu, který se zúčastnil demonstrace proti ruské agresi na Ukrajině. Sportovec se záhy veřejně rozpovídal o tom, co se stalo poté, co byl zadržen policií.

Bušujev mezi zadrženými, otec se jej nezastal a naopak přidal směšnou výpověď
V den prvního výročí ruského útoku na Ukrajinu se po celém světě konaly početné demonstrace k vyjádření nesouhlasu s barbarskou válkou či solidarity s oběťmi. Nejinak tomu bylo také v zemi agresora, pročež tam bylo následně zadrženo více než 50 lidí.

Jedním z lidí, kteří upoutali pozornost ruských služeb, byl na první pohled nenápadný mladý muž, který 24. února stál v centru Nižního Novgorodu s cedulí s nápisem „Ne válce. Ne šílenství“. Jednalo se o sedmnáctiletého Denise Bušujeva, skokana hájícího barvy místního klubu, který reprezentují také Denis Kornilov či Roman Trofimov. Mladík tvrdí, že na místě stál asi dvacet minut a lidé většinou na jeho projev reagovali překvapivě pozitivně.

Bušujev popsal své zážitky místním médiím: „Po dvaceti minutách se objevili policisté, kteří mě odvedli do dodávky. Jeden z nich mě začal vyslýchat, byl trochu agresivní a strkal do mě. Potom mě odvezli na policejní stanici. Snažil jsem se mluvit co nejméně, takže jsem přiznal jen to, že jsem proti válce. Dále mi vzali telefon a prolustrovali všechny mé aplikace. Po čtvrt hodině mi jej vrátili s tím, že jsem se přihlásil k nějaké extremistické organizaci. Celou dobu se ze mě pokoušeli dostat, jestli jsem to dělal na něčí objednávku,“ uvádí zdroj Zona.Media.

„Zeptali se mého otce, co si o mém chování myslí. Samozřejmě mě začal pomlouvat. Říkal, že jsem v posledním roce přečetl spoustu knih a že se uzavírám do svých myšlenek a nápadů. Rozhodnutí o tom, co se mnou bude, padlo dost rychle. Byl jsem potrestán pokutou ve výši 50 000 rublů a také mě umístili na jakýsi black list. Obávám se, že by mohlo následovat vyloučení ze sportovní školy,“ dodal Bušujev.


„A tady je demonstrace na hlavní ulici Nižního Novgorodu Bolšaja Pokrovskaja. Lidé, kteří v sobě nacházejí sílu a odvahu dnes v Rusku protestovat. ❤️❤️❤️“

Dne 24. února uplynul rok od ruské invaze na Ukrajinu. Dosud se kvůli obavám z možných následků odvážilo statečně postavit ruskému diktátorovi Vladimíru Putinovi jen málo sportovců. S přesností se nedá odhadovat ani to, jak nakonec dopadne výše zmíněný případ.

Zdroj: www.zona.media
Sekundární zdroj: https://www.sport.pl/skoki/

Foto: Denis Bušujev (zdroj: Twitter @sadomowski)