Letošní zima v Kontinentálním poháru? Ve zkratce to byl osamocený boj Rakušana Michaela Hayböcka proti síle norských skokanů, výborné výkony skokanů slovinských a spíše průměrné těch českých. Norský nátlak byl nakonec zúročen Andreasem Stjernenem a během závěru vyporoučel z druhé pozice na třetí Michaela Hayböcka také Kenneth Gangnes.
Odložený start a rozpoutaný boj mezi Michaelem Hayböckem a Nory
Zimní sezona Kontinentálního poháru 2011/12 nezačala právě podle plánu. Příroda zlobila a nedostatek sněhu donutil organizátory ve finském Rovaniemi odložit start o více než týden. Úvodní klání vyhrál Michael Hayböck, pronásledován Kennethem Gangnesem a Atle Pedersenem Rønsenem. Druhé znamenalo triumf pro Vegarda Haukø Skletta, který okamžitě dostal pozvánku do kolotoče Světového poháru a do kontinentálního se už nevrátil. Rønsen byl druhý a Hayböck třetí. První víkend tak naznačil mnohé. Bohužel i poněkud šedé výkony českých závodníků. Začátek nevyšel našim borcům vůbec – ani jedno jméno z kvarteta Sedlák, Hájek, Vaculík a Cikl se neobjevilo ve druhém kole zahajovacího závodu. Druhý pokus zachránil Borek Sedlák skvělým pátým místem, Antonín Hájek nakoukl do druhého kola 21. místem, ale zbytek týmu skončil hned po prvním skoku.
Foto: Michael Hayböck (autor: Anna Herbová)
Další zastávka Almaty a double pro Hayböcka. Tak vypadal víkend v Kazachstánu, který se ale musel obejít bez účasti českých skokanů. Dařilo se opět Rønsenovi a zazářil mladičký Polák Aleksander Zniszczoł. Ke slovu se začali hlásit Slovinci – jmenovitě Mitja Mežnar, Nejc Dežman a Žiga Mandl. V tureckém Erzurumu započal víkend na skočkách nejlépe Danny Queck, který zvítězil nad Hayböckem a Rønsenem. Nejlepším Čechem byl Antonín Hájek na 21. místě. Druhý závod vyhrál Rønsen před Tomaszem Byrtem a Manuelem Poppingerem. 21. příčka byla opět maximem českého výběru, tentokrát v podání Martina Cikla. Celkové hodnocení držel v otěžích Hayböck před Rønsenem, Gangnesem a na nejlepší trojku dotíral Mitja Mežnar. Pátou pozici měl prozatím v rukou Zniszczoł a šestku uzavíral Stjernen.
Foto: A. P. Rønsen (autor: Anna Herbová)
Pauza během T4M a nejlepší český výkon sezony v podání Hájka
Přelom roku 2011 a 2012 se blížil a s ním věhlasné Turné čtyř můstku. Těsně před ním se skokané Kontinentálního poháru sešli v Engelbergu. Na švýcarskou půdu samozřejmě nedorazili ti, kteří byli povolání do národního týmu právě pro turné. V Engelbergu prožil báječný víkend dvojí výhrou Kenneth Gangnes. Připomeňme, že to byl on, kdo byl pak po oberstdorfském pádu Toma Hildeho povolán jako náhrada. Na stupně vítězů vystoupal Jaka Hvala a úspěšný byl, tak trochu ironicky, bývalý vítěz turné Wolfgang Loitzl. České barvy si odnesly 26. pozici Martina Cikla z prvního závodu jako nejlepší umístění obou dnů. Smůla se nalepila na Antonína Hájka, který byl během prvního klání diskvalifikován pro nevyhovující kombinézu. Otevřít nový rok mělo Slovinsko a Kranj, ale sníh nebyl, skákat se nemohlo a pokračovalo se v německém Neustadtu, kde dvakrát ukořistil výhru Manuel Fettner. Úspěšní byli také Polák Hula, Robert Johansson a na stupně vítězů poprvé vskočil Andreas Stjernen. Nejlepší výsledek celé sezony pro nás přichystal Antonín Hájek. Nejdříve zde dosáhal na 12. místo a poté přidal senzační druhé. Martin Cikl se v Neustadtu blýskl 10. místem.
Foto: Antonín Hájek (autor: Vendula Bittnerová)
Exotické Japonsko navštívil a tři klání v Sapporu absolvoval z našich skokanů jen Antonín Hájek a odnesl si 28., 32. a 45. místo. Na stupínek nejvyšší se během pátku poprvé dostal Andreas Stjernen, porazil týmového kolegu Ole Mariuse Ingvaldsena a Kanaďana Mackenzie Boyd – Clowese. V sobotu zvítězil Felix Schoft před Dejanem Judežem a domácím Kazuyoshi Funakim. Nedělní den znovu patřil Stjernenovi, druhý byl Kento Sakuyama a třetí Robert Hrgota. Zajímavostí této štace je, že norský tým si pobyt v Japonsku prodloužil o týden, aby se připojil k A-týmu během SP v Sapporu a právě zde překvapil fanoušky i Alexandera Stöckla Anders Fannemel, který předvedl výtečné výkony. Po Japonsku se měnili lídři. Hayböcka odsunul Stjernen, Rønsena vytlačil z třetí pozice Gangnes, pátý byl Žiga Mandl a šestý Tomaž Naglič.
Foto: Felix Schoft (autor: Anna Herbová)
Zpět na Evropské půdě se pokračovalo v rakouském Bischofshofenu a to hned výhrou pro domácí v podání Stefana Krafta. Za ním se umístil Robert Hrgota a třetí byl Vegard Swensen. Druhý den patřil mladým nadějím. První byl senzačně Anže Lanišek, druhý Aleksander Zniszczoł a třetí Klemens Muranka. Čechům se ani v Bischofshofenu nezadařilo tak, jak by si přáli. Nejdříve byl Hájek 19. a 21. Sedlák. Vaculík s Ciklem do druhého kola nenakoukli. Poté se na 13. příčkou dostal Cikl a Sedlák na 24. Hájek s Vaculíkem zůstali za branami druhého kola.
Solidní výkony Čechů a hattrick pro Andrease Stjernena v Oslu
Brotterode v Německu si budou norští skokané dobře pamatovat. Během prvního klání tady dokázali obsadit všechny stupně vítězů a ve druhém jim radost pokazil pouze Hayböck. Ani Češi na tuto zastávku nemusí vzpomínat ve zlém. První pódium obsadili Anders Fannemel, Simen Grimsrud a Ole Marius Ingvaldsen. Antonín Hájek si připsal hezké 10. místo a Borek Sedlák 17. Norskou invazi překazil na druhý den Michael Hayböck prvním místem, za ním to už byl seveřan za seveřanem. Fannemel získal druhé místo, třetí Swensen, o čtvrté se podělil Sorsell s Berggaardem a šesté okupoval Grimsrud. Z Čechů opět dosáhl nejvýš Hájek a to na 8. příčkou. Po Brotterode se Anders Fannemel definitivně rozloučil s Kontinentálním pohárem a připojil se k norskému „áčku“.
Foto: Kenneth Gangnes (autor: Anna Herbová)
Poněkud zvláštní a divokou zastávkou, poznamenanou strašidelnými pády Roka Zimy a David Unterbergera, bylo americké Iron Mountain. Nad zdejším můstkem zuřila vichřice a podařilo se odskákat jen jeden závod, který vyhrál Marinus Kraus z Německa a porazil tak krajana Markuse Eisenbichlera a Roberta Johanssona. Za oceánem jsme své zástupce neměli. I Oslo bylo bez Čechů. Snový víkend zde zažil Andreas Stjernen, který ve všech třech kláních knokautoval soupeře a připsal si na účet hattrick. Dobře se předvedl dvakrát druhý Kenneth Gangnes. Ke slovu se také znovu přihlásili Michael Hayböck a Danny Queck. Ve Vikersundu válčili letci o cenné kovy a s větrem, stejně jako tou dobou polská Wisla. Ze dvou jednokolových závodů první získal Manuel Fettner a Martin Cikl se umístil na čtvrté pozici. Druhý znamenal životní úspěch Švýcara Marca Grigoliho a rovněž Jiřího Mazocha, který vystoupal na pátou příčku. Stjernen si držel s náskokem první místo v celkovém hodnocení před Hayböckem, Gangnesem, Mežnarem, Nagličem a Mandlem.
Foto: Borek Sedlák (autor: Pavel Mikeska)
Jistá výhra Andrease Stjernena, Sedlák s dobrými výsledky
Potěšující výkony našich skokanů se z Wisly přenesly do Predazza. V italském středisku byl dvakrát šestý Borek Sedlák. Zlatý byl v obou případech Wolfgang Loitzl. Sezona vyvrcholila ve finském Kuopiu, kde už bylo jisté, že si výhru v celkovém hodnocení odnese Andreas Stjernen. Válka o druhé a třetí místo mezi Hayböckem a Gangnesem byla stále otevřená. Během severského finiše se nám představil pouze jeden český zástupce a to Borek Sedlák. Ten měl hned v prvním závodě našlápnuto k vítězství, když držel po prvním kole vedení, to ale neudržel a skončil 13. Ke slovu se přihlásil opět Wolfgang Loitzl, který vyhrál sobotní klání. V nedělním pokračování a finiši Kontinentálního poháru Borek Sedlák 13. místo zopakoval. Vyhrál Robert Johansson a druhé místo zajistilo Kennethu Gangnesovi i celkové druhé místo v účtu letošní sezony. Na třetí příčku tak odsunul nepřítomného Michaela Hayböcka.
Celkové hodnocení Kontinentálního poháru pro sezonu 2011/2012
První místo si tedy odnesl Andreas Stjernen (1017 bodů), před druhým norským skokanem Kennethem Gangnesem (899 bodů). Třetím nejsilnějším mužem nižší soutěže se stal v začátku téměř neporazitelný Michael Hayböck (834 bodů). Následuje trio Slovinců, kteří se na nejvyšší stupně nedostali, ale přesto předvedli vyrovnané výkony. Čtvrtý je Žiga Mandl (684 bodů), pátý Mitja Mežnar (606 bodů) a šestý Tomaž Naglič (597 bodů). Sedmé místo připadlo Wolfgangu Loitzlovi (570 bodů), který bral účast jen v osmi závodech, ale hned čtyřikrát dosáhl na zlato. Osmá příčka v tomto ročníku patří Robertu Johanssonovi (559 bodů) a devátou urval Ole Marius Ingvaldsen (549 bodů). Desítku nejlepších uzavírá také norský skokan Vegard Swensen (542 bodů).
Z českých skokanů nejlepší pozici vybojoval 28. Borek Sedlák (227 bodů). Přeskočil tak v konečném součtu 35. Antonína Hájka (202 bodů). Těsně za Hájkem najdeme na 37. místě Martina Cikla (157 bodů). 69. závodníkem celého seriálu je Jiří Mazoch (57 bodů) a 122. Ondřej Vaculík (3 body).
Hlavní foto: Andreas Stjernen (autor: Anna Herbová)