Skok na lyžích žen zaznamenal v posledních dvou letech velký pokrok. V letošní sezoně si navíc skokanky prožily několik poprvé a už hrdě vzhlížejí k dalšímu milníku, kterým budou olympijské hry v roce 2014. Ale nejprve se ještě vraťme k právě skončené sezoně 2012/2013 a druhému ročníku SP žen, kterému kralovala šestnáctiletá Japonka Sara Takanashi.
Sezona druhého SP, mistrovství světa a velkých premiér
Sezona 2012/2013 nenabídla skokankám mnoho prostoru k odpočinku. Druhý ročník SP čítal šestnáct individuálních závodů SP, což je o dva víc než v prvním. Začalo se v norském Lillehammeru, kde byla aplikována první novinka – smíšený týmový závod. Společně s muži si skokanky v prosinci, tentokrát v individuálních kláních, odbyly generální zkoušku na olympijském můstku v ruském Soči. Ohlasy z tamního skokanského areálu nebyly pozitivní, ovšem i tak byly body ve dvou závodech rozdány. Po krátké zastávce v rakouském Ramsau am Dachstein se pole závodnic přesunulo do Německa. Po dvou soutěžích hostily Schonach a Hinterzarten.
Poté nastala ve SP dvoutýdenní pauza, kterou vyplnil juniorský šampionát v českém Liberci. Ze středu Evropy se většina žen vypravila do dalekého Japonska, kde se představily v Sapporu a Zao. Výbornou diváckou kulisu a atmosféru si skokanky pochvalovaly ve slovinském Ljubnu, kde ženský skok očividně táhne. Tolik fanoušků co ve Slovinsku se neobjevilo ani při třetím MS v historii, které se odehrálo ve Val di Fiemme, respektive Predazzu. V Itálii zlatem překvapila favorizovanou a nakonec stříbrnou Takanashi i celý svět Američanka Sarah Hendrickson. V premiérovém smíšeném klání na MS byla ale Takanashi základním stavebním kamenem japonského družstva k zisku zlatých medailí.
Foto: Pódium individuálního závodu MSJ 2013 (autor: )
Po MS čekaly závodnice poslední dvě soutěže na severu Evropy. S Trondheimem opustily ženy také několikaletý stereotyp na středním můstku a v Oslu se představily na velkém. Finále SP, kterého se podobně jako u mužů účastnila třicítka nejlepších z hodnocení seriálu, korunovaly dlouhé skoky na věhlasném Holmenkollenu.
Takanashi sesadila loňskou královnu Hendrickson
Po tom, co se ve druhém klání v Hinterzartenu zranila Daniela Iraschko, proměnila se sezona 2012/2013 v boj mezi Sarou Takanashi a Sarah Hendrickson. Křišťálový globus za prvenství ve SP po zásluze převzala Sara Takanashi (1 297 bodů). Letošní bilance šestnáctileté Japonky je úctyhodná. Ve třinácti závodech ze šestnácti vystoupala na stupně vítězů, z toho v osmi na nejvyšší stupínek. V takřka dokonalém zápise vyčnívá nejhorší 12. pozice ze Sappora. Mimo to se Sara v Liberci stala juniorskou mistryní světa, individuální titul ze seniorského šampionátu jí ale chybí. Ten Saře uzmula Sarah Hendrickson. Takanashi ale z Val di Fiemme neodjela s prázdnou, se smíšeným japonským týmem vybojovala zlato a v individuálním klání stříbro.
Královna prvního ročníku SP, Sarah Hendrickson, se musela tentokráte spokojit s konečným druhým místem (1 047 bodů). Osmnáctiletá Američanka se v deseti závodech vešla do top trojky, z toho 4x triumfovala. Vrcholem pro ni bylo zlato na MS. O třetí příčku bojovaly až do samého finále Coline Mattel a Jacqueline Seifriedsberger. Francouzka (823 bodů) nakonec třetí pozici před čtvrtou Rakušankou (817 bodů) uhájila. Páté místo v pořadí SP obsadila pětinásobná vítězka hodnocení CoC, Anette Sagen. Norka, která je považovaná za průkopnici ženského skoku, mohla pomýšlet i výše. To by ale nesměla vynechat čtyři klání. Kromě prvních pěti skokanek dokázala v této sezoně zvítězit také 10. Daniela Iraschko (390 bodů), která ale kvůli zranění kolene ukončila sezonu předčasně.
Foto: Coline Mattel (autor: Simona Horká)
Katja Požun držela nejvýše prapor slovinského týmu. Jejím nejlepším umístněním byla sice „až“ čtvrtá příčka, na druhou stranu ale podávala vyrovnané výkony a jen dvakrát se objevila mimo top 10. Za zisk 499 bodů jí patří 6. pozice před sedmou Carinou Vogt, která byla jedinou Němkou mezi elitní dvacítkou (481 bodů).
Američanky ovládly pořadí národů
Nemalou měrou pomohla k titulu v týmovém hodnocení SP Sarah Hendrickson. O další významnou část z celkových 2 260 bodů se ale postaraly i její týmové kolegyně, zejména 8. Lindsey Van (432 bodů) a 9. Jessica Jerome (422 bodů). Za Američanky se zařadily vyrovnané Slovinky (2 041 bodů) v čele s Požun, kterou do top 30 doprovodily 11. Špela Rogelj (387 bodů), 14. Urša Bogataj (338 bodů), 15. Eva Logar (284 bodů), 16. Maja Vtič (244 bodů) a 17. Anja Tepeš (228 bodů). Třetí skončilo japonské družstvo (1 930 bodů).
Foto: Lindsey Van (autor: Michaela Vondrášková)
Top český výsledek zásluhou Michaely Doleželové
V právě skončené sezoně dokázala bodovat jen jediná Češka. Michaela Doleželová nastoupila jen do devíti závodů, z nichž ukořistila 37 bodů. I tak je její 39. místo v konečném pořadí nejlepším dosavadním českým výsledkem. České maximum Michaela pokořila také na juniorském šampionátu v Liberci, kde se skončila osmá. V Schonachu vyrovnala 17. pozicí top výkon v závodech SP. Jen na seniorském mistrovství světa nezlepšila 29. příčkou předchozí umístění. V šesti kláních se představila i Vladěna Pustková, jež se ale ani jednou mezi třicítku bodujících nevešla.
Foto: Michaela Doleželová (autor: Simona Horká)
Hodnocení Světového poháru žen 2012/2013
Pořadí národů žen 2012/2013
Hlavní foto: Sara Takanashi (autor: Simona Horká)