Již pouhopouhé tři víkendy nás dělí od definitivního konce zimní sezony. Aspoň tedy v rámci Světových pohárů, které se již podívají pouze do dvou zemí. Tradiční štací je již od roku 2017 Norsko a jeho RAW Air, který se rád tituluje jakožto nejextrémnější skokanský podnik planety. Letos čeká na skokany hned několik novinek, pojďme si je tedy shrnout! Zároveň se také podíváme na to, kde všude se bude skákat a kdo bude v rolích hlavních. Opomenuty nebudou ani kompletní české nominace.
Nový formát RAW Air – krok správným směrem, nebo slepá ulička?
Ambiciózní norský podnik odkazující svým názvem na náročné severské podmínky a nahuštěný program debutoval v roce 2017, přičemž ženy jej poprvé okusily v roce 2019. První tři ročníky se formát neměnil – program se skládal ze závodů na můstcích v Oslu, Lillehammeru, Trondheimu a Vikersundu. Oproti jiným turnajům se zde do celkového pořadí počítají také výkony z kvalifikací, pro něž právě zde vznikl název prolog. Vynucené změny přišly s rokem 2020, kdy se kvůli nastupující pandemii celý kolotoč předčasně sbalil po středeční kvalifikaci v Trondheimu. V roce 2021 se norské soutěže staly kovidovou obětí podruhé, tentokrát kompletně. V mezidobí se rozhodlo o nahrazení dosud konaných týmových závodů v Oslu a Vikersundu druhým individuálem na těchto místech. V roce 2022 se poté kvůli rekonstrukci můstku v Trondheimu a konaném leteckém šampionátu závodilo pouze ve zkráceném módu v Lillehammeru a Oslu, loni jsme již sledovali kompletní program, ač závod v Trondheimu převzal kvůli stále trvajícím stavebním pracím Lillehammer, na každém můstku se tedy uskutečnily dva závody. Loňský ročník se do historie zapsal rovněž díky vůbec prvnímu leteckému závodu žen, který se sice počítal do RAW Air, nikoliv však do Světového poháru.
Rok 2024 po dokončení trondheimské rekonstrukce nabízel ideální příležitost pro návrat k původnímu formátu, tyto úvahy se však ukázaly být od reality hodně vzdálené. FIS totiž došla trpělivost s organizátory v Lillehammeru a SP jim byl původně odebrán (nakonec převzali volný prosincový termín). Tentokrát se tedy bude dvakrát závodit v Trondheimu jakožto generálka na příští rok konané MS v klasickém lyžování. Vůbec poprvé v historii RAW Air se tam bude jeden závod odehrávat na středním můstku. Dvojité porce letů oproti loňsku čekají ženy, jež se mohou těšit na první letecké závody SP v dějinách. Velkých změn však doznal samotný formát závodů mužů, který si nyní stručně shrneme:
Oslo: klasický víkend se dvěma individuálním závody a kvalifikacemi (prology), celkem tedy 6 kol do pořadí RAW Air
Trondheim: v obou závodech startuje pouze 50 nejlepších závodníků z celkového pořadí po Oslu, nekonají se prology, celkem tedy 4 kola do pořadí RAW Air. Pokud mezi 50 nejlepších z Osla nebude někdo z elitní trojice SP (Kraft, R. Kobajaši, Wellinger), bude mít možnost startu nad rámec nejlepší 50.
Vikersund: stejných 50 závodníků nastupuje do páteční kvalifikace (prologu), kde projde 40 nejlepších do sobotního závodu. V neděli již startuje jen nejlepších 30 závodníků pořadí RAW Air a závod se koná na tři kola. Do druhého kola postupuje nejlepších 20 po prvním kole, do finále již jen elitních 10 skokanů. Celkem tedy 6 kol do pořadí RAW Air.
Dohromady tedy čeká muže 16 hodnocených kol, přičemž již od sobotního závodu v Oslu se bude startovní listina vytvářet podle průběžného pořadí RAW Air (pochopitelně jen v prvních kolech). V nedělním finále ve Vikersundu budou závodníci dokonce podle pořadí RAW Air skákat i ve druhém a třetím kole, závod tedy zdaleka nemusí zakončovat lídr daného dne. Na ženy se prozatím podobné veletoče nechystají, jejich program je veskrze klasický. V Oslu i Trondheimu si zaskáčou po dvou individuálech včetně příslušných prologů. Do závěrečného dvojzávodu ve Vikersundu se automaticky kvalifikuje elitní patnátka průběžného pořadí SP, kterou do celkového počtu 20 závodnic může doplnit dalších pět nejlepších z pořadí RAW Air. Účastnicím musí být v době závodů alespoň 18 let, nesplnění této podmínky je však v současných reáliích krajně nepravděpodobné. V rámci sedmého ročníku RAW Air tedy na muže i ženy čeká celkem 16 skoků, na jejichž konci vítěz i vítězka získají odměnu ve výši 40 tisíc euro.
Návrat Norů a Slovinců, Kasai míří k další metě a v akci české kvarteto
A kdo bude závodit? Kompletní světová špička! Do akce se totiž vrátí i hrstka chybějících závodníků z minulých víkendů. Opět tedy uvidíme Timiho Zajce a zejména Anžeho Laniška, jenž se vrací po lednovém zranění. V norském celku dostane poprvé rovněž od ledna šanci také Daniel-André Tande a v rakouské reprezentaci se na místo Stephana Embachera vrací Daniel Huber. Zúčastní se rovněž oba skokani, kteří mají jako jediní komplet všech skoků v historii RAW Air – Stefan Kraft a Kamil Stoch. Chybět nebude ani Noriaki Kasai, jenž si dal za cíl účast ve Vikersundu a dosažení mety 600 pohárových startů na nejvyšší úrovni (zatím jich zaznamenal 573 m). V Oslu a doufejme i Tronheimu uvidíme i Romana Koudelku, jenž by poté měl ukončit sezonu a na letecké závody již necestovat.
Ženská sestava povětšinou kopíruje minulé podniky, větší událostí je jen návrat kvůli zranění několik týdnů absentující Kanaďanky Abigail Strate. Poprvé od ledna se představí i Němka Agnes Reisch. České fanoušky může těšit hned trojnásobná účast jejich barev, které budou reprezentovat Karolína Indráčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová. Doufejme, že české skokanky tradičně na severu pookřejí a navážou na úvodní závod sezony v Lillehammeru, kde bodovaly hned ve třech! Pro Indráčkovou půjde také o důležitý sběr bodů, které jí poté snad zajistí účast i v závěrečném planickém závodu pro elitní třicítku pořadí SP. Celkový primát v RAW Air budou obhajovat Halvor Egner Granerud a Ema Klinec, což bude v letošní formě pro oba přetěžký úděl.
Potvrzené sestavy reprezentací pro RAW Air
Závodit se bude rovněž v Lahti i Oberhofu
Kromě norského podniku se do akce vrátí i můstky, které skokany hostily již minulý víkend. Do Lahti se vypraví Kontinentální pohár mužů a Interkontinentální pohár žen. V těchto závodech české vlaječky neuvidíme, neboť budou přítomny v Oberhofu, kde se opět v hybridním módu uskuteční finále Alpen Cupu obou pohlaví. Zde již o start českých juniorů ochuzeni nebudeme. Zkušenější část reprezentace se již chystá na čtyřdenní maraton v Zakopanem, kde se od čtvrtka 14. 3. do neděle 18. 3. uskuteční celkem kvartet závodů. Na dobře známém můstku Wielka Krokiew budou k vidění nejprve dvě klání FIS Cupu, na které plynule naváže duo závodů Kontinentálního poháru. Organizátoři přichystali vzhledem k podmínkách vskutku nečekaný formát – najíždět se bude na ledové stopě, dopadat na hmotě, dojezd však již bude opět na sněhu.
Kompletní české nominace a program Světových pohárů najdete tradičně níže.
Čeští reprezentanti na víkendových závodech:
RAW Air Oslo + Trondheim 🇳🇴: Roman Koudelka, Karolína Indráčková, Klára Ulrichová, Veronika Jenčová
COCm a ICOCž Lahti🇫🇮: nikdo
ACm Oberhof 🇩🇪: Daniel Škarka, Josef Buchar, David Rygl, Jiří Černý, Jan Ošmera
ACž Oberhof 🇩🇪: Natálie Nejedlová
Program RAW Air:
Vypadá že startuje i Anežka Indráčková podle startovní listiny, a Francesco Cecon neskace
Docela rád bych viděl Romana i na leteckým můstku, když už jsou lety na konci sezóny. Škoda 😔