Schlierenzauer nejpopulárnějším skokanem

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) ve spolupráci s německým institutem EBS zveřejnila výsledky průzkumu, který se konal v létě letošního roku. Jeho cílem bylo zjistit, kteří skokané na lyžích se u fanoušků těší největší oblibě. Jako vítěz vyšel z ankety 21-letý Rakušan Gregor Schlierenzauer.

Ten získal celkem 11,4% hlasů dotazovaných fanoušků. Do elitní trojice jej doprovodili Simon Ammann (9,8%) a jeho týmový kolega Thomas Morgenstern (7,6%). Účastníci ankety měli udávat, zda v jejich rozhodování hrálo roli skokanovo charizma, talent, sportovní úspěchy, národnost, vzhled či věk. První tři kritéria byla vůbec nejdůležitějšími při výběru favoritů v anketě. Pro ženy je pak nejvíce rozhodující vzhled skokana, stejně tak pro respondenty z východní Evropy a Skandinávie.

Není překvapením, že v některých zemích jsou populárnější zahraniční skokané. Například ve Finsku Schlierenzauer porazil i domácí borce Matti Hautamäkiho nebo Janne Ahonena. V Rusku zase s 21% hlasů zvítězil před domácí nadějí, nedávno zesnulým Pavlem Karelinem. Fanoušci si také volili své nejoblíbenější skokany zhruba stejné věkové kategorie, jako jsou oni sami. Rakušané Schlierenzauer (20%) i Morgenstern (10%) vedou mezi nejmladšími účastníky průzkumu. U fanoušků ve věku 20-35 let jsou populární spíše starší závodníci: Martin Schmitt a Simon Ammann. Ve skupině 36-50 let vybralo 11% dotazovaných jako nejoblíbenějšího finskou legendu Janne Ahonena.

Zdroj: skijumping.pl
Foto: Gregor Schlierenzauer (autor: Michaela Vondrášková)