Schlieri dúfa v nemecko-rakúsky duel

Gregor Schlierenzauer pred začatím svojej siedmej sezóny Svetového pohára porozprával v exkluzívnom rozhovore pre nemecký portál o svojej túžbe z duelu, o jeho protestom liste pre FIS a o plánoch v jeho kariére. Ako väčšina rakúskeho tímu, Gregor Schlierenzauer nemal tento rok veľmi priaznivé karty. Počas Letnej Grand Prix v Hinterzartene bol diskvalifikovaný kvôli príliš veľkému obleku, nastúpil iba v Hinzenbachu a Klingenthale.

Nedávno, rakúsky skokan poukázal na obzvlášť kritické nové hodnotenie kombinézy a volal po revízii zo strany Svetovej federácie FIS. V rozhovore odhalil 22-ročný Rakúšan, či je spokojný s nedávnymi zmenami FIS, ako pracoval na svojich cieľoch, ako nastavil svoju myseľ do budúcnosti a ako dlho plánuje svoju kariéru.

,,Nebol to protestný list.“
V úvode rozhovoru sa Gregor rozhovoril na tému listu, ktorý poslal Svetovej federácii FIS. Ako prvé uviedol, že to nemal byť protestný list, ale jednoduché stanovisko vrcholového športovca. ,,List bol zameraný na problémy s kombinézami, ale tiež som sa snažil vysvetliť to z celkového hľadiska, nie len z toho môjho. Časom mi prišla pozitívna spätná väzba. Napriek tomu stále existuje veľa vecí, ktoré je potrebné zlepšiť a kde by sa mali zamerať,“ uviedol.

Podľa Gregora by bolo veľmi vhodné, aby športovci mali nejaký čas na otestovanie nových kombinéz a až potom sa uplatnili v praxi. „Je to zásadný bod. O veľa veciach sa rozhoduje bez nejakého skúšobného obdobia a potom vznikajú takéto problémy. Obeťami sú športovci a to nie je v poriadku. Tieto zmeny môžu ovplyvniť šport v masívnej forme. Úlohou je mať metódy ako robiť veci lepšie a to sa dá dosiahnuť aj za pomoci skúšobného obdobia,“ povedal Gregor.

Na otázku, či si myslí, že sa už príslušné orgány poučili a skúšobné obdobie bude dlhšie odpovedal: „Konzultácie tam už boli ale podrobná testovacia fáza stále chýba. Dalo by sa to napríklad využiť po dobu desiatich dní a na testovaní inovácii by sa podieľali najlepší skokani sveta. Mohli by to tiež prebrať s odborníkmi na aerodynamiku a prerokovať túto záležitosť. Som si dobre vedomý toho, že zmena pravidiel nebude vyhovujúca pre každého jedného športovca. Samozrejme, každý sa snaží, aby mal výhody hlavne pre seba,“ objasnil.

,,Skoky na lyžiach sa stali zložitým športom.“
Najviac diskutovanou témou je všeobecný rozvoj skokov na lyžiach. Tieto početné pravidla, robia skoky na lyžiach príliš zložitým športom. „Existujú športy, ktoré sú jednoduché a dobre fungujú: Vo futbale, víťaz musí streliť čo najviac gólov. Skoky na lyžiach sa stali oveľa zložitejším športom. V minulosti väčšina športovcov vyhrávala vďaka najdlhším skokom. Medzitým to už neplatí a vďaka tomu sa aj zmenilo vnímanie diváka. To tomuto športu neprospieva,“ povedal mladý Rakúšan.

,,Chcem ísť v stopách Mattiho Nykanena.“
Ako to Gregor vidí v nadchádzajúcej sezóne, chce zotrvať na vrchole ale plánuje v zime ísť uvoľnenejšie, práve preto, že už dosiahol všetko? Odpovedal takto: „Je pravda, že priority sa trochu posunuli. Teraz vidím všetko trochu na dlhý termín. Mám veľké ciele, samozrejme, chcem ísť v stopách Mattiho Nykanena, ktorý má 46 víťazstiev vo Svetovom pohári a je najúspešnejší skokan všetkých čias. Druhým hlavným cieľom je Sochi. Ale to sú tak viac dlhodobé ciele. V súčasnej dobe nepociťujem žiaden tlak, pretože som dosiahol mnohých vecí. Predtým som mal tlak z médií, dnes som už oveľa uvoľnenejší. Myslím, že my ako športovci sa nemôžeme pozerať príliš dopredu. Môže nás zaskočiť vážne zranenie, alebo iný dôvod môže pokaziť náš výkon. Skoky na lyžiach sú veľmi citlivé v tomto smere, ale je to príležitosť,“ povedal.

Minulú zimu a tento rok v lete by ľudia mohli mať dojem, že rakúska nadvláda nie je tak výrazná ako v predchádzajúcich rokoch. Gregor tento fakt okomentoval takto: „To je tým, že nie sme stroje ale len ľudia. Existuje mnoho rakúskych trénerov v zahraničí, ktorí robia veľmi dobre svoju prácu. Myslím, že je to prirodzený priebeh času. Ale budeme sa snažiť o to viac, aby sme udržali krok. Konkurencia je dobrá a zdravá. Nemecko-rakúsky duel by bol mojim favoritom. A tiež z ekonomického hľadiska by bolo to bolo ideálne,“ uzavrel veľmi zaujímavý rozhovor Schlierenzauer.

Zdroj: skispringen.com
Foto: Gregor Schlierenzauer (autor: Michaela Vondrášková)