Symbolicky dnes ukončili skokané posledním závodem letní Grand Prix, tedy nejvyšší soutěž letní části sezony. Z Wisly až do Klingenthalu dokráčel celý seriál a paradoxně vyvrcholil právě na německé půdě. Dnes na můstku Vogtland Arena zvítězil domácí borec Severin Freund, větší potlesk a oslavy sklidil ale jiný Němec. Celkovým vítězem je pro letošní léto [b]Andreas Wank[/b].
Kot odstartoval LGP vítězně před domácím publikem
První závod letošního léta se v rámci letní GP odehrával u našich severovýchodních sousedů. Můstek Malinka (HS 134) ve [b]Wisle[/b] byl ve dnech 19.-21.7. úvodním dějištěm seriálu a diváci pochopitelně věřili v úspěch polských barev. A fandili skutečně s vervou sobě vlastní, odměnou jim byl již jednokolový závod družstev, který Polsko (Zyla, Stoch, Kubacki, Kot) zakončilo na druhém místě. Domácí skokané nestačili trochu překvapivě jen na Slovince (Tepeš, Hrgota, Prevc, Kranjec), třetí příčku bralo Německo (Wank, Mechler, Neumayer, Freitag). Borek Sedlák, Martin Cikl, Anotnín Hájek a Jan Matura za nepříliš příznivých podmínek zajistili České republice jen sedmé místo s pohodovým náskokem před osmými Finy. Redaktoři našeho webu poté byli přítomni triumfu Polska, když nedělní klání jednotlivců pro sebe ukořistil domácí Maciej Kot a byl tak prvním, kdo si mohl obléci žlutý trikot. Vítěz si připsal skalpy šampionů let nedávno minulých – druhého Simona Ammanna a třetího Wolfganga Loitzla.
Foto: Maciej Kot (autor: Weronika Syrek)
Závody ve francouzském [b]Courchevelu[/b] (HS 96) se neočekávali s napětím jen proto, že fanoušci museli čekat bezmála měsíc na další pokračování LGP. V jeho rámci se totiž konala premiéra novinky letošního léta – souboje mix týmů! Kdo by čekal, že bitvu o prvenství v něm svedou tradiční družstva, ten se pletl. Nejvyrovnanější poměr mezi skokany a skokankami prokázali překvapivě Japonci (Y. Ito, Takanashi, Kasai, Watase), kteří navíc nenastoupili s papírově silnější sestavou. Další pozice na stupních vítězů opanovaly skokanské velmoce – Německo (Althaus, Gräßler, Bodmer, Wank) a Rakousko (Seifriedsberger, Iraschko, Zauner, Hayböck). Překvapením byly týmy USA nebo Francie, obě země se ukázaly také ve druhém kole. Naopak zklamáním byla až jedenáctá příčka českých borců (Pustková, Doleželová, Hájek, Matura), kde se jasně ukázaly rozdíly mezi mužským a ženským skokem v ČR. Skokané se poté přesunuli na velký můstek (HS 132) a velikým překvapení bylo vítězství mladičkého Japonce Reruhiho Shimizu, jenž tak dokázal stvrdit svělý víkend pro Japonsko. Až za ním se umístili Andreas Wank a Tom Hilde. Čechům francouzská anabáze skutečně nevyšla, Jan Matura byl z našich nejblíže postupu do druhého kola, ale 32. místo rozhodně nebylo úspěchem.
Foto: Reruhi Shimizu (zdroj: skijumping.pl)
V německém [b]Hinterzartenu[/b] (HS 108) pokračovala druhým závodem smíšených družstev celá Grand Prix již čtyři dny po závodech ve Francii. Japonci s pozměněnou sestavou (Takanashi, Iwabushi, Shimizu, Watase) znovu míchali celkovým pořadí, tentokráte je z trůnu sesadili posílení Rakušané (Seifriedsberger, Iraschko, Hayböck, Schlierenzauer). A body za třetí příčku putovaly do Německa (Gräßler, Vogt, Freitag, Wank), čímž se prostřídalo pořadí mix týmů z Courchevelu. A pěkných výsledků znovu dosáhly nečekaně celky ze zámoří. Čtvrtá Kanada a především osmé Spojené státy měly na své pažbě mj. zářez s českou vlaječkou. Tým se stejnými skokankami, ale už i s Romanem Koudelkou a Lukášem Hlavou, se oproti premiéře zlepšil, na víc než konečné deváté místo to ale nestačilo. O to více radosti nám přinesl individuál, v němž oba dva čeští borci ze smíšeného týmu prorazili do TOP10, Lukáš Hlava stanul navíc i na nejnižším pódiovém stupínku za vítězem Andreasem Wankem a druhým Reruhim Shimizu. Roman Koudelka obsadil osmou pozici. Diskvalifikace tentokrát potkala k naší smůle Jana Maturu.
Foto: Lukáš Hlava (autor: Michaela Vondrášková)
Ještě dva závody se uskutečnily na konci léta v srpnu. A bylo to v japonské [b]Hakubě[/b] (HS 131), kam pravidelně necestují zdaleka všichni skokané z Evropy. Druhé po sobě jdoucí vítězství si zapsal Němec Wank a pomalu se z něj stával favorit na celkové prvenství. V prvním závodě porazil hvězdné duo Ammann – Kasai. Češi okleštěného startovního pole příliš nevyužili, bodoval jen 24. Borek Sedlák. Jan Matura, bojující v létě na dvou frontách, ovšem dokázal nedělní devátou pozicí rozjásat srdce českého faonouška. Andreas Wank si připsal dokonce japonský double a nechal za sebou prozměnu Jurije Tepeše a Dawida Kubackiho.
Druhá polovina LGP – Wank upěvňuje své vedení
Opět měsíc čekání. Skokané mohou volný čas vyplnit relaxací a tréninkem, zatímco fanoušci nedočkavostí šílí a fandí alespoň v Kontinentálním poháru. Konečně ve druhé půlce září přišlo další dějství LGP a opět mimo Evropu. Kazachstán a [b]Almaty[/b] (HS 140) viděly další napínavý souboj, z něhož vzešel jako neporažený Slovinec Jurij Tepeš. Druhým mužem prvního závodu byl Anders Fannemel a „norské“ pódium zvýraznil Tom Hilde, jenž jako jeden z mála závodníků absolvoval všechna klání letošní LGP. Borek Sedlák (20.) a Antonín Hájek (26.) připsali body za Českou republiku, svou šanci naopak nevyužili Jiří Mazoch nebo Čestmír Kožíšek. Druhý souboj přinesl triumf Japonsku, konkrétně Taku Takeuchimu. Porazil sobotního vítěze Tepeše a třetího Anderse Bardala. Vítěz posledního ročníku SP na sebe v pěti odskákaných kláních upozornil výrazněji pouze tímto umístěním. Český tým si vylepšil sobotní pozice především dvanáctým místek Sedláka, 29. byl Hájek, další tři Češi se umístili ve třetí desítce.
Foto: Jurij Tepeš (autor: Vendula Bittnerová)
Poslední dvojice závodů se skákala na přelomu září a října. Nejprve se skokané předtavili v rakouském [b]Hinzenbachu[/b] (HS 94), kde už se na své pokusy chystala i hvězdná elita závodníků, kteří z různých důvodů v létě nestartovali v žádné soutěži. Startovní listina tak čítala nejen domácí hvězdy Schlierenzauera, Koflera či Morgensterna, ale i Němce Severina Freunda, který se vracel na můstky po operaci a rozhodně nezklamal. Na své konto si postupně připsal vyhraný trénink, stejně zvládnutou kvalifikaci a dokonalý triumf mu zhatil až samotný závod. Zde si připsal „jen“ druhé místo, o vítězství jej připravil šampion z úvodního klání LGP, Polák Maciej Kot. Třetí „flek“ ukořistil Taku Takeuchi. Nás hřála osmá pozice Lukáše Hlavy, který se společně s Romanem Koudelkou vrátil do kolotoče Grand Prix až v jeho samotném závěru. Druhý jmenovaný ovšem už nezářil a z kvalifikace nepostoupil do hlavního závodu. Vítěz letního CoC Jan Matura bodoval na 20. místě, Borek Sedlák bral 28. příčku. Páté a sedmé místo rakouských borců Schlieriho a Morgiho bylo slabou útěchou pro domácí fanoušky, kteří byli navíc rozlazení i diskvalifikací Andrease Koflera.
Zpět na německou půdu a hurá na finále! Vogtland Arena (HS 140) v [b]Klingenthalu[/b] právě dnes zakončila seriál letní Grand Prix a již před závodem se diváci mohli téměř radovat, protože Andreas Wank držel s náskokem první příčku před největším rivalem Tepešem a jen naprosté fiasko by jej mohlo o titul připravit. Po dalším kvalifikačním prvenství byl horkým favoritem závodu opět Němec Freund a na samém konci LGP se mohl radovat z vavřínu za vítězství v závodě. Pódium obsadili i Taku Takeuchi a Thomas Morgenstern. Největší radost vypukla v německém táboře nejen za Freundovo první místo, ale i za celkové vítězství Andrease Wanka v letní Grad Prix, pro Němce po několikaletém čekání. Za české barvy se nejlépe prezentoval veterán Jakub Janda na jedenáctém místě, 25. byl ve finále Matura a 28. Sedlák.
Foto: Severin Freund (autor: Michaela Vondrášková)
Celkovému pořadí LGP 2012 vévodí Andreas Wank
Německo slaví, vítězem je 24-letý skokan z Oberhofu, který si připsal tři vítězné závody, jednou byl druhý. Tyto výsledky daly [b]Andreasi Wankovi[/b] dohromady 449 bodů a korunovaly jej na krále letošního léta. Sklonit se před ním musel na druhém místě [b]Jurij Tepeš[/b] (378b), jemuž šanci na titul vzal zřejmě pokažený Hinterzarten. Na bronzový stupeň vystoupal nakonec [b]Taku Takeuchi[/b] (352b), který s kompletní sbírkou pódiových umístění odsunul z medailových pozic svého krajana a objev léta [b]Reruhiho Shimizu[/b] (327b). Japonci měli na konci LGP v TOP10 nejvíce zástupců, desáté místo obsadil v létě v dobré formě skákající [b]Yuta Watase[/b] (163b). Skvostnou bilanci si připsal pátý [b]Maciej Kot[/b] – dva vítězné závody z celkových pěti mu vyneslo 310 bodů a velké sebevědomí pro zimní sezonu. Šestý skončil v letní GP nestárnoucí Švýcar [b]Simon Amman[/b] (305b), sedmý další usměvavý skokan [b]Tom Hilde[/b] (238b) z Norska. [b]Dawid Kubacki[/b] (218b) na 8. místě potvrdil nemalé ambice Poláků pro zimu a jen horší závěr LGP jej neřadil výše v celkovém žebříčku. Na deváté místo pak stačily [b]Severinu Freundovi[/b] jen dva závody a bodové hody za první a druhou příčku (180b).
Foto: Taku Takeuchi (autor: Pavel Mikeska)
Českým skokanům se léto vydařilo, i když v nejvyšší letní soutěži si úspěch podobný tomu Honzy Matury z CoC nepřipsal nikdo z našich borců. [b]Lukáš Hlava[/b] odskákal jen tři závody, třetí místo v jednom z nich mu nakonec stačilo až na 24. pozici celkově (92b). Jan Matura závodil v létě „ostošest“, letní GP zakončil se ziskem 64 bodů na 33. místě. Ještě o něco níže v celkovém hodnocení najdeme jméno Borka Sedláka, kterého na 41. příčku řadí stejný zisk společně s Gregorem Schlierenzauerem (53b). Roman Koudelka se bude muset vyrovnat se slabším létem, před očekávanou zimou zakotvil při LGP na 46. pozici (32b). Až jedenácté místo v Klingenthalu, kde předtím stanul i na stupních vítězů v CoC, spravilo náladu po nevydařeném létě 55. Jakubu Jandovi (24b). Posledním českým reprezentantem s bodovým ziskem je Antonín Hájek, na 70. pozici jej řadí devět bodů.
Konečné hodnocení letní Grand Prix mužů 2012
Hlavní foto: Andreas Wank (autor: Michaela Vondrášková)