Sarah Hendrickson: „Myslím, že hodně lidí by to už dávno vzdalo“

Během skokanského prodlouženého víkendu ve Frenštátu pod Radhoštěm jsme kromě Sary Takanaši vyzpovídali také její dosud nejvážnější vyzyvatelku – Sarah Hendrickson. Nyní třiadvacetiletou Američanku však poslední čtyři roky soužila zranění, kvůli kterým se dlouho nemohla měřit s nejlepšími. O jejím zdravotním stavu, severoamerickém skoku, ale také o děsivém zážitku na třicet let nepoužívaném můstku si můžete přečíst na následujícíh řádcích.

[b]Ve Frenštátu jsi byla úplně poprvé. Jak se ti tu líbilo?[/b]
V Česku už jsem nebyla opravdu dlouho, od posledních závodů v Liberci (ženské závody byly v Liberci naposledy k vidění v rámci MS juniorů 2013, pozn. red.). Takže je dobré být zpátky a já osobně moc rád skáču na nových můstcích, což tenhle samozřejmě je. Je hezké, se zase podívat někam jinam.

[b]Na severoamerickém šampionátu jsi skončila až desátá, podobné příčky jsi však získala i během LGP. Co se od té doby změnilo? [/b]
Na našem mistrovství jsem jela z nižšího nájezdu, protože jsem chtěla šetřit svoje koleno. Řekla bych, že americký šampionát není příliš reprezentativní z hlediska výsledků. Takže jsem k tomu přistupovala opravdu v klidu. Ale myslím, že jsem teď na dobré úrovni a s dosavadními výsledky jsem tu spokojená.

[b]Teď už je tvé koleno v pořádku?[/b]
Ano, moje koleno už mělo pět operací, takže si prošlo skoro vším. Já mu ale věřím a je stále silnější, což je skvělé.

[b]Měla jsi možnost skočit si v New Hampshiru na desítky let nepoužívaném můstku, který už od pohledu vypadá děsivě. Jaké to bylo?[/b]
Bylo to opravdu „cool“, protože to opět spojilo tamější starší komunitu. Jejich rodiče a prarodiče na tom můstku skákali. Bylo to opravdu něco speciálního. Po pro mě těžkých dvou letech kvůli všem zraněním jsem si tím zase připomněla, proč tolik miluji skoky na lyžích. Bylo to trochu bláznivé a riskantní, ale opravdu jsem si to užila.

[b]Američané chtějí oživit někdejší mamut Copper Peak v Ironwoodu a mluví se i o stavbě zcela nového areálu v Minnesotě. Chtěla by sis tam také skočit?[/b]
Určitě, je opravdu skvělé, že máme tuhle iniciativu a nápady, jak vylepšovat úroveň skoků v USA. Samozřejmě to tam není tolik populární sport, takže to musíme podporovat naplno a během několika let se snad tyhle plány naplní. Rozvoji skoků v USA by to moc pomohlo.

[b]Americké dívky bývaly velmocí, nyní je to o poznání slabší. Kde jsou příčiny?[/b]
Je to taková přirozená součást pokroku našeho týmu, tři naše zkušenější skokanky ukončily kariéru, takže je přirozené, že se tam vytvořila mezera. Ale myslím, že máme čtyři silné holky a všechny máme potenciál být pravidelně v top 20 s tím, že dvě mají velkou šanci být v top 10. Určitě tedy musíme zapracovat, ale je tam velký potenciál.

[b]Poslední dobou vás výsledkově začíná ohrožovat kanadský tým, těší vás to?[/b]
Určitě ano, je skvělé vidět posun jejich mladších holek. Úzce s nimi spolupracujeme a trénujeme, podobně jako muži. Takže pro nás to není ohrožení, ale jsme spíš jeden severoamerický tým.

[b]Ženy v zimě poprvé v historii zažijí soutěž družstev. Bude to pro tebe dodatečná výzva?[/b]
Ano, myslím, že pro nás je opravdu skvělé je mít. Některé země mají možná 2-3 holky na slušné úrovni a tohle na ně vytvoří zdravý tlak a budou chtít dostat další na dobrou úroveň. Myslím, že to pomůže k růstu našeho sportu. Samozřejmě, jsme individuální sport, ale tohle může týmy spojit a vytvořit příležitost pro více spolupráce. Většinou spolu sice spolupracujeme, ale nakonec každá skáčeme sama za sebe. Takže týmové závody nás mohou stmelit a myslím, že jsou přínosné pro všechny.

[b]Jaké jsou tvé cíle pro nadcházející olympijskou sezonu?[/b]
Mým cílem a snem je v Koreji vyhrát medaili. Samozřejmě ještě musím hodně pracovat, aby to vůbec bylo reálné. Ale nyní jsem ráda, že konečně můžu skákat naplno a jak jsem říkala, bylo to pro mě poslední dobou hodně těžké. Jdu tedy krok po kroku a jsem ráda za to, kam jsem se dostala. Myslím, že hodně lidí by to už dávno vzdalo, po všech operacích, jaké jsem měla. Zkrátka si užívám skoky na lyžích a jsem ráda za pokrok, jaký jsem udělala.

Saře Hendrickson mnohokrát děkujeme za rozhovor a přejeme jí ve zdraví prožitou olympijskou sezonu.

[link=https://www.youtube.com/watch?v=nIH01DgMOnI]Skok Sary Hendrickson na můstku Nansen v New Hamsphiru[/link]

[i][b]Foto: Sarah Hendrickson [/b](zdroj: skijumping.pl)[/i]