Schlierenzauerův double,Koudelka zastaven

Smolná sobota v českém podání se dočkala pokračování. Po neúspěchu v přeloženém závodu se ani večer Čechům nezadařilo tak, jak by podle jejich aktuální formy mělo. Nejlepším výsledkem bylo 21. místo, které si opakovačkou vydobil Borek Sedlák, ovšem na úkor 30. Romana Koudelky. Ten byl ve druhém kole jako průběžně 11. muž zastaven jury a vpuštěn do stopy až po nekonečném čekání a snížení nájezdu.

Ani opakování více než dvacítky startujících však nedokázalo ohrozit vedoucí pozici Gregora Schlierenzauera, kterou pracně získával ve finálovém kole výkonem 126m od krajana Wolfganga Loitzla. Loitzl sice postoupil z 1. místa, ale na pódiu se ve výsledku neobjevil. Jaké nadšení pak panovalo u polského publika, když famózním skokem 130m Lukasz Rutkowski získal jak titul Man of the Day, tak domácí bednu. Jeho barvu však určil posledním soutěžním skokem Michael Uhrmann, který v opakovaném pokusu pokořil 131m a získal stříbro.

Jen dva Češi na bodech a to až ve třetí desítce

Závod se vzhledem k nabytému sobotnímu programu odehrál bez předchozí kvalifikace i zkušebního kola a na start se v téměř mrazivém, zimu připomínajícím večeru postavilo 54 závodníků. Polská národní skupina se vynechala. A to vše kvůli urychlení, které stejně ve druhém kole pozbylo smyslu. Pára od úst šla pomalu odcházejícím fanouškům až přes půl jedenáctou.

Přestože první kolo závodu proběhlo vcelku hladce, vezme-li se v potaz katastrofální průběh odpoledního závodu, začarovaný osud nakonec stejně došel do svého úplného naplnění. Je finále, na můstku zbývá poslední jedenáctka a mrznoucí obecenstvo, které sužovaly nenadále nízké teploty podtatranského okolí, se těšilo na vrcholné pokusy a následné grogy u přilehlých stánků. Na lavičce sedí Roman Koudelka a … neletí. Je odvolán a znovu nasazen, zase sundán ze stopy. Povětšinou flegmatický trenér Richard Schallert se již zdá být nasoptěný.

A pak jury vyřkne nemilosrdný ortel. Sníží nájezd a pošle již odskákané závodníky zpět nahoru. Nakonec si jen tak pustí Romana a prokřehlý Čech předvádí pouhých 116,5m. Namísto skoku do TOP10 tak padá až s výkony 121,5m a 116,m na 30. místo. Opakování kola alespoň lehce zvýhodnilo pozici Borka Sedláka. Ke 119,5m z první rundy nejprve připojil 123,5m, při snížení nájezdu se však této hranici znovu přiblížil a se 123m zaujal 21. příčku.

Tyto průtahy nepoznamenaly českou trojici Vaculík, Cikl, Matura, jako nepostupující již v té době stáli převléknuti pod můstkem a čekali na dva týmové kolegy. Ondřej Vaculík obsadil 36. příčku, podobnou pozici by nebýt diskvalifikace za nevyhovující kombinézu získal také Martin Cikl. Janu Maturovi se závodní skok vůbec nevyvedl, 107,5m jej odsoudilo až na 48. místo.

Lídrem Rakušan a Schlierenzauer to není…

Rozpaky se po prvním závodě notně vznášely v ovzduší a částečně se opakující opatrnost s nájezdem míchala i s pořadím večerního klání. Dlouhých jedenadvacet skoků vydržel na pozici vedoucího muže Nor Kenneth Ganges s výkonem pouhých 120,5m a ani nový lídr Rakušan Martin Koch (120,5) nepřevedl skok delší. Záhy poté se do skoku „opřel“ Tom Hilde, ale 122m také diváky příliš neoslnilo.

První skutečně daleký skok předvedl až Wolfgang Loitzl a jeho 131,5m kupodivu stačilo na udržení vedení až do konce prvního kola. Marně se o skalp snažili Thomas Morgenstern (124m) či Simon Ammann (125,5m), v porovnání s Loitzlem však vypadali směšně. Od Gregora Schlierenzauera (129,5m) se očekávalo, že svůj skok natáhne minimálně do vzdálenosti staršího krajana, pan „Žlutý trikot“ však také Loitzla nesestřelil a postoupil jako druhý před třetím Bjoernem Einarem Romoerenem (126m), norský vítěz jediné zakopanské kvalifikace.

Opakování obralo nejen Koudelku

Finálové kolo se rozjelo bez sebemenšího zádrhelu a fanoušci se radovali z dlouhého pokusu domácího Marcina Bachledy (129,5m). Neopomněli ocenit ani excelentní výkon Rakušana Martina Kocha, který využil příznivých podmínek k dobytí značky 136m či 132,m Němce Martina Schmitta. A jaké pak způsobili pozdvižení, když se přes 130m přehoupla také dorůstající polská naděje Maciej Kot (131m) a další mladý závodník z domácí stáje Lukasz Rutkowski (131,5m). Výbuch euforie pak pokračoval také u německých kolegů, Michael Uhrmann úspěšně atakoval Kochovo vedení výkonem 135m. Pak se jury zalekla a když se na lavičku posadí český závodník, proč ho neposlat zase zpět. Výsledek marného českého snažení po následném restartu je již znám.

Z okna č. 12 se tedy přehazovalo na jedenáctku a stejně jako Roman i poslední desítka měla s novým nájezdem problémy. Pouze tři závodníci překonali hranici 125m a vítěz prvního kola Wolfgang Loitzl dokonce se 118m spadl na 5.příčku. Stejně jako 4. Simon Ammann se také průběžně druhý Gregor Schlierenzauer trefil na 126m a jako nový lídr závodu musel čekat na výkony dvou třetin startovního. Čekání se ovšem vyplatilo.

Své veleskoky nezopakovali sedmý Martin Koch (ze 136 na 126,5m), desátý Martin Schmitt (ze 132,5 na 126m) ani čtrnáctý Maciej Kot (ze 131m na 125m) a zdálo se být velmi jasné, kdo si po čtyřech hodinách zopakuje poslech své národní hymny. Předpokládalo se, že Rutkowski i Uhrmann také zklamou. Ovšem předpoklad byl naprosto milný a v závěru se strhla senzační podívaná. I přes snížený nájezd Lukasz Rutkowski vykřesal 130m a polský kotel jen zahučel vztek celý bez sebe, že na Schlierenzauera nestačí. A pak další famózní výkon, 131m Michaela Uhrmanna.

U můstku se náhle utišil veškerý hukot klaksonů a frkaček, všem blesklo hlavou, že tohle už by na Rakušana stačit mohlo. O prsa, ale mělo. Další předpoklad však znovu nevyšel a Gregor Schlierenzauer zvítězil v zakopanském jednodenním doublu s náskokem více než šesti bodů na opět stříbrného Uhrmanna. Nyní už držitel záviděníhodné fazóny upevnil vedení na čele Grand Prix na rozdíl 155 bodů před druhým Andreasem Koflerem.

Kompletní výsledky druhého sobotního závodu

Na úterý připravujeme komentáře českých skokanů a zajímavosti z tiskové konference.

Foto: Gregor Schlierenzauer (zdroj: skijumping.pl)