SHRNUTÍ SEZONY 2010/11: Francouz. tým

Galský kohout letos kokrhal velmi slabým hláskem. Kdyby francouzští skokané na lyžích neměli Emmanuela Chedala, coby svého lídra posledních let, jen horko těžko by pravidelně sbírali body do Světového poháru. Francie se tak stále nemůže prodrat do světové skokanské elity, možná se k ní přiblíží v následující sezoně.

[b]Chedal na všechno nestačí[/b]
O nejlepším skokanovi v posledních několika sezonách pod francouzskou trikolórou nemůže být pochyb. Vždyť Emmanuel „Manu“ Chedal je jediným zástupcem země dobrého vína, který pravidelně bojuje o postup do elitní třicítky závodů SP a při nejlepší vůli není nikdo, kdo by jej alespoň z části následoval. Sám Chedal letos získal v celkovém hodnocení SP rovných 190 bodů a patřilo mu díky nim 26. místo, což znamená pro tohoto 28-letého skokana z Courchevelu nejhorší výsledek za poslední 4 sezony. V roce 2010 končil SP na 15. místě, o rok předtím skončil sedmnáctý. Nejlepším výsledkem se letos mohl pyšnit na Turné, v Garmisch–Partenkirchenu skončil na 11. pozici, kterou zopakoval i v závěrečném podniku sezony – v Planici. Na letošním MS v norském Oslu se mu nevedlo, kvalifikace měl slušné, v závodech jednotlivců ale nedokázal prodat své zkušenosti a skončil jen na 28. místě na středním můstku.


Foto: Emmanuel „Manu“ Chedal (autor: Michaela Vondrášková)

[b]Nejlepším francouzským skokanem sdruženář![/b]
Další reprezentanti „sladké“ Francie se už tolik nevytáhli, což je ostatně realistický obrázek posledních několika sezon. Vincent Descombes Sevoie byl snad největším příslibem, ale zůstal hodně daleko za očekáváním. Dokladem jeho formy budiž umístění v Kontinentálním poháru (ve SP nebodoval), kde se umístil až za hranicí první stovky závodníků…


Foto: Vincent Descombes Sevoie (autor: Michaela Vondrášková)

Ještě hůře se vedlo jeho týmovým kolegům Alexandremu Mabbouxovi a Ronanu Lamy Chappuisovi. Na mistrovství Francie na konci sezony se tak diváci mohli dočkat velkého překvapení, když z vítězství se neradoval Chedal, ale sdruženářská jednička sezony Jason Lamy Chappuis. Pro francouzský skok tedy chmurné potvrzení formy tamních skokanů na lyžích.

[b]Čest Francie zachraňovala žena[/b]
Francie se přece jen v uplynulé sezoně mohla těšit z úspěchu – nebylo to však zásluhou mužského skoku, ale díky zástupkyni něžného pohlaví. V Kontinentálním poháru žen se ze zisku stříbrné příčky radovala Coline Mattel. Teprve 15-letá závodnice dokázala po loňské 14. příčce stíhat suverénku sezony – Rakušanku Iraschko – a přestože nestartovala ve všech podnicích (vynechala 4 závody, Iraschko 1), držela se pevně na špici celkového pořadí a i díky 6 vítězstvím a 5 druhým místům si v pohodě uhlídala celkové stříbro.


Foto: Coline Mattel (autor: Michaela Vondrášková)

Hlavní foto: Logo Francouzské lyžařské federace (zdroj: brandsoftheworld.com)