Šance na záchranu harrachovských můstků existuje!

harrachov

Jinak poklidný týden rozbouřila hned na jeho začátku poměrně překvapivá zpráva. Do Harrachova se mají vrátit závody Světového poháru! Zbožné přání fanoušků, které se už zdálo být jako naprosto nereálné, možná není tak úplně daleko, jak se mohlo v posledních letech zdát. V minulém týdnu tuto zprávu přinesl regionální deník.cz, později ji přebral i polský skijumping.pl. Možnost nahlédnout za oponu příprav plánované rekonstrukce Vám nabízíme dnes i my!

Nejdříve ale je nutné připomenout, zda bychom dnes vůbec mohli hovořit o možnosti vrácení závodů na Čertovu horu nebýt prosince 2020, kdy se po několikaleté pauze za pomoci srdcařů s velkým S – bratrů Slavíků vrátil skokanský život zpět na harrachovskou K-90. Po dvouleté pauze se tak stal opět jediným provozuschopným můstkem v ČR během zimních měsíců. Po letech chátrání by se k němu mohl přidat i jen několik set metrů vzdálený můstek K-125, na němž se poslední mezinárodní závod uspořádal před dlouhými 12 lety (vítězem individuálního závodu se tehdy stal Němec Richard Freitag).

V říjnu loňského roku v období po komunálních volbách se dostal do vedení města Harrachova Tomáš Vašíček, který do této doby zastával pozici místostarosty. Po nástupu do nové funkce prohlásil i jako jeden ze svých hlavních cílů zahájení prací na rekonstrukci velkého můstku, za účelem opětovného pořádání velkých akcí typu Světového poháru.

O tři měsíce později, tedy letos v lednu na zasedání městského zastupitelstva oznámil, že již probíhají jednání se svazem lyžařů, krajem i FIS o navrácení závodů zpět na velký harrachovský můstek K-125.

„Máme tady ambiciózní cíl, který jsme projednali jak se svazem lyžařů, FIS tak i Libereckým krajem, uspořádat světový pohár na K-125 v roce 2025. Já doufám, že se nám to Všem povede. Myslím si, že tento projekt je velice důležitý. Jedná se o dlouhodobý projekt, chceme, aby nám FIS přislíbila na osm let při nejmenším čtyři světové poháry a jedno mistrovství světa. To je to o co se tady snažíme… „

Přepis proslovu Tomáš Vašíčka ze zastupitelstva konaného 11. ledna 2023

Polský areál jako cesta pro rozvoj Harrachova
Abychom pochopili celkový rozměr těchto plánů, musíme se podívat za hranice. V polských Jakuszycích byl během loňského léta otevřen nový lyžařský areál s biatlonovou střelnicí, který nabízí velice profesionální podmínky jednak pro přípravu sportovců i amatérů, tak pro konání mezinárodních soutěží. Právě jedním z plánů je propojit Harrachov s Jakuszycemi pomocí pěší cesty, která by se dala v zimě využít pro běžkování, a tím tedy českou část Krkonoš ještě více otevřít i našim východním sousedům.

„Je to něco, co může být pro Harrachov důležité. Spojení s Polskem sem může přivést další návštěvníky,“ citoval v prosinci loňského roku harrachovského starostu portál novinky.cz.

Lyžařský areál a opravené harrachovské můstky by pak mohly sloužit jako sportoviště pro případné Mistrovství světa v klasickém lyžování. Snem polské strany je dokonce konání zimních olympijských her ve společné spolupráci třech zemí, kdy by se některé disciplíny mohly odehrávat ještě v Německu.

Snem na té české straně je kromě rekonstrukce všech můstků i přebudování velkého můstku na novou kategorii s konečnou velikostí HS167. V této kategorii již proběhla jednání s FIS, které se tento nápad zamlouvá, i z toho důvodu, že by se mohlo jednat o dobrý přechodový můstek pro nezkušené závodníky a závodnice, které až donedávna na mamutech startovat vůbec nemohly.

Jednou z cest financování projektu rekonstrukce harrachovských můstků má být plánovaný prodej areálu bývalé celnice, která se nachází přímo na cestě mezi Harrachovem a Jakuszycemi. V souvislosti s otevřením sportovního centra v Dolním Slezsku, se nabízí předělání celnice na hotelový komplex, či jiné ubytovací kapacity.

První pokus o její prodej skončil neslavně – nikdo se do aukce nepřihlásil. Druhý pokus již kupce našel, avšak podmínkou investora je změna územního plánu, která by novou výstavbu umožnila. Územní plán bude muset ještě projednat město Harrachov, které by prostředky získané z prodeje rádo použilo jako vstupní kapitál pro rekonstrukci můstků.

To, že město chce pohnout se záchranou můstků nám potvrzuje starosta Vašíček: „Jako město Harrachov chceme již v letošním roce významnou finanční částkou podpořit zahájení rekonstrukčních prací. Věříme, že se k nám připojí jednak Liberecký kraj tak i Národní sportovní agentura.“ Odhadovaná finanční náročnost rekonstrukce velkého můstku činí přibližně 33 miliónů Kč, prodejem celnice by se mohl získat až dvojnásobek.

I přestože technický stav můstku odpovídá tomu, že se již 10 let nepoužívá, obnova za účelem pořádání závodů SP, není až tak nerealistická. I díky tomu, že je nájezd přírodní, by neměly práce být tak finančně náročně, vysvětluje nám samotný Josef Slavík z ASM Harrachov.

„Všichni si uvědomují důležitost návratu soutěží do Harrachova, s realizací by se mělo začít co nejdříve po odsouhlasení projektu. Sám starosta je připraven nastartovat práci na samotném projektu ještě letos,“ dodává nám na optimismu Slavík.

Zda se podaří vrátit světovou špičku do Harrachova vidí Josef Slavík pozitivně. „Věřím, že se brzy začne s rekonstrukcí. Situace je nyní reálná, zájem má Město Harrachov, Liberecký kraj, svaz lyžařů, FIS i polská strana, “ říká Slavík. „Tento společný zájem a nadšení tu dříve nebyl. Je potřeba příznivou situaci využít a všichni proto musíme udělat maximum.“

Pohled samotných aktérů – Josefa Slavíka z obecně prospěšné společnosti ASM Harrachov a starosty Tomáše Vašíčka Vám přineseme v nejbližších dnech.

Foto: Areál velkých můstků Čerťák – prosinec 2022 (autor: Jiří Korbel)