Schlieri počtvrté vítězí, Koudy s osobákem

Za letošní sezónou byla udělána definitivní tečka. Poslední závod, ve kterém se utkala nejlepší třicítka Světového poháru, ovládl suverén závěru zimy Gregor Schlierenzauer. Mladý Rakušan si sice neposunul hranici osobního maxima, zato vytvořil jiný osobní rekord – zvítězil už počtvrté v řadě. Sezóna tedy skončila stejně jako začala. Pod rakouskou nadvládou. Na pódiu nedělního klání doplnil Schlierenzauera krajan Martin Koch a Fin Janne Happonen, mezi celkovými vítězi figurovaly stejné země. S rakouskou dvojicí, vítězem Thomasem Morgensternem a druhým Schlierenzauerem, se na stupně vítězů postavil Fin Janne Ahonen, letošní vítěz Turné čtyř můstků. Krásnou třešinku připojil na konec sezóny také sedmnáctý Roman Koudelka, česká jednička pokořila hranici 200m a vytvořila si nový osobák – 201,5m.

Koudelkovo loučení se sezónou: 201,5m!

V závěrečném individuálním závodu měli čeští fanoušci jen jednoho „hrdinu“. Česká skokanská jednička Roman Koudelka nasbíral během zimy body stačící k 17. místu a jako jediný z Čechů skončil mezi nejlepší třicítkou hodnocení Světového poháru. Ačkoliv mu závod co do konečného výsledku příliš nevyšel, „Koudy“ mohl slavit. K prvnímu pokusu dlouhému 170,5m připojil pokoření magické hranice 200m a vytvořil si nový osobní rekord, kterým nahradil dosavadních 189,5m. Ode dneška se Roman pyšní osobákem činícím 201,5m. Jediným nedostatkem nejdelšího pokusu osmnáctiletého skokana byl telemark. Zády se lehce dotkl sněhu a za hluboký podřep ztratil tolik bodů, že skončil třicátý.

Podmračená obloha a „zahradní deštík“, tedy opak prosluněné soboty, čekal v Planici na letce na samotný závěr. A podivné počasí podtrhovaly i poměrně krátké pokusy prvního kola. Metry byly nedostatkovým zbožím téměř pro většinu startovního pole, do překvapivě krátké vzdálenosti dolétli Slovinec Jurij Tepes (174,5m), Japonec Daiki Ito (181,5m) a Němec Martin Schmitt (187m), mezi dvacítku se nedostal ani lídr SP Thomas Morgenstern (184,5m).

Nechtěné repete si dal Japonec Noriaki Kasai (127m), podobně jako při prvním letu závodu družstev úplně propadl. A nečekaně také Bjoern Einar Romoeren (90m), který měl co dělat, aby svůj let vůbec ve zdraví ustál. Při mohutném předklonu a máchnutí pažemi hned za odrazovou hrnou rychle připomněl ošklivé obrázky z Itálie. Průběh nebyl naštěstí natolik dramatický, jako když se Norovi odepnula ve vzduchu lyže, ale i v Planici všem zatrnulo.

Šeď průměrných prvních pokusů narušilo rakouské duo

Pokusu Romoerena předcházelo mnoho průměrných letů, málokdo se přehoupl přes dvě stě metrů. Těmi nejdelšími bylo 196,5m Rusa Denise Kornilova a Rakušana Arthura Pauliho, umístění do průběžné desítky vybojoval také Adam Malysz, který v Planici triumfoval jako vítěz SP před rokem. Na aktuálním čele se tak stále udržoval domácí Robert Kranjec (210,5m), později vystřídán Rakušanem Martinem Kochem. Letecký vicemistr z Oberstdorfu zapomněl na neúspěch v týmové soutěži a dolétl na značku 216,5m.

Dalším delším letem bylo až 203,5m čtvrtého Janneho Happonena z Finska, ale na lepší časy se nejlepší desítce neblýskalo. Nezadařilo se švýcarské dvojici Simon Ammann (196,5m), Andreas Kuettel (189m), zklamali i sobotní vítězové z Norska. Třináctý Anders Jacobsen předvedl pouhých 194,5m, jmenovec Anders Bardal (195,5m) připojil jen metr navíc a postoupil jako devátý. A šéftrenér Kojonkoski kroutil hlavou dál – výkon Toma Hildeho měřil 198,5m a stačil na 6. příčku.

Teprve čtvrté překonání hranice 200m předvedl Janne Ahonen, v dešti doplachtil přímo do této vzdálenosti a do závěru postoupil jako pátý. Ani nepříjemné podmínky však nevadily dalšímu závodníkovi natolik, aby většině startovního pole neunikl. Rakušan Gregor Schlierenzauer zamířil na značku 217 m a o půl metru porazil dosavadního lídra Martina Kocha. Krajana překonal nejen na metry, ale zejména stylem – objevilo se čtyřikrát 19,5. Přesto náskok činil 4,6b, které mohl Koch smáznout a vykonat tak odplatu za prohraný Oberstdorf. Do rozhodujícího kola tedy vstupovali dva Rakušané s příjemným odstupem od třetího Kranjece a čtvrtého Happonena.

Zvýšený nájezd podpořil daleké lety

Pro druhé kolo byl nájezd zvýšen o dvě okna a hned prvními pokusy se dostavil kladný výsledek. Rus Dimitry Vassiliev předvedl let dlouhý 201,5m, vzápětí se do stejné vzdálenosti dostal Roman Koudelka. Metr navíc přidal Japonec Daiki Ito, posunu na 17. místo se dočkal Thomas Morgenstern (oba 202,5m). Do průběžného vedení se probojoval Němec Michael Uhrmann (206,5m), brzy jej však před reklamním panelem vystřídal Martin Schmitt, kterého let na značku 212,5m posunul na konec konečné TOP 10. Jury na několik okamžiků závod přerušila, nakonec však dalšího Němce Michaela Neumayera (198,5m) do stopy vpustila.

Po několika kratších letech, které se pohybovaly v poslední dekádě před dvousetmetrovou hranicí, se už vyrojilo mnohem více pokusů s dvojkou na začátku. Matti Hautamaeki vše odstartoval s 201m, Anders Jacobsen převzal od Schmitta vedení a k 211m přidal vysoké známky. A právě ty mu zaručily, že pozici lídra obhájil i před Simonem Ammannem (210,5m), kterému se naopak pověstný vytříbený telemark kamsi vytratil. Přesto musel Jacobsen místečko pod deštníkem opustit, z čela jej odsunul týmový kolega Anders Bardal (211,5m), taktéž stylově bezchybný.

Domácí Kranjec na pódium nedosáhl, Koch opět poražen.

Z průběžného sedmého místa se radoval opomíjený rakouský skokan Arthur Pauli (202,5m), druhým pokusem však o nejlepší desítku přišel. Pokles zaznamenal také Tom Hilde, 207m stačilo na sedmou příčku. Bardala obral o první příčku Janne Ahonen (208,5m), ale příliš dlouho mu nevydržela. Další z Finů, průběžně čtvrtý Janne Happonen zaútočil s 220,5m na pódium a útok se skutečně vydařil. Slovinská naděje na domácí stupně vítězů nedosáhla, ani skvělých 214,5m Robertu Kranjecovi bronz nezajistilo. V posledním závodě skončil na „bramborové“ příčce po minimálním rozdílu tří desetin bodu.

Happonen jistě v koutku duše věřil v nezdařený pokus následujícího protivníka, na Kocha, kterému se v prvním kole nepovedl telemark ztrácel asi šest bodů. Ale Martin Koch se vybičoval k senzačnímu výkonu a letem mířícím na značku 229,5m hodil rukavici Gregoru Schlierenzauerovi. Tím pádem odsunul Happonena z vedení a sám zaujal jeho místo s prohloubeným náskokem činícím 16 bodů. A letecký šampión Schlierenzauer odpověděl Kochovi tím nejlepším možným způsobem. Ačkoliv už vlastní rekord nepřekonal, vytvořil maximum dne a výkonem 231m si zajistil čtvrtý triumf v řadě. Osmnáctiletý Rakušan tak suverénním způsobem ovládl konec sezóny a stal se skutečným králem nebes.

Výsledky nedělního závodu

Připravujeme podrobnosti o konečných výsledcích SP 2007/08.

foto: Gregor Schlierenzauer (zdroj: skijumping.pl)